Własna firma - artykuły

Motywacja jest niezbędnym elementem efektywnie wykonanej pracy oraz płynącej z niej satysfakcji. Oprócz pieniędzy, jako najbardziej skuteczne sposoby motywowania pracowników wymienia się: uznanie ze strony przełożonych, prestiż, bezpieczeństwo i stabilność, poczucie kontroli oraz awansu. Co się dzieje jednak w momencie, gdy osoba jest szefem sama sobie, nie interesuje jej stabilizacja i nie ma awansu w perspektywie? Co motywuje tzw. wolnych strzelców czy freelancerów, którzy działają poza sztywnymi strukturami organizacji?
Wyciek poufnych danych przypadkowy, jak i celowy może mieć poważne konsekwencje dla firmy, a w najgorszym przypadku doprowadzić nawet do jej upadku. Wyniki badania przeprowadzonego przez agencję IDC w grudniu 2012 r. pokazują, że wiele firm dostrzega wagę problemu - 41 proc. firm jest poważnie zaniepokojonych możliwością wycieku danych, a za główny cel stawia sobie zapobieganie takim
incydentom.
Poza atakami ukierunkowanymi wykorzystywanymi przez cyberprzestępców do penetrowania firmowych sieci, istnieje jeszcze jedno potencjalne zagrożenie dla każdej firmy: pracownicy. Celowo lub przez przypadek mogą oni przyczynić się do ujawnienia poufnych informacji lub naruszenia praw autorskich, co z kolei może doprowadzić do kłopotliwej i niebezpiecznej sytuacji. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali artykuł o tego typu incydentach, wraz z poradami, w jaki sposób można zapewnić firmie bezpieczeństwo.
Małe przedsiębiorstwa zatrudniają 2/3 pracowników w sektorze prywatnym w całej Unii Europejskiej. Znalezienie właściwych osób w przypadku małych firm jest kluczowe – wnoszą nowe podejście i pomysły. Zatrudnienie niewłaściwej osoby kosztuje stratę czasu i pieniędzy. Monsterpolska.pl radzi, jak skutecznie rekrutować.
Przedsiębiorcy tworzą gospodarczy krajobraz kraju: generują nowe miejsca pracy, wprowadzają na rynek nowe produkty i usługi, rewolucjonizują społeczeństwo i ekonomię. Chociaż Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Unii Europejskiej, nadal muszą zmagać się z wieloma barierami związanymi z zakładaniem i rozwijaniem własnej działalności.
W listopadzie 2012 roku Kaspersky Lab, wraz ze specjalistami ds. badań rynku z B2B International, przeprowadził badanie wśród ponad 5 000 starszych menadżerów IT z różnych firm na całym świecie. Wyniki pokazują, że większość firm nie poświęca wystarczającej uwagi kwestii zabezpieczenia korporacyjnych urządzeń mobilnych oraz przechowywanych na nich danych. W szczególności 34% respondentów przyznało, że ich firma nie wykorzystuje rozwiązań do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM).
Rozwój technologii, szybsze tempo wymiany informacji i rosnący rynek usługodawców oferujących kompleksową obsługę biznesu sprawiają, że prowadzenie własnej firmy staje się coraz łatwiejsze. Narzędzia takie jak chociażby systemy do obsługi e-faktur, oszczędzają czas i pieniądze.
Ograniczanie możliwości uruchamiania aplikacji firm trzecich zwiększa bezpieczeństwo korporacyjnych stacji roboczych oraz wydajność pracowników. Jednak 57 proc. firm nie wykorzystuje żadnych narzędzi do kontroli aplikacji – tak wynika z badania przeprowadzonego w listopadzie 2012 r. przez Kaspersky Lab we współpracy z B2B International.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej po raz kolejny biorą udział w kampanii „Załóż firmę na wakacje!”, organizowanej przez AIP Śląsk, tym razem proponując wszystkim zainteresowanym bezpłatne konsultacje biznesowe.
Polskie przedsiębiorstwa, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, to w większości małe i średnie firmy. Aż 96% z nich, czyli o 4% więcej niż średnia europejska, to zgodnie z danymi PARPu mikrofirmy. Ta struktura powoli ulega zmianie i, podobnie jak w pozostałych państwach UE, liczba większych firm stale rośnie. Jednak wiele z nich w momencie rozwoju napotyka na liczne bariery związane między innymi z brakiem przemyślanego planu działania oraz niedostatecznym przygotowaniem organizacji.
Jak wynika z badania “Studenci na rynku pracy” przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl młodzi ludzie w trakcie lub po ukończeniu studiów najchętniej pracowaliby na swoim. Nieco mniejsza liczba ankietowanych wskazała na firmy państwowe, a jeszcze mniej osób wybrało międzynarodowe korporacje.
Samozatrudnienie to korzystne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wolność zawodową. Wybierają własną drogę i styl pracy, by samemu decydować z kim współpracują, ile przyjmują zleceń i na jakich zasadach je realizują. Jednak nierzadko aspekt ryzyka w działalności gospodarczej może stać się dominujący, co z czasem studzi zapał do własnej firmy. Na jakie problemy napotykają polscy przedsiębiorcy i jak sobie z nimi radzą?
Trwa konkurs "Najlepszy pomysł na biznes spin off/out". Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca. Do wygrania jest 50 000 zł., które pomogą w założeniu firmy.
Ludzie młodzi stoją przed trudnym wyborem: iść na studia czy może do pracy? Z jednej strony bez wyższego wykształcenia nie ma co liczyć na dobry etat, z drugiej zaś studia bez doświadczenia niewiele znaczą. Jak więc połączyć studia i własny biznes?
Preferencyjne pożyczki na uruchomienie własnej działalności dla bezrobotnych, absolwentów oraz studentów ostatnich lat - to idea rządowego programu "Pierwszy Biznes - Wsparcie na starcie". W środę minister pracy podpisał w tej sprawie umowę z BGK. Program finansowany będzie z środków przekazywanych przez MPiPS do Banku Gospodarstwa Krajowego, uzyskiwanych ze sprzedaży akcji i udziałów, należących do Skarbu Państwa. Na I etap programu ministerstwo przeznaczy kwotę 21,5 mln zł.
Wielu przedsiębiorców nie docenia znaczenia projektów badawczych dla pomyślności swojego biznesu i nie przygląda się uważnie ofercie krajowych programów dedykowanych tym celom. Niesłusznie. Podczas gdy środki na inwestycje topnieją, fundusze na badania i innowacje wciąż są do wzięcia.
Jesteś kreatywny? Pracujesz jako freelancer, bądź masz już własną firmę? Szukasz narzędzi promocji i dróg dotarcia do potencjalnych klientów? Jeśli tak - zgłoś swoją ofertę do Wielkiego Katalogu Kreatywnych! Najciekawsze oferty i portfolia zostaną włączone do katalogowej publikacji online.
Według przedstawicieli polskich małych firm największą przeszkodą w promowaniu biznesu w internecie jest brak środków finansowych. Tymczasem w USA aż 40% badanych chce zwiększyć wydatki na reklamę w sieci. Zadowalające efekty można jednak osiągnąć niewielkim lub zerowym nakładem finansowym. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych i często darmowych narzędzi.
Działy finansowe odgrywają coraz bardziej istotną rolę w przedsiębiorstwach. To efekt kryzysu. W trudnych czasach zarządy firm potrzebują ich wsparcia w tworzeniu oraz realizacji strategii – wynika z badania ACCA „Financial leaders survey”.
Rusza druga edycja programu Go_Global.pl, oferującego wsparcie w komercjalizacji wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych na rynkach światowych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło dla polskich przedsiębiorców 10 mln złotych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności