Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą

kobieta pracująca
Dział: Własna firma

Przedsiębiorcy tworzą gospodarczy krajobraz kraju: generują nowe miejsca pracy, wprowadzają na rynek nowe produkty i usługi, rewolucjonizują społeczeństwo i ekonomię. Chociaż Polki są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Unii Europejskiej, nadal muszą zmagać się z wieloma barierami związanymi z zakładaniem i rozwijaniem własnej działalności.

Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że aż 63 proc. kobiet pracujących najemnie oraz 51 proc. bezrobotnych i nieaktywnych bierze pod uwagę założenie własnej firmy w najbliższych latach. Jako największą barierę rozpoczęcia działalności kobiety wskazują brak odpowiedniego kapitału, problemy związane z procedurami administracyjnymi, ale również strach przed niepowodzeniem i bankructwem. "Podczas swojej 25-letniej kariery zawodowej spotkałem wiele przedsiębiorczych kobiet, dlatego ubolewam, że tak nieliczna część z nich autentycznie próbuje swoich sił w biznesie" - komentuje Zdzisław Dąbczyński, przedsiębiorca, innowator i założyciel firmy WIMED. "Z moich obserwacji wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni dysponują umiejętnością mądrego wykorzystania zasobów czy długofalowego planowania, nierzadko są też bardziej cierpliwe i pracowite, no i są bardzo rzetelne".

Z badań "The Anatomy of an Entrepreneur Are Successful Women Entrepreneurs Different From Men?" realizowanych przez zespół naukowców skupionych wokół Kauffman, The Foundation of Entrepreneurship wynika, że najpowszechniejsze motywacje kobiet, które w rzeczywistości założyły swoje firmy to: pragnienie zgromadzenia znacznego majątku, pragnienie zrealizowania na rynku własnych pomysłów biznesowych, kulturowa atrakcyjność przedsięwzięć typu start-up, długotrwałe pragnienie posiadania własnej firmy i niechęć do pracy dla kogoś innego. Badacze odkryli jednak również, że na decyzje kobiet do założenia swojej firmy w znacznym stopniu wpływają zachęty ze strony innych - w tym względzie panie były bardziej podatne na wpływ otoczenia niż mężczyźni.

"Najważniejsze to wierzyć w siebie i robić to, co się lubi" - zachęca Dąbczyński. "Gdy ponad dwadzieścia lat temu sam zakładałem swoją firmę, zaczynałem od zakładu w szopie. Dzisiaj WIMED zatrudnia setki osób i jest doskonale znany w Polsce i w Europie. Wszystkie panie, które rozważają rozpoczęcie działalności biznesowej zachęcam, aby pobrały mojego ebooka Inspiracje i drogowskazy. Jak rozsądnie poruszać się po drogach i bezdrożach życia, gdzie podzieliłem się wiedzą i przemyśleniami, które mogą okazać się przydatne w budowaniu swojej firmy". Dąbczyński podkreśla również znaczenie odpowiedniego wsparcia ze strony otoczenia: "Myślę, że kobiety mogą napotkać na więcej problemów związanych z prowadzeniem własnego biznesu ze względu na konieczność dzielenia swojego czasu i sił na działalność biznesową, ale także obowiązki rodzinne, które tradycyjnie pozostają w ich gestii. Chciałbym jednakże zachęcić panie do wiary we własne możliwości i przede wszystkim, do korzystania z pomocy swoich bliskich - w końcu własny biznes może być przygodą dla całej rodziny. Ja sam z pewnością nie poradziłbym sobie bez wsparcia mojej żony, dzieci i bliskich. To moja żona zbudowała solidny dom, ostoję, gdzie mogłem spokojnie przenosić się do innego dobrego świata po wymagającej pracy biznesowej" .

Z badań "Przedsiębiorczość kobiet w Polsce" wynika, że aż 66,3 proc. badanych przedsiębiorców przyznaje, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej powoduje ograniczenie czasu poświęcanego obowiązkom domowym; w przypadku 17proc. badanych kobiet, podjęcie takiej działalności nie wpłynęło na ilość czasu przeznaczanego na wypełnianie tych obowiązków, a ok. 11 proc. respondentów dostrzegło korzystne zmiany w postaci posiadania większej ilości czasu na prace domowe.


data ostatniej modyfikacji: 2013-08-05 08:20:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności