Fundusz Mikro

Mali przedsiębiorcy oraz osoby rozpoczynające działalność gospodarczą przeważnie nie mają szans na uzyskanie kredytu bankowego, nie dysponują bowiem odpowiednim majątkiem do zabezpieczenia kredytu. Dla tych osób, które potrzebują dofinansowania do prowadzenia własnej działalności, rozwiązaniem może być Fundusz Mikro.

 

Fundusz Mikro działa już od 10 lat. Został utworzony przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. Do 1998 r. Fundusz Mikro oferował współpracę tylko właścicielom najmniejszych działających w naszym kraju przedsiębiorstw: małych sklepów, warsztatów usługowych i produkcyjnych. Obecnie z oferty Funduszu Mikro skorzystać mogą również osoby, które zamierzają dopiero podjąć działalność gospodarczą na własny rachunek i mają konkretny pomysł. Większość pożyczek to kwoty od 7 do 10 tys. zł. Jednak stali klienci, którzy terminowo spłacają swoje pożyczki, mogą liczyć na wsparcie nawet do 100 tys. zł. Jak dotąd Fundusz Mikro udzielił 71,5 tys. pożyczek na łączną kwotę ponad 533 mln zł.

 

Jak uzyskać pożyczkę?
Aby otrzymać pożyczkę trzeba przede wszystkim przekonać przedstawiciela Funduszu do pomysłu, który chce się zrealizować. Najlepsze to te pomysły, które oparte są na rozeznaniu rynku, wiedzy na temat działalności, którą chce się prowadzić i innowacyjności. Osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą Fundusz oferuje tzw. mikropożyczkę Starter:
* Kwota: możesz liczyć na początek na kwotę do 7 do 10 tys. zł.
* Zabezpieczenie: poręczenie cywilne. Jeżeli poręczyciel prowadzi swoją firmę wystarczy jedna osoba. Jeżeli poręczyciel nie jest przedsiębiorcą, będzie ich musiało być więcej.
* Koszt pożyczki: możesz określić samodzielnie wysokość opłaty za korzystanie z kapitału. Przy przelewie z kwoty pożyczki zostanie potrącona 3 proc. opłata administracyjna.
* Spłata: będziesz spłacał pożyczkę wraz z opłatą za korzystanie z kapitału w ratach miesięcznych, nie dłużej niż przez 12 m-cy.
* Nie wnosisz żadnej wstępnej opłaty.
* Patrz: Warunki współpracy

 

Jeżeli pierwsza pożyczka zostanie spłacona w terminie, można ubiegać się o następną, wyższą, na rozwój działalności. 

 

Zaletą pożyczki z Funduszu Mikro jest przede wszystkim brak biurokracji oraz formalności ograniczone do minimum. Do każdego wniosku o pożyczkę przedstawiciele Funduszu podchodzą indywidualnie. Nie ma uniwersalnego wykazu warunków ani listy kryteriów, które trzeba spełnić, żeby wnioskować o pożyczkę. Musisz ich tylko przekonać, że twoje przedsięwzięcie ma szanse powodzenia.

 

Jeżeli chcesz korzystać z kapitału, którym zarządza Fundusz Mikro, to skontaktuj się osobiście lub telefonicznie z biurem oddziału Funduszu Mikro znajdującym się najbliżej miejsca, w którym prowadzisz (lub zamierzasz rozpocząć) działalność gospodarczą. Doradcy zaproszą Cię na spotkanie, podczas którego Ty zapoznasz ich ze swoją firmą i jej potrzebami, a oni odpowiedzą na Twoje szczegółowe pytania.

Oddziały Funduszu Mikro 

 

Pamiętaj, że w Polsce działa ponad 70 funduszy pożyczkowych, które wspierają małych przedsiębiorców. Wiele z nich udziela pożyczek także osobom dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą.  Ich adresy znajdziesz na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych

 

 

 

Tekst udostępniony  przez serwis  www.1praca.gov.pl 
Jest to strona rządowego programu aktywizacji bezrobotnej młodzieży "Pierwsza Praca". Znajdziecie tu informacje o stażach, przygotowaniu zawodowym, dotacjach przy zakładaniu własnej działalności, stypendiach, praktykach, europejskich rynkach pracy i edukacji, wolontariacie oraz adresy ważnych dla Was instytucji.

 

 

 
Polityka Prywatności