Mocne wejście Twojej firmy

Dział: Własna firma

Podejmując decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, oprócz formalności związanych z samym procesem rejestracji firmy, już od pierwszego dnia powinniśmy pamiętać o elementach wizerunkowych naszego biznesu. Ważne jest to o tyle, że decyzje podjęte na starcie będą nam towarzyszyć przez cały okres prowadzenia przedsiębiorstwa.

Nazwa firmy, odpowiednia domena i strona www czy wreszcie reklama świadczą o tym, jak nasza firma będzie postrzegana przez potencjalnych kontrahentów. Jak wśród wielu pomysłów wybrać ten właściwy, aby zainteresować i zatrzymać przy sobie klientów?

Nie szata zdobi firmę lecz nazwa

Wybierając nazwę dla naszego przedsiębiorstwa warto znaleźć złoty środek pomiędzy przyciągającym uwagę, nowatorskim pomysłem a łatwym do zapamiętania, solidnym „szlagierem”, funkcjonującym w branży. Jeśli bowiem damy się ponieść wyobraźni i biznes przyjmie niepoważne lub niezrozumiałe „imię”, w ten sam sposób może być traktowana przez naszych przyszłych interesantów. Dlatego tak ważne jest, aby brać pod uwagę grupę odbiorców, do których skierowana jest nasza oferta. I tak, zabawne i intrygujące nazwy idealnie sprawdzą się dla osób otwierających salę zabaw dla dzieci lub kawiarnię.

Z drugiej strony jeśli chcemy podążać za aktualną modą i popularnym trendem - to nadając firmie budowlanej nazwę z końcówką –bud a prywatnemu gabinetowi lekarskiemu z końcówką –med, możemy utonąć wśród setek innych konkurencyjnych biznesów o podobnych nazwach. Zastanówmy się również czy planujemy ekspansję na rynek międzynarodowy, jeśli tak nie używajmy w nazwie firmy wyrazów z polskimi znakami diakrytycznymi jak ą, ę, ć, ń itp.

W przypadku jednoosobowej działalności, za nazwę można przyjąć imię i nazwisko jej właściciela. W ten sposób ryzykujemy jednak, że sukcesy i porażki firmy będą utożsamiane z wizerunkiem osoby, która ją prowadzi. Na koniec warto sprawdzić, chociażby wpisując wymyślona nazwę w wyszukiwarkę internetową, czy w naszym mieście nie istnieje czasem kilka przedsiębiorstw o takiej samej lub podobnej nazwie.

Znajdź-nas-w-sieci.pl

Już na samym początku działania naszego przedsiębiorstwa w „realu”, powinniśmy zastanowić się nad jego funkcjonowaniem w świecie wirtualnym. Nawet jednoosobowe działalności mają strony internetowe, które automatycznie są wizytówkami reklamującymi ich ofertę. - Aby zarezerwować swoje miejsce w Internecie możemy skorzystać z usług firm hostingowych, które zajmują się udostępnianiem wycinka przestrzeni dyskowej serwera – mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii wfirma.pl. - Hosting oprócz miejsca na serwerze zazwyczaj daje konta poczty e-mail, panel obsługi i pakiet transferu – dodaje ekspert.

Na nasz indywidualny adres internetowy składa się najczęściej nazwa firmy oraz charakterystycznej końcówka. W Polsce najbardziej popularne zakończenie domeny to .pl, które sugeruje zasięg ogólnokrajowy. Jeśli natomiast biznes działa na terenie całej wspólnoty europejskiej, warto zdecydować się na końcówkę .eu. O zasięgu regionalnym mówi zakończenie składające się z nazwy miejscowości lub jej skrótu i rozszerzenia .pl np. .wroclaw.pl, .legnica.pl. czy .dolnyslask.pl. Nazwy zwykle oddzielone są kropkami. Przy wyborze odpowiedniej domeny nie bez znaczenia są pieniądze jakie musimy na nią przeznaczyć.

– Najdroższą domeną w polskich warunkach jest ta najbardziej popularna czyli .pl – mówi Jakub Wietrzyk z wfirma.pl. – Jej cena waha się w okolicach 10 PLN za rejestrację i 50 PLN za odnowienie po roku. Do tego wydatku powinniśmy jeszcze dodać koszt związany ze stworzeniem naszej strony internetowej przedsiębiorstwa, których ceny wahają się od 0 PLN (gotowy szablon w pakiecie z hostingiem i edytorem do strony) po kilka tys. zł w przypadku bardziej rozbudowanych stron firmowych – dodaje ekspert.

Reklama dźwignią firmy

Choć marketing i dobre rozreklamowanie firmy to działania długofalowe, warto zacząć je jak najwcześniej, aby szybciej cieszyć się ich efektami. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek komunikacji, powinniśmy dokładnie określić i opisać grupę docelową naszych usług i produktów. Od tego powinno zależeć jaką formę marketingu wybierzemy. Pamiętajmy, że starszych osób nie przekonamy do naszej oferty dwuznacznymi sloganami, a młodzieży nie zainteresujemy masowo wrzucanymi do skrzynki pocztowej ulotkami.

Dlatego warto śledzić najnowsze trendy i wykorzystać do promocji swojej firmy np. narzędzia e-marketingu takie, jak pozycjonowanie, linki sponsorowane, prowadzenie komunikacji na forach internetowych lub portalach społecznościowych. Możliwości jest wiele, jednak nie zapominajmy wybrać tych, które będą odpowiednie dla rodzaju i profilu naszej firmy. Jeśli natomiast, aby zaistnieć w świadomości przyszłych klientów i konkurencji, chcemy skorzystać z bardziej tradycyjnej formy reklamy, warto umieścić reklamy lub artykuły sponsorowane w pismach branżowych.

Dla biznesu lokalnego dobrym sposobem na przedstawienie swojej oferty są ogłoszenia w prasie regionalnej oraz w darmowych gazetkach osiedlowych. Przemyślmy dokładnie treść i wygląd takiego ogłoszenia, niech kolorystyka będzie spójna z logotypem naszej firmy, a język komunikatów dostosowany do rodzaju gazety i jej czytelników. Działania reklamowe często nieświadomie, ale bardzo skutecznie prowadzą za nas sami klienci. Marketing szeptany ma taką moc, ponieważ konsumenci są coraz bardziej sceptycznie nastawieni do tradycyjnych reklam, za to chętnie czerpią wiedzę z doświadczeń innych.

Pamiętajmy jednak, że jak szybko rozchodzą się dobre opinie tak, jeśli przedsiębiorstwo zyska złą sławę, bardzo długo i ciężko będzie wymazać ją ze świadomości klientów. Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas planowania działań promocyjnych jest śledzenie konkurencji. Dzięki temu nie tylko unikniemy wtórnego kopiowania aktywności innych, ale również będziemy mogli być o krok przed wszystkimi.


opublikowano: 2012-07-29
Komentarze
Polityka Prywatności