Praca - artykuły

Eksperci Great Place to Work® wraz z naukowcami z Carey Business School przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA przeprowadzili szeroko zakrojone badanie, którego celem było uzyskanie odpowiedzi na pytania: czym jest wellbeing pracowników i jak tworzyć kulturę firmy, która będzie przyjazna pracownikom? Badanie Global Employee Engagement Benchmark przyniosło mało optymistyczne wyniki. W ujęciu globalnym firmy nie najlepiej radzą sobie z tworzeniem środowiska pracy, w którym pracownicy mogliby w pełni czerpać ze swojego potencjału. Jedynie około połowa zatrudnionych na świecie dobrze się czuje w miejscu pracy i czerpie z pracy satysfakcję. Niewielu może powiedzieć, że w swojej pracy rozkwita.
W najnowszym programie rządowym pojawiło się sporo zmian w systemie podatkowym. Mówi się o tym, że Nowy Ład uderzy szczególnie w jednoosobowe działalności gospodarcze, na których w dużej mierze oparta jest branża IT. Wielu programistów, a także innych specjalistów z tego sektora, pracuje bowiem na kontraktach B2B. Czy w 2022 roku nadal będzie im się to opłacało? Odpowiedzi na to pytanie poszukali eksperci Kodilla.com i Devire.
Tylko w tym roku zapotrzebowanie na usługi Full Stack Developerów wzrosło aż o 30% - wynika z danych Devire przygotowanych na prośbę Kodilla.com. Wszechstronne kompetencje programistów na tym stanowisku są szczególnie cenne dla banków, instytucji finansowych oraz prężnie rozwijających się sektorów e-commerce i medycznego. Tymczasem w Polsce jest tylko 12,2% tego typu specjalistów.
Kultura dawania prezentów w firmach ciągle się rozwija i widać jej rosnące przełożenie na zadowolenie pracowników. W czasach pracy zdalnej coraz bardziej doceniamy namacalne gesty od pracodawców, które są nie tylko dodatkiem do wynagrodzenia, ale również skutecznym sposobem na stworzenie dobrej atmosfery w pracy.
fot. Magdalena - Kartasińska, dietetyk kliniczny kierownik działu dietetycznego Dailyfruits

Pandemia ma ogromny wpływ na wiele czynników funkcjonowania przedsiębiorstw. Nie przyniosła ona jednak dużych zmian, jeśli chodzi o strukturalne zmiany w zakresie polityki zatrudnieniowej firm. Wbrew pozorom, pracodawcy oferują przede wszystkim stabilne zatrudnienie i biorąc pod uwagę rosnące deficyty kompetencji nie należy się spodziewać odwrotu tego trendu. Niepokoi natomiast fakt, że jedynie 21% firm z sektora MŚP i 29% dużych przedsiębiorstw diagnozuje swoje przyszłe potrzeby kompetencyjne. Biorąc pod uwagę rosnące wyzwania w tym zakresie, konieczne jest podjecie natychmiastowych kroków.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki konkursu „Go to Brand – Expo 2020”.
Pracownicy skarżą, że pracodawcy nie chcą pozwalać im pracować w trybie zdalnym lub hybrydowym
Branża fotowoltaiczna ze względu na swój dynamiczny rozwój oraz wysokie zarobki staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla przedstawicieli handlowych. Wiele osób z innych sektorów gospodarki z zaciekawieniem obserwuje rynek odnawialnych źródeł energii, niejednokrotnie planując przebranżowienie.
Pracownicy wracają do biur, ale to nie znaczy, że wszystko będzie jak dawniej. Wiele osób przekonało się do zalet pracy z domu, a korzyści dostrzegają także menedżerowie. Stąd pomysł na pracę hybrydową, która pozwala łączyć zalety wynikające z dwóch trybów pracy.
Personel pokładowy LOT-u zamiast w Miami, Singapurze, Zurychu będzie się szkolić w Warszawie.
Część już szykuje się do powrotu do pracy, część zamierza przeczekać maj i ruszyć w pełni energii od czerwca 2021. Branże zamknięte z powodu lockdownu szykują się do wznowienia działalności w reżimie sanitarnym. Od 8 maja czynne będą hotele przy 50% obłożeniu, od 15 maja działać będą ogródki gastronomiczne, a otwarcie restauracji oraz hoteli z mniejszą ilością restrykcji nastąpi pod koniec miesiąca. Eksperci przyznają, że branża spodziewała się odmrożenia po majówce, ale jednocześnie powstrzymywała się z zatrudnianiem i rekrutowaniem pracowników. Teraz wykonywane są telefony i trwa gorączkowe poszukiwania osób do pracy. Szczególnie napięta sytuacja jest nad morzem.
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomii wynika, że ponad 6% Polaków otrzymuje pensje lub fragmenty wynagrodzenia „pod stołem”. Jest to działanie mające na celu uniknięcie opodatkowania wynagrodzeń. Taka skala zjawiska może zaskakiwać, wydawałoby się, że w czasie rynku pracownika przejrzyste firmy zatrudnienia będą bardziej w cenie. Eksperci przyznają, że wzrost takiej formuły rozliczeń może wynikać z kłopotów przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa. Jak mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska bardzo często zdarza się, że pracownicy piszą do stowarzyszenia z pytaniem czy zgodzić się na taką propozycje ze strony swoich szefów. Pojawiały się nawet próby… szantaży.
Studenci biednieją przez pandemię. Ich portfele stały się znacznie chudsze niż rok temu. Ostatnie badanie „Student w pracy” Polskiej Rady Biznesu wskazuje na wyraźny spadek zarobków w tej grupie.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 roku, traktuje o nowych zasadach ochrony osób fizycznych w odniesieniu do przetwarzania ich danych osobowych. Rozporządzenie traktuje także o swobodnym przepływie danych, a także uchyla ogólną dyrektywę o ochronie danych z 2016 roku. Okazuje się, że tak zwane RODO zmusiło nie tylko przedsiębiorców, ale także osób starających się o prace, do znacznej zmiany procesów rekrutacyjnych, a także form pisania CV. Firmy muszą respektować przepisy RODO, jednak co to oznacza dla aplikantów? Otóż CV bez dodania w nim odpowiedniej klauzuli, nie będzie wzięte pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Taka pomyłka, może pozbawić nas szans na wymarzoną pracę. Jak więc brzmi aktualna zgoda na przetwarzanie danych osobowych?
Certyfikat „Inwestor w Kapitał Ludzki” od 19 lat jest przyznawany firmom, które realizują politykę personalną docenianą przez pracowników. Wyróżnienie jest szczególne, ponieważ o przyznaniu nagrody w 100% decyduje opinia pracowników na temat pracodawcy.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności