Szukam pracy - 10 ważnych porad

znalezionych: 10
W odpowiedzi na ogłoszenie o pracy kandydaci powinni postępować zgodnie z procedurą aplikacyjną opisaną w ogłoszeniu. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają od kandydatów złożenia CV i listu motywacyjnego, inne udostępniają formularz aplikacyjny, który należy w całości wypełnić. Podanie o pracę należy zawsze przygotować w języku ogłoszenia, chyba że wskazano inaczej. W miarę możliwości kandydat może spersonalizować aplikację, dowiadując się na przykład, kto prowadzi rekrutację - może to być dyrektor personalny lub dyrektor działu - i zaadresować podanie do tej osoby. Kandydaci powinni zachowywać informacje o posadach, na które aplikowali, ponieważ mogą ich potrzebować później, gdy skontaktuje się z nimi pracodawca.
Ogłoszeń o pracy należy szukać w internecie, w prasie, w urzędach pracy i wśród prywatnych firm rekrutacyjnych. Warto również odwiedzić strony portalu EURES. Ponadto informacje na temat wakatów można znaleźć na stronach internetowych przedsiębiorstw. Firmy mogą też korzystać z usług agencji rekrutacyjnej, by przeprowadzić wstępną selekcję kandydatów.
Oprócz EURES na uwagę zasługują również niżej przedstawione europejskie sieci zajmujące się mobilnością. Są to: Twoja Europa, Twoja Europa - Porady, SOLVIT, Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury (DG EAC), Europass, Euroguidance, Enterprise Europe Network, Europejski portal dla małych przedsiębiorstw.
Odnalezienie się w środowisku pracy obcego kraju samo w sobie jest sztuką. Osoba, która przez pewien czas pracowała w Hiszpanii, Rumunii i Szwecji, przystosowała się do tamtejszych wzorców kulturowych i wie, jak najlepiej współpracować z mieszkańcami tych krajów. Są to niezmiernie cenne umiejętności. Na przykład osoba pracująca w kraju południowym, choćby we Włoszech, przyzwyczai się do elastyczności i będzie wiedzieć, że 5 minut dla Włocha to nie to samo, co 5 minut dla Niemca.
Osoby chcące zjednać sobie pracodawcę za pomocą mediów społecznościowych powinny dopilnować, aby ich profil odzwierciedlał to, jak chcą być postrzegane przez innych, a konto powinno odpowiadać preferencjom odbiorcy, tak samo jak CV.
Coraz więcej pracodawców decyduje się na przeprowadzanie z kandydatami kompetencyjnych rozmów kwalifikacyjnych (zwanych również rozmowami ustrukturyzowanymi lub sytuacyjnymi). Okazały się one skuteczne w prognozowaniu przyszłych wyników kandydata w pracy, stanowią też bardziej obiektywne narzędzie niż rozmowy nieustrukturyzowane.
Należy dobrze się przygotować na szereg pytań, które mogą zostać zadane. Większość pytań będzie najprawdopodobniej dotyczyć doświadczenia, umiejętności i motywacji kandydata. Pracodawca powinien być przekonany co do motywacji kandydata. Powinien również usłyszeć o mocnych stronach i zainteresowaniach kandydata, które odpowiadają jego preferencjom. Odpowiedzi na pytania powinny być pełne, ale zwięzłe. Należy mówić wyłącznie o faktach będących przedmiotem zainteresowania pracodawcy. Osoba ubiegająca się o pracę powinna zawsze być uprzejma, szczera i zachowywać się w sposób profesjonalny. Pod żadnym pozorem nie należy okłamywać osób prowadzących rozmowę.
Mobilność pracowników jest ważna, ponieważ pomaga zachować równowagę na rynku pracy. Przykładowo regiony odnotowujące wysoki wzrost mogą odczuwać brak rąk do pracy, a inne - borykać się z problemem długotrwałego bezrobocia. Europejczycy skłonni i chętni do zamieszkania w innym kraju i podjęcia w nim zatrudnienia - a nawet dojeżdżania do pracy za granicę - mogą przyczynić się do zniwelowania tej nierównowagi, korzystając przy tym z wszelkich korzyści, jakie daje kontakt z inną kulturą.
Rozmowa kwalifikacyjna może mieć bardzo różny charakter w zależności od przedsiębiorstwa lub organizacji, w której się odbywa. Kandydat powinien uprzednio jak najwięcej dowiedzieć się na temat jej przebiegu, na przykład, czy konieczne jest zabranie ze sobą dokumentów, przygotowanie prezentacji lub wzięcie udziału w sprawdzianach psychometrycznych lub praktycznych bądź innego rodzaju testach w trakcie rozmowy. Warto również dowiedzieć się, jak długo potrwa procedura i kto może w niej uczestniczyć.
EURES, czyli europejska sieć miejsc pracy, świadczy usługi pośrednictwa w poszukiwaniu pracy i rekrutacji dla wszystkich krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także Szwajcarii. Pomaga osobom poszukującym pracy i zmieniającym pracę znaleźć miejsca, w których dostępne jest zatrudnienie, a pracodawcom oferuje większą pulę kandydatów dysponujących kwalifikacjami niezbędnymi do rozwoju działalności przedsiębiorstwa. Wszystkie usługi na rzecz osób poszukujących pracy i pracowników EURES świadczy nieodpłatnie.

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autor: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)
 
Polityka Prywatności