Praca - artykuły

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki konkursu „Go to Brand – Expo 2020”.
Pracownicy skarżą, że pracodawcy nie chcą pozwalać im pracować w trybie zdalnym lub hybrydowym
Branża fotowoltaiczna ze względu na swój dynamiczny rozwój oraz wysokie zarobki staje się atrakcyjnym miejscem pracy dla przedstawicieli handlowych. Wiele osób z innych sektorów gospodarki z zaciekawieniem obserwuje rynek odnawialnych źródeł energii, niejednokrotnie planując przebranżowienie.
Pracownicy wracają do biur, ale to nie znaczy, że wszystko będzie jak dawniej. Wiele osób przekonało się do zalet pracy z domu, a korzyści dostrzegają także menedżerowie. Stąd pomysł na pracę hybrydową, która pozwala łączyć zalety wynikające z dwóch trybów pracy.
Personel pokładowy LOT-u zamiast w Miami, Singapurze, Zurychu będzie się szkolić w Warszawie.
Część już szykuje się do powrotu do pracy, część zamierza przeczekać maj i ruszyć w pełni energii od czerwca 2021. Branże zamknięte z powodu lockdownu szykują się do wznowienia działalności w reżimie sanitarnym. Od 8 maja czynne będą hotele przy 50% obłożeniu, od 15 maja działać będą ogródki gastronomiczne, a otwarcie restauracji oraz hoteli z mniejszą ilością restrykcji nastąpi pod koniec miesiąca. Eksperci przyznają, że branża spodziewała się odmrożenia po majówce, ale jednocześnie powstrzymywała się z zatrudnianiem i rekrutowaniem pracowników. Teraz wykonywane są telefony i trwa gorączkowe poszukiwania osób do pracy. Szczególnie napięta sytuacja jest nad morzem.
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomii wynika, że ponad 6% Polaków otrzymuje pensje lub fragmenty wynagrodzenia „pod stołem”. Jest to działanie mające na celu uniknięcie opodatkowania wynagrodzeń. Taka skala zjawiska może zaskakiwać, wydawałoby się, że w czasie rynku pracownika przejrzyste firmy zatrudnienia będą bardziej w cenie. Eksperci przyznają, że wzrost takiej formuły rozliczeń może wynikać z kłopotów przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa. Jak mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska bardzo często zdarza się, że pracownicy piszą do stowarzyszenia z pytaniem czy zgodzić się na taką propozycje ze strony swoich szefów. Pojawiały się nawet próby… szantaży.
Studenci biednieją przez pandemię. Ich portfele stały się znacznie chudsze niż rok temu. Ostatnie badanie „Student w pracy” Polskiej Rady Biznesu wskazuje na wyraźny spadek zarobków w tej grupie.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 roku, traktuje o nowych zasadach ochrony osób fizycznych w odniesieniu do przetwarzania ich danych osobowych. Rozporządzenie traktuje także o swobodnym przepływie danych, a także uchyla ogólną dyrektywę o ochronie danych z 2016 roku. Okazuje się, że tak zwane RODO zmusiło nie tylko przedsiębiorców, ale także osób starających się o prace, do znacznej zmiany procesów rekrutacyjnych, a także form pisania CV. Firmy muszą respektować przepisy RODO, jednak co to oznacza dla aplikantów? Otóż CV bez dodania w nim odpowiedniej klauzuli, nie będzie wzięte pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. Taka pomyłka, może pozbawić nas szans na wymarzoną pracę. Jak więc brzmi aktualna zgoda na przetwarzanie danych osobowych?
Certyfikat „Inwestor w Kapitał Ludzki” od 19 lat jest przyznawany firmom, które realizują politykę personalną docenianą przez pracowników. Wyróżnienie jest szczególne, ponieważ o przyznaniu nagrody w 100% decyduje opinia pracowników na temat pracodawcy.
Pandemia w sposób zdecydowany przyspieszyła proces transformacji cyfrowej praktycznie wszystkich sektorów gospodarki. Wpłynęła także na szybszy rozwój branży e-commerce oraz wygenerowała popyt na nieznane do tej pory e-usługi. To wszystko z kolei spowodowało wzrost znaczenia na rynku pracy testerów oprogramowania, których 1/5 deklaruje wzrost wynagrodzenia aż o 30% w stosunku do ubiegłych lat. 
Rozwój technologii umożliwiający wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, świetna prasa takich gier, jak „Wiedźmin” czy zapowiadany od dawna „Cyberpunk 2077”, trwająca pandemia. To wszystko sprawiło, że branża game development wystrzeliła mocno w górę, generując zwiększony popyt na pracowników tego sektora. Aktualną sytuację na rynku gier analizują eksperci Kodilla.com i Devire.
Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy – szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.
Akademia Górniczo-Hutnicza organizuje cykl wirtualnych spotkań z rynkiem pracy w formie "Pytań i Odpowiedzi"
Przedsiębiorcy rezygnują z ambitnych celów biznesowych i stawiają na przetrwanie. Liderzy nie chcą planować przyszłości, funkcjonują w trybie walki i są zmęczeni. Praca zdalna zaczyna obniżać morale pracowników, wyczerpują się rezerwy, panuje huśtawka nastrojów w gospodarce i niepewność otoczenia biznesu.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności