Jak szukać pracy za granicą?

znalezionych: 32
Jak szukać pracy?Dlaczego ten kraj?
Austria - jak szukać pracy?

Mała a jednocześnie różnorodna, przywiązana do tradycji a przy tym nowoczesna, z wyrafinowaną kulturą a zarazem lubiąca przygodę; Austria oferuje niezwykłe bogactwo stylów życia - od elegancji Wiednia na północy, po przedsmak atmosfery Morza Śródziemnego i góry na południu. Austria jest mekką entuzjastów sportów zimowych, cieszy się też reputacją historycznej stolicy świata muzyki.

Obecnie Austria wychodzi z recesji, która dotknęła ten kraj w 2009 r. Zatrudnienie znajdą tu fachowcy z udokumentowanym przygotowaniem do wykonywania zawodu, np. elektromonterzy, monterzy rur, tokarze, murarze, cieśle i stolarze. Dużym wzięciem cieszą się również pracownicy w sektorach turystycznym i hotelarsko-gastronomicznym. To samo dotyczy przedstawicieli handlowych i sprzedawców.
Belgia - jak szukać pracy?
Belgia jest krajem zamożnym i wielojęzycznym, co zawdzięcza między innymi licznym instytucjom unijnym i międzynarodowym, które mają tu swoje siedziby. Na północy kraju, w niderlandzkojęzycznym Regionie Flamandzkim, znajdują się liczne nadmorskie kurorty, historyczne miasta Brugia i Gandawa, a także ruchliwe miasto portowe Antwerpia. Na południu kraju leży francuskojęzyczna Walonia, znana z gęstych lasów, niedostępnych wrzosowisk i życia toczącego się spokojnym rytmem. Bruksela jest tyglem dwóch kultur, zamieszkanym przez liczną społeczność międzynarodową.

Zapotrzebowanie na pracowników w Belgii różni się w zależności od regionu. Najwięcej ofert pracy można znaleźć w Walonii i Brukseli. Wynika to po części z niedopasowania profilu osób poszukujących pracy do wymagań pracodawców. Najwięcej miejsc pracy dostępnych jest w sektorze usługowym i publicznym. Istnieje również stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników ochrony zdrowia, informatyków, nauczycieli szkół podstawowych, osoby sprzątające w domach, personel sprzedaży i pracowników biurowych.
Bułgaria - jak szukać pracy?

Miłośnicy słońca tłumnie odwiedzają bułgarskie plaże Morza Czarnego, a osoby poszukujące przygód przemierzają strome szczyty górskie i lasy, które są siedliskiem rysia, niedźwiedzia i innych rzadkich gatunków. Amatorzy historii mają możliwość zwiedzania licznych zabytków z okresu rzymskiego i poznania kultury Traków - prehistorycznego plemienia znanego z obróbki metali, jeździectwa i twórczości artystycznej.

Od czasu przystąpienia do UE w 2007 r. Bułgaria odnotowuje szybki wzrost gospodarczy. W porównaniu z innymi krajami Europy boryka się jednak z problemem wysokiego bezrobocia i niskich płac. Bułgaria może mieć więcej do zaoferowania przedsiębiorcom. Przedsiębiorstwa międzynarodowe potrzebują pracowników w związku z rozwojem swojej działalności. Większość miejsc pracy można znaleźć w branży usługowej, a w następnej kolejności - w sektorach produkcji i rolnictwa. Znaczne zapotrzebowanie na pracowników występuje w sektorze hotelarskim i turystycznym.

"W Bułgarii dobrze się żyje i pracuje. Jesteśmy gościnnym narodem, szanującym przybyszy z innych krajów. Bułgarzy są otwarci, szczerzy i serdeczni. Bułgaria to kraj o pięknych krajobrazach i doskonałym klimacie, który tętni życiem kulturalnym - a na dodatek tutejsze wino i kuchnia są wprost doskonałe!".

Elena Widinska, doradca EURES, Bułgaria

Chorwacja - jak szukać pracy?

Zbyt wielu turystów odwiedzających Chorwację pomija Zagrzeb - stolicę kraju, słynącą z austro-węgierskiej architektury, bogatego życia artystycznego, wspaniałych sklepów i niezliczonych pubów. Ale nie można przecież winić milionów turystów przyjeżdżających co roku do Chorwacji za to, że ulegli urokowi dalmatyńskiego wybrzeża i jego 1000 wysp.

Stopa bezrobocia w Chorwacji jest wysoka, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Państwo oferuje jednak zachęty dla inwestorów, a rynek pracy ma znaczny potencjał rozwoju. Istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników w sektorze turystyki i hotelarstwa, zwłaszcza latem. Panuje również sezonowy popyt na pracowników niewykwalifikowanych w rolnictwie oraz lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych, głównie na obszarach wiejskich i na wyspach. Szanse na zatrudnienie mają również przedstawiciele biur podróży oraz native speakerzy nauczający języków obcych.
Cypr - jak szukać pracy?

Na Cyprze można nadal podziwiać ślady cywilizacji sprzed 10 000 lat, ale kraj ten ma również do zaoferowania wiele miejsc zapewniających doskonałą rozrywkę. Z dala od nadmorskich kurortów leżą malownicze wsie i ruiny, a w powietrzu unoszą się typowe śródziemnomorskie zapachy. Mało kto wie, że na Cyprze znajduje się jeden z najbardziej wysuniętych na południe ośrodków narciarskich Europy.

Jeżeli chodzi o zatrudnienie, Cypr odnotowuje spadek liczby wolnych miejsc pracy w budownictwie, branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także w sprzedaży detalicznej i handlu. W ostatnich latach doszło do znacznego wzrostu bezrobocia, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Osoby ze średnim wykształceniem mają największe szanse znalezienia pracy jako sprzedawcy sklepowi i kasjerzy, kelnerzy, opiekunowie do dzieci i innych osób oraz piekarze. Wśród osób z wyższym wykształceniem największe możliwości zatrudnienia mają specjaliści z takich dziedzin, jak rachunkowość i finanse, informatyka, telekomunikacja i elektrotechnika.
Czechy - jak szukać pracy?
Czechy, obejmujące swym terytorium historyczne ziemie Czech i Moraw, leżą na styku europejskich kultur. Praga, niezwykła stolica kraju, tętni życiem artystycznym, natomiast krajobraz pozamiejski tworzą między innymi malownicze zamki, historyczne wioski i miejscowości uzdrowiskowe.

Dla wielu czeskich przedsiębiorstw kryzys okazał się trudnym wyzwaniem. Sytuacja pod względem zatrudnienia w sektorach budowlanym i usługowym jest jednak nadal stosunkowo dobra. Stopa bezrobocia różni się w zależności od regionu: na północy i wschodzie panuje znacznie wyższe bezrobocie niż w Pradze i w regionie centralnym, które cieszą się stałym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów i turystów. Najczęściej poszukiwani są pracownicy z sektora gastronomii i handlu detalicznego, przedstawiciele handlowi, pracownicy ochrony, kierowcy ciężarówek, wykwalifikowani inżynierowie i technicy, a także operatorzy maszyn.
Dania - jak szukać pracy?
Podróż z dowolnego miejsca w Danii na wybrzeże trwa maksymalnie godzinę. Dania cieszy się również opinią jednego z najszczęśliwszych krajów na świecie, zawdzięczając swoją reputację umiejętnościom Duńczyków w dziedzinach projektowania i rzemiosła, a także sprawnym usługom publicznym. Rozwarstwienie między bogatymi a biednymi mieszkańcami Danii jest niewielkie, co sprawia, że większość z nich należy do dobrze prosperującej klasy średniej.

Bezrobocie utrzymuje się na niższym poziomie niż przeciętnie w Europie i chociaż Danii nie udało się uniknąć skutków kryzysu gospodarczego, tutejsi pracodawcy nadal mają problemy z ob ­ sadzeniem niektórych stanowisk – szukają na przykład inżynierów mechaników, informatyków, lekarzy, psychologów, konsultantów IT, programistów, specjalistów ds. leków i innych.
Estonia - jak szukać pracy?

Estonia słynie ze swych technologii informatycznych (Skype jest dziełem m.in. dwóch programistów z Estonii), a także ze swej średniowiecznej stolicy - Tallinna, nadmorskich kurortów, wysp, romantycznych zamków i lasów, które pokrywają ponad połowę terytorium kraju. Chociaż Estonia jest często określana mianem najmniejszego państwa bałtyckiego, Estończycy wolą zaliczać swój kraj do państw nordyckich, ponieważ pod względem pochodzenia etnicznego i korzeni językowych bliżej im do Finów niż Litwinów czy Łotyszy.

Pod koniec 2011 r. Estonia miała najniższy dług publiczny spośród państw UE. Na małym estońskim rynku zatrudnienia panuje znaczna konkurencja o miejsca pracy, zwłaszcza stanowiska kierownicze. Z najnowszych danych wynika, że liczba chętnych na jedno miejsce pracy była najniższa w sektorach usług, sprzedaży i obsługi maszyn.
Finlandia - jak szukać pracy?
Finlandia z imponującą regularnością pojawia się na samym szczycie lub przynajmniej na najwyższych miejscach ogólnoświatowych rankingów jakości życia, standardów edukacyjnych i konkurencyjności gospodarczej. Najbardziej popularną narodową rozrywką w Finlandii jest sauna, ale Finowie słyną też z organizacji mistrzostw świata w dziwacznych konkurencjach, między innymi w noszeniu żon, w grze na niewidzialnej gitarze i łapaniu komarów. Mieszkańcy Finlandii mogą też do woli korzystać z dobrodziejstw natury, jadąc do lasu, nad jezioro lub udając się na jedną z 180 000 fińskich wysp.

Mimo znaczącej przewagi Finlandii nad innymi krajami pod względem konkurencyjności rekrutacja w kraju nieco wyhamowała w związku z panującą od niedawna niepewnością gospodarczą. Nadal poszukiwani są jednak wykwalifikowani pracownicy w sektorze usług, w tym pielęgniarki, lekarze, psycholodzy i dentyści, przedszkolanki i nauczyciele szkół specjalnych, pracownicy socjalni, księgowi, sprzedawcy i telemarketerzy oraz sprzątacze.
Francja - jak szukać pracy?

Francja jest ważnym ośrodkiem turystycznym, odwiedzanym corocznie przez 80 mln turystów. W 2010 r. dochody z turystyki stanowiły 7% francuskiego PKB. Sektor ten zapewnia wiele miejsc pracy.

Fundamentem francuskiej gospodarki jest społeczna gospodarka rynkowa oparta na własności prywatnej. Jest ona w znacznej mierze gospodarką usługową - trzy czwarte Francuzów pracuje w sektorze usług - choć przedsiębiorstwa z branży przemysłowej nadal mają znaczny udział w produkcie krajowym brutto (PKB) i eksporcie, zatrudniając 14% siły roboczej. W 2011 r. liczba inwestycji w przemyśle była większa we Francji niż w którymkolwiek innym kraju Europy. Większość inwestycji odnotowano w branżach chemicznej, metalowej i przetwórstwa rud metali oraz w przemyśle spożywczym. W latach 2007-2011 poziom inwestycji zagranicznych w sektorze badań i rozwoju wzrastał średnio o 12% .

Grecja - jak szukać pracy?

Grecja to mały kraj o ogromnej sile oddziaływania - nie tylko za sprawą historycznego wkładu w rozwój cywilizacji, ale również dzięki różnorodności miejsc i atrakcji, jakie ma do zaoferowania dzisiaj. Spośród nich warto wymienić chociażby 2500 wysp, piękne plaże, niedostępne wąwozy i romantyczne ruiny.

Kryzys zadłużenia, który rozpoczął się w 2010 r., wymusił wprowadzenie daleko idących oszczędności i reform finansowych. W Grecji panuje wysokie bezrobocie, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Mobilność pracowników jest mała, a wiele osób zatrudnionych jest w firmach rodzinnych. Migranci (głównie z Albanii) stanowią 9,4% greckiej siły roboczej, przy czym jedna czwarta z nich pracuje w budownictwie. Sektory żeglugi i turystyki to dwie największe branże w Grecji. Najbardziej poszukiwani są pracownicy biurowi i księgowi oraz sprzedawcy, a w dalszej kolejności budowlańcy i pracownicy sektora usług (fryzjerzy, kucharze i kelnerzy).
Hiszpania - jak szukać pracy?
hoć Hiszpania słynie głównie ze słońca i pięknych plaż, różnorodność atrakcji, jakie ma do zaoferowania, jest ogromna. Turyści znajdą tu ośnieżone szczyty górskie, dzikie, nieprzebyte ostępy w głębi kraju, porośnięte bujną roślinnością rezerwaty i szlaki piesze ciągnące się wzdłuż skalistego wybrzeża. Hiszpania to również jeden z krajów o największej liczbie zabytków wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Hiszpania mocno odczuła światowy kryzys gospodarczy. Wraz ze wzrostem bezrobocia zmalała duża niegdyś liczba obcokrajowców zatrudnionych w Hiszpanii. Turystyka i sektory z nią powiązane wyszły jednak z kryzysu obronną ręką. Ponadto wzrosła liczba miejsc pracy w sektorze informatycznym, w zawodach artystycznych, przemyśle rekreacyjnym i rozrywkowym, a także w administracji. Jeżeli bieżące tendencje się utrzymają, można oczekiwać dalszego wzrostu w sektorach usług, przemysłu i technologii. Ofert pracy przybędzie także dzięki ożywieniu w sektorze rolnictwa, co jest wynikiem zastosowania nowych technologii.
Holandia - jak szukać pracy?

Holandia to kraj słynący z pięknych miast, liberalnych poglądów, zadbanego krajobrazu i łatwo dostępnych terenów przyrodniczych.

W 2012 r. liczba miejsc pracy w większości sektorów spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Dotyczy to zwłaszcza administracji publicznej i sektorów budowlanego oraz wynajmu nieruchomości. W niektórych dziedzinach, np. opieki, usług socjalnych, handlu, transportu, gastronomicznym i informatyczno-komunikacyjnym, odnotowano jednak wzrost. Najbardziej poszukiwani są przedstawiciele techniczno-handlowi, elektromechanicy i monterzy. W związku z przewagą popytu nad podażą duże szanse na znalezienie pracy mają również mechanicy i monterzy maszyn przemysłowych, a także hydraulicy i monterzy rur. Należy pamiętać, że niezbędna może być znajomość języka niderlandzkiego, zwłaszcza do pracy w handlu.
Irlandia - jak szukać pracy?

Irlandia zachwyca turystów malowniczym krajobrazem zachodniego wybrzeża i żywiołowością swojej stolicy, Dublina, a także tradycją muzyczną i literacką, która jest zadziwiająco bogata jak na tak niewielki kraj. W ostatnich latach Irlandia przechodzi szybką modernizację, zachowując przy tym legendarną gościnność i wyjątkowy lokalny koloryt, który zdaje się trwać niewzruszenie mimo globalizacji.

Irlandia została ciężko doświadczona przez kryzys, który rozpoczął się w 2007 r. Pod względem utraty miejsc pracy najbardziej ucierpiały branże budowlana, produkcji i usług. W sektorach hotelarskim, gastronomicznym i technologii informacyjno-komunikacyjnych odł notowano natomiast wzrost. Do innych kluczowych branż należą sektory biotechnologii i farmaceutyczny, urządzeń medycznych, zielonej energii i usług finansowych. Na stronach portalu EURES można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące określonych umiejętności poszukiwanych przez irlandzkie firmy w dziedzinach nauki, inżynierii, informatyki, finansów, sprzedaży i marketingu.

Islandia - jak szukać pracy?
Islandia to wyspa cudów natury, takich jak wulkany, lodowce, gejzery i kociołki błotne. Udając się na wyspę, nie należy obawiać się Wikingów - Islandczycy to ludzie przyjaźni, spokojni i weseli. Ich stolica, Reykjavik, jest bezpieczna i urokliwa niczym wioska.

Jeszcze do niedawna bezrobocie na Islandii utrzymywało się na bardzo niskim poziomie około 1%. Sytuacja zmieniła się wraz z nastaniem kryzysu finansowego i upadkiem banków w 2008 r. Wówczas stopa bezrobocia wzrosła do ponad 8%, choć od niedawna znów maleje. Jednocześnie kryzys gospodarczy przyczynił się do rozkwitu turystyki - w związku z dewaluacją waluty. Prężny rozwój islandzkiego sektora oprogramowania oznacza zapotrzebowanie na wykwalifikowanych informatyków. Brakuje również fachowców w branży metalowej, w tym spawaczy i hutników. Kraj potrzebuje również lekarzy, ponieważ wielu Islandczyków uprawiających ten zawód przeniosło się do pracy za granicą.
Lichtenstein - jak szukać pracy?

Państwo Liechtenstein, ostatnia pozostałość Świętego Cesarstwa Rzymskiego, powstało w 1719 r. i ma bliskie związki ze Szwajcarią. Liechtenstein słynie z niskich podatków i wysokich zarobków. Jest ważnym ośrodkiem bankowości i handlu, charakteryzuje się również najwyższym poziom koncentracji przemysłu w Europie. Państwo to nie należy do największych krajów Europy - ma 25 km długości i 6 km szerokości - ale jego stolica, Vaduz, jest położona wśród malowniczej scenerii górskiej, która latem przyciąga miłośników pieszych wędrówek i rowerzystów, a zimą narciarzy.

W 2012 r. stopa bezrobocia w Liechtensteinie była najniższa w Europie (wynosiła średnio 2,40%, a wśród osób młodych - 2,75%). Na rynku pracy brakuje rzemieślników i wykwalifikowanych techników.
Litwa - jak szukać pracy?

Wygładzony przez lodowce podczas ostatniej epoki lodowcowej falujący krajobraz Litwy obfituje w jeziora, mokradła i lasy, a także rozległe naturalne przestrzenie, idealne dla amatorów wędrówek i miłośników jagód oraz grzybiarzy. Mimo że Litwa jest większa od Belgii czy Holandii, liczba jej mieszkańców nie sięga nawet jednej trzeciej populacji tych krajów.

Przed nastaniem kryzysu w 2008 r. Litwa mogła się poszczycić jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek we wschodniej części Europy. Dokładała ogromnych wysiłków, by zbudować gospodarkę opartą na wiedzy, ze szczególnym naciskiem na biotechnologię. Od niedawna sytuacja na rynku pracy poprawia się po trudnych latach 2009-2010. Najbardziej poszukiwani są kierownicy ds. sprzedaży, lekarze, agenci ubezpieczeniowi, kierowcy samochodów ciężarowych z uprawnieniami na trasy międzynarodowe, krawcy, przedstawiciele handlowi, pracownicy sektora budowlanego o wszechstronnych kwalifikacjach, kelnerzy i barmani, a także operatorzy maszyn do obróbki metalu.
Luksemburg - jak szukać pracy?

Ten miniaturowy kraj słynie ze swojego sektora bankowego, niskich podatków oraz bajkowych zamków. Oprócz samego miasta Luksemburg to kraina stromych wzgórz i dolin porośniętych gęstym lasem, które są idealnym miejscem na spacer przed obiadem w tradycyjnej restauracji położonej obok okazałej rezydencji wiejskiej z wieżyczkami. Ponad połowa mieszkańców Luksemburga to cudzoziemcy. Jeszcze więcej osób dojeżdża codziennie do pracy w Luksemburgu spoza jego granic.


W ostatnich latach Luksemburg odnotował szybki wzrost liczby nowych miejsc pracy - o 30% w latach 2004-2012. Największe ożywienie nastąpiło w sektorach usług dla przedsiębiorstw i finansowych, opieki zdrowotnej i socjalnej, budownictwa, transportu i komunikacji. Znaczny potencjał zatrudnienia nadal utrzymuje się w branżach: budowlanej, hotelarsko-restauracyjnej, usług dla biznesu, przemysłu, sprzedaży hurtowej i detalicznej, transportu i ochrony zdrowia oraz usług socjalnych.
Łotwa - jak szukać pracy?

Rygę, tętniącą życiem stolicę Łotwy - jedno z najbardziej tajemniczych miejsc Europy, zamieszkuje jedna trzecia ludności kraju. Ryga zachwyca zdumiewająco piękną architekturą secesyjną i może poszczycić się długą i chlubną tradycją handlu międzynarodowego, która sięga czasów średniowiecznej ligii hanzeatyckiej, której to miasto było członkiem.

Łotewski rynek pracy wyszedł obronną ręką z kryzysu gospodarczego i obecnie panuje na nim stabilna sytuacja, a poziom zatrudnienia rośnie. W niektórych sektorach brakuje już nawet specjalistów. Poszukiwani są informatycy, inżynierowie i fachowcy do pracy w przemyśle. Aby znaleźć pracę na Łotwie, kandydaci powinni być elastyczni i posiadać różne umiejętności, np. w zakresie zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw, dobrą znajomość obsługi komputera i zdolności komunikacyjne, a także posługiwać się językiem łotewskim lub angielskim bądź rosyjskim.
Malta - jak szukać pracy?

Malta jest jednym z najmniejszych i najgęściej zaludnionych krajów świata. Maltański archipelag składa się z trzech wysp zamieszkanych i 18 niezasiedlonych. Malta jest mekką turystów, odwiedzaną corocznie przez trzy razy więcej przyjezdnych niż wynosi liczba jej mieszkańców. Choć Malta przeżywa szybki rozwój, dzięki swoim władcom zachowała liczne zabytki, które świadczą o jej ciekawych dziejach, sięgających nawet 7000 lat, i składają się na fascynującą opowieść o podbojach w regionie Morza Śródziemnego.

Rynek pracy na Malcie jest zdominowany przez sektor usług oraz zawody rzemieślnicze. Z najnowszych badań wynika, że najbardziej poszukiwani są nauczyciele, pracownicy biurowi, sprzedawcy, kelnerzy i kelnerki, opiekunowie i opiekunki, budowlańcy, personel pielęgniarski, osoby sprzątające i informatycy.
Niemcy - jak szukać pracy?
Państwo członkowskie UE, Niemcy mają wszystko, czego tylko można sobie zażyczyć: nowoczesne miasta, malownicze wsie i zamki jak z bajki, piękne góry, gęste lasy i piaszczyste plaże. A do tego niespotykaną nigdzie indziej sieć połączeń kolejowych, dzięki którym można komfortowo przemierzać cały kraj.

Niemcy są potęgą przemysłową słynącą z jakości swojej produkcji i wzornictwa, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej i elektronicznej. Kraj dobrze poradził sobie ze skutkami kryzysu gospodarczego, odnotowując wzrost zatrudnienia w czasie, gdy w innych państwach miał miejsce spadek. Pracę najłatwiej znaleźć na południu i południowym zachodzie kraju, natomiast największe bezrobocie panuje we wschodnich krajach związkowych (Lander). Na wschodzie jest ono nadal dwukrotnie wyższe niż na zachodzie, mimo że jego poziom spada. Jeżeli chodzi o sektory, najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani technicy i inżynierowie, a także pracownicy z branży budowlanej, opieki i położnictwa.
Norwegia - jak szukać pracy?

Chociaż Norwegowie są młodym narodem, ich kraj może poszczycić się długą historią i imponującym dziedzictwem. Na przestrzeni wieków norweskie zwyczaje i tradycje wzbogaciły się o liczne wpływy i impulsy z zagranicy. Jako kraina ogromnych przestrzeni i dziewiczego krajobrazu Norwegia oferuje niezliczone możliwości aktywności na świeżym powietrzu, w tym dla osób ceniących wyzwania sportowe.

Poszukujący pracy w Norwegii powinni zdawać sobie sprawę, że najnowsze badania mówią o spadku liczby wolnych miejsc pracy w sektorach: finansów i ubezpieczeń, budowlanym i zarządzania, a także górnictwa i produkcji, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na pracowników w branży informatyczno-telekomunikacyjnej. Na rynku pracy potrzebni są zwłaszcza inżynierowie i specjaliści z sektora informatyczno  - telekomunikacyjnego, a także inżynierowie przemysłu naftowego i geolodzy. Brakuje również lekarzy, opiekunów i medycznego personelu pomocniczego, zwłaszcza pielęgniarek.

Polska - jak szukać pracy?

Jednym z największych skarbów Polski jest piękna przyroda - wybrzeże Morza Bałtyckiego o długości 500 km, rozległe pojezierza, gęste lasy porastające niemal trzydzieści procent terytorium kraju i góry na południu.

Polska jest ponadto jedynym krajem Europy, który nie uległ wszechobecnemu kryzysowi finansowo-gospodarczemu. Od niedawna kraj stara się przyciągnąć międzynarodowy kapitał i inwestorów, którzy będą skłonni finansować nowe przedsięwzięcia.

Polska odnotowuje dynamiczny rozwój i wzrost w sektorze informatyczno-telekomunikacyjnym, w związku z czym potrzebuje programistów, projektantów witryn internetowych, inżynierów oprogramowania i administratorów baz danych. Natomiast przedsiębiorstwa międzynarodowe poszukują kandydatów ze znajomością języków obcych na stanowiska agentów biur pomocy i obsługi klienta, pracowników telefonicznych biur pomocy i obsługi, doradców klienta, weryfikatorów treści, testerów gier, kierowników projektu, a także specjalistów z branż finansowej i logistycznej.

Portugalia - jak szukać pracy?

Portugalia i należące do niej terytoria - Azory i Madera - cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Poza turystyką w Portugalii najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług. W branży produkcyjnej zatrudnienie znajduje mniej niż 20% siły roboczej. Podstawą przemysłu są produkty i branże tradycyjne: tekstylia, odzież, obuwie, produkty z korka i drewna, napoje, ceramika, szkło, przetwórstwo rybne, metalurgia, branże petrochemiczna i chemiczna. Portugalia coraz bardziej liczy się w europejskim przemyśle motoryzacyjnym i słynie ze światowej klasy produkcji form przemysłowych.

Bez pracy pozostaje 4 na 10 młodych ludzi, a zarobki na mieszkańca należą do najniższych w UE. Mimo to w niektórych sektorach brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są m.in. pracownicy sezonowi w turystyce i rolnictwie, lekarze, informatycy, a także specjaliści ze znajomością języków niewystępujących powszechnie w Portugalii.
Rumunia - jak szukać pracy?

Największe atrakcje przyrodnicze Rumunii to delta Dunaju, wybrzeże Morza Czarnego i Karpaty. Po zachodniej części gór leży historyczny region Transylwanii - kraina średniowiecznych miasteczek oraz bajkowych zamków i obowiązkowy punkt programu miłośników historii o wampirach.

W ostatnich latach Rumunia zdołała przyciągnąć znaczne inwestycje zagraniczne i odnotowuje szybki rozwój sektora prywatnego, częściowo dzięki podatkowi liniowemu, którego stawka wynosi 16% i który należy do najniższych w Europie. Mimo że płace w Rumuni zaliczają się do najniższych w Europie, w kraju panuje również niewielkie bezrobocie. Rumunia posiada rozbudowaną bazę przemysłową i rolniczą, ale sektory te ustępują branży usługowej - handlowi i dynamicznie rozwijającej się turystyce. Ogłoszenia o pracy pojawiają się przeważnie w branży tekstylnej, przeładunkowej, montażowej, opakowań, budowlanej i sprzedaży.
Słowacja - jak szukać pracy?
Przed nastaniem globalnej recesji słowacka gospodarka, określana mianem "Tatra Tiger" (tygrys spod Tatr), odnotowywała stabilny wzrost. Wraz z nastaniem kryzysu w gospodarce nastąpiła dekoniunktura, a oznaki odbudowy są nikłe. Mimo to w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby zatrudnionych i nowych miejsc pracy. Oprócz branży informatycznej ożywienie odnotowano w branżach transportowej i magazynowej, teleinformatycznej, a także produkcji przemysłowej. Na Słowacji najbardziej liczy się branża produkcji samochodów osobowych i branża inżynierii elektrycznej - Słowacja jest drugim na świecie pod względem wielkości producentem samochodów osobowych na jednego mieszkańca.

Oprócz zasobów ludzkich ten mały, pozbawiony dostępu do morza kraj posiada rozbudowaną sieć transportową oraz liczne atrakcje przyrodnicze i kulturowe, w tym zabytkowe miasta, widowiskowe jaskinie, zapierające dech krajobrazy górskie, a także idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.
Słowenia - jak szukać pracy?

Dzięki pięknemu krajobrazowi i godnemu pozazdroszczenia klimatowi Słowenia jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek i narciarzy. Leżąca po południowej stronie Alp Słowenia słynie ze słonecznych alpejskich łąk porośniętych dzikimi kwiatami, ciepłego śródziemnomorskiego wybrzeża, a także gęstych lasów, które pokrywają 58% terytorium kraju.

Słowenia, będąc w znacznym stopniu uzależniona od eksportu, znacznie ucierpiała w wyniku globalnej recesji. Oznaki ożywienia doprowadziły do poprawy sytuacji na rynku pracy w 2011 r., jednak w 2012 r. nastąpiła ponowna dekoniunktura. Nadal panuje jednak zapotrzebowanie na inżynierów mechaników, elektryków i elektroników, pracowników służby zdrowia, programistów, pracowników gastronomii, kierowców ciężarówek i spawaczy. Do osób, którym najtrudniej jest znaleźć pracę, należą absolwenci kierunków humanistycznych bez doświadczenia w pracy i pracownicy bez kwalifikacji.
Szwajcaria - jak szukać pracy?

Szwajcaria jest jedną z największych potęg gospodarczych świata. Najbardziej prężną branżą kraju jest sektor produkcji - chemikaliów, produktów ochrony zdrowia i farmaceutycznych, a także instrumentów naukowych i precyzyjnych.

Po wprowadzeniu w Szwajcarii zmian w zakresie swobodnego przepływu pracowników kraj odnotowuje zwiększone zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Ponad jedna czwarta pracowników zatrudnionych na stałe to cudzoziemcy, a odsetek pracowników tymczasowych i osób dojeżdżających do pracy z zagranicy jest jeszcze większy. Większość wolnych miejsc pracy występuje w sektorze usług, jedna czwarta w przemyśle i handlu, a 4% w rolnictwie. Gwałtownie spadła liczba ofert w obszarze bankowości, ale wzrosła w sektorze ubezpieczeń. Mocna waluta doprowadziła do spadku liczby turystów, negatywnie odbijając się na zatrudnieniu w sektorze turystyki. Najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy budowlani i personel pielęgniarski.
Szwecja - jak szukać pracy?

Szwecja należy do światowej czołówki krajów pod względem ochrony zdrowia, wykształcenia i rozwoju zasobów ludzkich, a jej gospodarka należy do 10 najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Szwedzi są znani ze swojej neutralności i umiejętności budowania zgody. Szwecja słynie również z wysokich podatków i hojnej opieki społecznej, małego rozwarstwienia zarobkowego i silnych związków zawodowych.


Do największych sektorów należą branża inżynieryjna, motoryzacyjna i farmaceutyczna. Zgodnie z prognozami Szwecja może się spodziewać spadku liczby nowych miejsc pracy w branży produkcyjnej, rolnictwie i leśnictwie. Oczekuje się natomiast, że nowe możliwości zatrudnienia powstaną w publicznym i prywatnym sektorze usług i budownictwie. Największa konkurencja o miejsca pracy panuje wśród absolwentów dziennikarstwa. Zmalała natomiast liczba chętnych na stanowiska wykwalifikowanych inżynierów budownictwa lądowego, informatyków i specjalistów branży budowlanej, a także personel medyczny, w tym lekarzy, położne i pielęgniarki.
Węgry - jak szukać pracy?

Węgry mają wyjątkową w Europie Środkowej kulturę i język. Położona nad Dunajem stolica kraju, Budapeszt, tętni życiem i zachwyca urokiem, przyciągając miłośników architektury i kultury. Ponadto kraj słynie z największych po Islandii zasobów wód termalnych, a kultura spa jest podstawą stylu życia Węgrów.

W ostatnim dwudziestoleciu kraj zdołał przyciągnąć znaczące inwestycje zagraniczne, choć od kilku lat inwestorzy przenoszą swoje zainteresowanie z branż tekstylnej i spożywczej na produkcję luksusowych samochodów, systemy energii odnawialnej, ekskluzywne usługi turystyczne i informatykę. W wyniku kryzysu finansowego wzrosło bezrobocie. Najbardziej poszukiwani są monterzy na liniach produkcyjnych, metalurdzy i technicy, a także pracownicy branży hotelarsko-gastronomicznej.

Wielka Brytania - jak szukać pracy?

Wielka Brytania należy do największych światowych gospodarek. Sektor usług odpowiada za 70% brytyjskiego PKB, chociaż nadal liczy się branża produkcji samochodów, kosmiczna i farmaceutyczna.

Światowa recesja i wysokie zadłużenie publiczne odbiły się negatywnie na finansach publicznych, prowadząc do znacznego spadku liczby miejsc pracy zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Niemniej nadal poszukiwani są inżynierowie z branży motoryzacyjnej, elektrycznej i ochrony środowiska, inżynierowie i technicy energetycy, szefowie kuchni japońskiej, tajskiej i azjatyckiej, konsultanci placówek opieki zdrowotnej i pielęgniarki asystujące przy zabiegach operacyjnych, niektórzy specjaliści IT, a także kierowcy ciężarówek, autobusów i autokarów. Brakuje również opiekunów w sektorze opieki oraz pracowników socjalnych specjalizujących się w pracy z dziećmi i rodziną.

Włochy - jak szukać pracy?

Włochy mają wszystko, czego można zapragnąć - od godnego pozazdroszczenia klimatu, różnorodnego krajobrazu, zabytków i dzieł sztuki, po powszechnie uwielbianą kuchnię. Włosi wiedzą, jak korzystać z życia, pielęgnując jednocześnie rodzinne więzi oraz tradycje kulturowe i ciesząc się pięknym otoczeniem.


Od 2012 r. liczba nowo zatrudnianych pracowników we Włoszech wzrasta. Z ostatnich badań wynika, że zwiększył się odsetek ofert pracy dla pracowników o wysokich kwalifikacjach, zwłaszcza informatyków, fachowców z branż produkcyjnej i budowlanej, a także techników obsługujących sektory administracji, finansów i bankowości. Wzrosło również zapotrzebowanie na robotników i wykwalifikowanych pracowników, przy jednoczesnym spadku popytu na urzędników i pracowników sprzedaży. Włochy tradycyjnie oferują liczne możliwości zatrudnienia dla pracowników sezonowych w branży turystycznej. Firmy mają problem z obsadzeniem około 20% wolnych stanowisk.
Kanał RSS dla tej listy

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)
 
Polityka Prywatności