Goniące terminy, rekrutacje „na wczoraj”, raport dla zarządu… Jak jeszcze w tym wszystkim znaleźć czas na odpowiadanie kandydatom? Klauzula „Odpowiemy tylko wybranym osobom” jest wygodna, ale w dobie employer brandingu nie jest już dobrą strategią.
Jak wynika z ostatniej edycji badania Skaner MSP, małe i średnie przedsiębiorstwa w niewielkim stopniu korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania. Większość z nich w najbliższym kwartale będzie finansować podejmowane inwestycje ze środków własnych. A inwestować zamierza ponad połowa z nich. Jak radzą sobie przedsiębiorstwa w czasach gorszej koniunktury gospodarczej? Czy narzędzia finansowe mogą okazać się pomocne przy efektywnym zarządzaniu własnym biznesem?
Z roku na roku coraz więcej przedsiębiorców zmaga się z problemem nieterminowych spłat zobowiązań przez swoich kontrahentów. Jak wynika z badania wywiadowni gospodarczej DunTrade D&B odsetek terminowo regulowanych płatności zmniejszył się w ciągu ostatnich trzech lat aż o 13 proc. Firmy coraz częściej traktują kredyt kupiecki jako sposób finansowania bieżącej działalności, tym samym zwlekając z uregulowaniem płatności wobec kontrahentów. W ten sposób wzrasta ryzyko zatorów płatniczych, które nie tylko są przeszkodą w rozwoju tych ostatnich, lecz wręcz w momencie utraty płynności finansowej, mogą zagrozić istnieniu przedsiębiorstwa.
Wprowadzając politykę bezpieczeństwa IT w przedsiębiorstwie, należy zacząć od dobrego planu działania. Zapewnienie ciągłości działania systemów IT w firmie jest bardzo ważnym elementem istnienia przedsiębiorstwa. Pozwala na sprawne i przynoszące oczekiwane rezultaty funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad wprowadzeniem możliwości elektronicznego sposobu przechowywania dokumentów pracowniczych. Przedsiębiorcy od długiego czasu narzekają na uciążliwy i kosztowny obowiązek przechowywania dokumentacji płacowej i pracowniczej w formie papierowej. Wciąż nie jest jasne, kiedy oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany wejdą w życie.
Cyberzagrożenia znajdują się na drugim miejscu na liście głównych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa, a większy niepokój wywołuje tylko brak stabilności gospodarczej – tak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2012 r. przez B2B International we współpracy z Kaspersky Lab. W ramach badania swoje zdanie na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem IT wyraziło 3 300 przedstawicieli firm z 22 państw na całym świecie. Wszyscy respondenci biorą aktywny udział w procesie podejmowania ważnych decyzji biznesowych, łącznie z tymi dotyczącymi bezpieczeństwa IT.
Complex S.A. uruchomił projekt Biznes STARTer – inicjatywę wsparcia innowacyjnych pomysłów biznesowych. Projekt skierowano do młodych, kreatywnych osób, twórców nowatorskich rozwiązań technologicznych oraz studentów i absolwentów szkół wyższych. W swej idei zakłada wyłonienie innowacyjnego pomysłu biznesowego, a następnie stworzenie optymalnych warunków dla jego rozwoju.
Młodzi polscy przedsiębiorcy po raz pierwszy mogą spróbować swoich sił w kultowym konkursie znanym dotychczas jako Meet the Dragons. Jest o co walczyć, gdyż zwycięzca otrzyma finansowanie na własny biznes w wysokości od 100 tys. do 1 mln euro.
Przeładowanie slajdów tekstem, brak dialogu z publicznością, brak przesłania i za dużo informacji – to główne błędy polskich przedsiębiorców w czasie prezentacji – twierdzą eksperci ze Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce, organizatorów II edycji Festiwalu Inspiracji. Do nieumiejętnego przemawiania przyznaje się co czwarty przedsiębiorca.
Moralność płatnicza to nic innego jak terminowe regulowanie swoich zobowiązań. Niestety, Polacy są w tym rozumieniu jednym z najbardziej niezdyscyplinowanych narodów w Europie. Zaledwie jedna na trzy faktury regulowana jest w terminie, podczas gdy np. w Meksyku, na Tajwanie Niemczech czy Szwajcarii aż 70 proc. Coraz więcej polskich firm płaci z dużym opóźnieniem, a zatory płatnicze stają się coraz częstszą przyczyną zahamowania rozwoju spółek. Dlatego firmy, które mogą pochwalić się wysokimi standardami płatniczymi, automatycznie zyskują w oczach kontrahentów bardzo wiele.
Masz jeszcze dwa tygodnie, by zgłosić swój udział w szkoleniu wartym 2500 euro! 26 sierpnia upływa termin przyjmowania zgłoszeń na pięciodniowe bezpłatne szkolenie dla osób z pomysłem na biznes, początkujących przedsiębiorców i ludzi nauki – Getting Ready for Investment.
ManpowerGroup, światowy lider w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, opublikował opracowanie eksperckie „Jak przezwyciężyć globalny niedobór talentów”. Dokument przedstawia strategie przeciwdziałania trwającemu deficytowi wykwalifikowanych pracowników, z którym boryka się 37% pracodawców w Polsce i 34% na świecie.
Podejmując decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, oprócz formalności związanych z samym procesem rejestracji firmy, już od pierwszego dnia powinniśmy pamiętać o elementach wizerunkowych naszego biznesu. Ważne jest to o tyle, że decyzje podjęte na starcie będą nam towarzyszyć przez cały okres prowadzenia przedsiębiorstwa.
Dzisiejszy biznes nie istnieje bez IT. Awaria systemu komputerowego firmy, utrata poufnych danych, może się okazać katastrofą dla każdej firmy. Dlatego bezpieczeństwo systemu informatycznego powinno być podstawowym priorytetem przy prowadzeniu biznesu.
Młody przedsiębiorca, stawiający pierwsze kroki w świecie zysków i finansów, pamiętać musi o dwóch podstawowych zasadach. Pierwsza – kto nie ma strony internetowej, ten nie istnieje dla klienta. Zasada numer dwa... nigdy nie zapominaj o zasadzie numer jeden. Własna witryna WWW to jednak niemały wydatek na start, którego zasadność odbija się na dalszym etapie działalności. Który model działania jest bardziej opłacalny – wykorzystanie gotowych szablonów CMS czy tworzenie własnej witryny od samego początku?
Właściciele tradycyjnych sklepów coraz częściej przenoszą swoją działalność z ulicy do Internetu. Decyzja o otwarciu e-biznesu lub o dostosowaniu swojej firmy do rzeczywistości wirtualnej nie jest łatwa, jednak wydaje się być naturalnym krokiem na drodze do rozwoju przedsiębiorstwa. Zanim rozpoczniemy sprzedaż w Internecie warto zastanowić się, który kanał dystrybucji jest najbardziej dopasowany do profilu naszej działalności.
Sporo ludzi, zwłaszcza młodych zastanawia się, czym zajmować się w życiu? W jaki sposób zarabiać na siebie i utrzymać swoją rodzinę? Oczywiście praca etatowa to najpewniejsze źródło dochodów, ale wielu ma problem żeby znaleźć dobrą pracę, a jeśli nawet się to uda, płace są w znacznym stopniu ograniczone, a i zawsze istnieje ryzyko zwolnienia. Często młodzi i Ci z kilkuletnim stażem w korporacjach pragną wolności i samodzielności. Wydaje się, że idealną alternatywą dla takich osób jest otworzenie własnej firmy.
Nieważne czy rzecz tyczy się jednoosobowej firmy konsultingowej, czy wielkiego zakładu produkcji monitorów. Kto nie posiada sprawnie działającej witryny WWW - odpada z rynku, zastępowany przez podmioty lepiej rozumiejące nowe reguły biznesowej gry. Aby pójść o krok dalej i stworzyć stronę działającą na zasadzie dobrej wizytówki, zastosować należy żelazne zasady perfekcyjnego przedstawiania firmy w Sieci.
Nastroje wśród przedsiębiorców wciąż się pogarszają i już ponad 30% właścicieli małych firm ocenia negatywnie polską gospodarkę. Jednak przedsiębiorcy z sektora MSP mają świadomość, że bezczynne czekanie na zmianę tej sytuacji nie uchroni ich od strat finansowych. Dlatego warto poszukać szybkich oszczędności wewnątrz firmy oraz mądrze zainwestować, aby trwale zredukować koszty.
Osoby zamierzające otworzyć własną firmę lub te, które już ją prowadzą, mogą liczyć na różne formy wsparcia z urzędu pracy. Bezpłatna pomoc w rekrutacji pracowników, dofinansowanie do ich pensji - to tylko niektóre z nich.