W życiu wielu przedsiębiorstw nadchodzi moment, w którym konieczne jest wprowadzenie rozwiązań optymalizujących koszty i usprawniających funkcjonowanie firmy. Gdy rozważone zostaną już wszystkie „za” i „przeciw” i zapadnie decyzja o powierzeniu części procesów firmie outsourcingowej kolejnym krokiem jest wybór zewnętrznego partnera. Jak go dokonać?
Wschodzące rynki w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej niosą nowe możliwości dla biznesowych graczy. Stanowią jednak również duże wyzwanie. Bez wiedzy o kulturowych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowaniach danego kraju trudno odnaleźć tam swoją niszę oraz wypracować metodę działania biznesowego, która odniesie sukces. Pomocą służy wywiad biznesowy.
Artykuł sponsorowany
Prowadzisz własny biznes i zastanawiasz się, w jaki sposób usprawnić jego funkcjonowanie? Zapoznaj się z ofertą dostępnych dla przedsiębiorstw usług (także bankowych). Dzięki nim sprawne i wydajne zarządzanie biznesem oraz możliwość rozwoju będą całkowicie realne.
Założenie firmy wydaje się doskonałym sposobem na osiągnięcie niezależności finansowej oraz sukcesu osobistego i zawodowego. Ten, kto zarejestrował własną działalność gospodarczą, awansuje w oczach otoczenia na osobę zaradną, aktywną i przedsiębiorczą. W dużej mierze tak właśnie jest, ponieważ decyzja o uruchomieniu swojego biznesu zwykle nie zostaje podjęta przypadkowo.
6-miesięczny projekt akceleracyjny dla początkujących przedsiębiorców – Katalizator Rozwoju Firmy – rozpoczyna się w połowie lutego. W poprzednich edycjach ze wsparcia oferowanego w ramach KRF skorzystały znane obecnie firmy jak np. Mój Pluszak, Nutricus czy Slow Fashion Cafe.
Działają w Polsce dopiero od 2004 roku, a już mogą pochwalić się licznymi sukcesami. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości pomagają kolejnym młodym Polakom zaistnieć w świecie biznesu. O tym czym są startupy, jakie problemy mają młodzi przedsiębiorcy i w jakich branżach można osiągnąć sukces mówi w rozmowie Sebastian Kolisz, Partner Zarządzający AIP w Polsce Południowo-Wschodniej.
Aż 90% przedsiębiorców z sektora MŚP pozytywnie ocenia przydatność nowych technologii w codziennej pracy. Należące do nich rozwiązania chmurowe są równie popularne. Co druga mała i średnia firma w Polsce korzysta z co najmniej jednego rozwiązania chmurowego – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group. Wśród głównych korzyści rozwiązań chmurowych przedsiębiorcy wskazywali na łatwy kontakt z każdą osobą w firmie (52%) oraz łatwość przechowywania i przetwarzania danych (41%).
Fascynują cię nowe technologie, nie chcesz pracować dla dużych korporacji i szukasz pomysłu na własny startup? Właśnie powstał akcelerator GrowPoint, który pomoże przyszłym przedsiębiorcom zdobyć wiedzę, doświadczenie, a nawet pieniądze na biznes. Organizatorem projektu jest Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) wraz z partnerami strategicznymi: Santander Universidades, BZ WBK i PwC.
Istnieją tylko dwa sposoby na poprawę kondycji finansowej firmy. Pierwszy z nich, to zwiększenie przychodów np. poprzez wzrost sprzedaży lub podwyższenie cen. Drugi to obniżenie kosztów, dzięki czemu w firmowej kasie pozostanie więcej środków. Czasem nawet drobne oszczędności mogą przynieść duże korzyści.
Sukcesy firmy są zasługą ludzi, którzy ją tworzą, włączając w to wszystkich pracowników. Wydawać się to może oczywiste, ale choć wiedza, umiejętności oraz motywacja są siłą napędową każdego przedsiębiorstwa, wiele firm wciąż zaniedbuje temat szkoleń pracowniczych.
Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie uruchomił serwis internetowy „IChF dla firm”, adresowany do przedsiębiorców zainteresowanych innowacjami. Celem działań Instytutu jest zacieśnienie współpracy z przemysłem, efektywniejszy transfer nowatorskiej wiedzy do gospodarki i podniesienie skuteczności Instytutu i współpracujących z nim firm w rywalizacji o środki unijne.
Publikacja ogłoszenia o pracę to jeden z pierwszych elementów procesu rekrutacji. Dla pracodawcy istotna jest nie tylko jego treść, ale także łatwość zamieszczenia ogłoszenia, dotarcia do określonej grupy kandydatów czy możliwość modyfikacji treści, o ile będzie taka potrzeba. W celu ułatwienia tego procesu, eRecruiter wprowadził nowy moduł publikacji ogłoszeń, dzięki któremu rekruterzy mogą samodzielnie i szybko zamieszczać oferty na pracy na Pracuj.pl, w zakładce „Kariera” czy w Intranecie bez konieczności kontaktu z konsultantem lub działem IT.
W listopadzie rusza II edycja Kolegium Animatorów Przedsiębiorczości – cykl warsztatów i konsultacji dla studentów planujących rozwijać własne przedsięwzięcia biznesowe lub społeczne.
Choć faktury już od kilku lat można w Polsce wystawiać, przechowywać oraz przesyłać bez ich drukowania, tylko 20% małych i średnich firm korzysta z formy elektronicznej. I to pomimo, że każda wydrukowana faktura oznacza realne koszty - w skali roku wcale nie symboliczne.
Nie istnieje jeden, idealny model komunikacji, który zapewni udaną współpracę między pracownikami i umożliwi skuteczną realizację dowolnych celów biznesowych. Można jednak dość precyzyjnie wskazać, jakie czynniki będą miały największy wpływ na budowanie współpracy.
6-miesięczny projekt akceleracyjny dla młodych przedsiębiorców – Katalizator Rozwoju Firmy – rozpoczyna się w połowie października. W poprzednich edycjach ze wsparcia oferowanego w ramach KRF skorzystały znane obecnie start-upy, jak np. Neuroon, Nutricus czy Beer Fingers.
Dla wielu firm wynajem powierzchni biurowej to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż budowa własnej siedziby. Gwarantuje większą elastyczność oraz stwarza możliwość ulokowania biznesu w miejscu, w którym zakup gruntu byłby niemożliwy. Jak zatem wynajmować mądrze, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb firmy, i nie wpaść w pułapki procesu negocjacyjnego?
Sprawna rekrutacja kandydatów z branży IT to duże wyzwanie dla firm. Na tym rynku to często pracownik, a nie pracodawca, dyktuje warunki. Z uwagi na specyfikę sektora szczególnie istotna jest dbałość o candidate experience, niestandardowe podejście i krótki czas procesu rekrutacyjnego. Eksperci eRecruiter wspólnie ze specjalistami HR z branży IT przygotowali kilka wskazówek, których warto się trzymać w poszukiwaniach specjalisty ds. IT. Zwłaszcza, że zapotrzebowanie na tego typu kandydatów stale rośnie. Jak wynika z danych Pracuj.pl, w I półroczu 2015 roku na rynku pojawiło się ponad 30 tys. ofert z branży IT – aż o 10 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Według Raportu Bupa 2015, 85 procent pracowników uważa, że to szef jest odpowiedzialny za ich zdrowie. Co ważniejsze, aż co 3 ankietowany deklaruje, że odejdzie z firmy, jeżeli pracodawca nie zatroszczy się o jego dobre samopoczucie w miejscu pracy. Jak stworzyć firmę, która będzie przyjazna pracownikowi i będzie motywowała go do lepszego działania?
Jednym z problemów, z jakimi borykają się szczególnie duże przedsiębiorstwa jest zarządzanie wiekiem. Pracownicy reprezentujący różne pokolenia wymagają indywidualnego podejścia. Jak zarządzać wielopokoleniową grupą, by każdemu zapewnić wsparcie, na które zasługuje? Jakie mają potrzeby i czym kierują się pracownicy z poszczególnych pokoleń?