Własny biznes czy studia?

Dział: Własna firma

28 stycznia, w Katowicach, młodzi przedsiębiorcy dowiedzieli się, jak połączyć zarabianie pieniędzy z uzyskaniem wyższego wykształcenia. Rektor Krzysztof Pawłowski przekonywał zdziwionych słuchaczy, że czasem warto odłożyć studia na dalszy plan.

Jako doświadczony przedsiębiorca Pawłowski radził, jak ważyć priorytety by osiągnąć sukces. Jak mówił, sukcesy osiągają ci, którzy niewiele myśląc biorą się za takie działania, które dla innych wydają się nierealne. Przykładem na taki sukces było założenie Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, gdy wiele osób wątpiło w sens powoływania takiej instytucji z dala od stolicy. Projekt miasteczka multimedialnego też wydawał się odważny, jednak zdaniem Rektora „konkretny pomysł i możliwość realizacji go poprzez własny interes, sprzyjają sukcesowi”.

Jak powiedział Dariusz Żuk, „Rektor numer jeden w Polsce” reprezentuje „biznes z pogodną twarzą”. Tylko taki biznes, który ma w sobie pasję i pozwala połączyć zarabianie pieniędzy z pomocą innym, może przynieść sukces. Pieniądze nie mogą być głównym motywatorem, a sam Rektor nawet nie pamięta kiedy zarobił pierwsze pieniądze.

Jak mówi Rektor, żeby osiągnąć sukces nie są potrzebne nadzwyczajne umiejętności. On sam nie umie jeździć na rowerze i nie odróżnia kolorów. Jak dodaje, zaczął się starzeć bo niegdyś pracował od szóstej rano, teraz wstaje dopiero koło siódmej. Grunt to znać swoje słabości i nie przeceniać własnych możliwości.

Własny biznes to zdaniem Rektora wyraz ludzkiej wolności. Zatrudnienie się u kogoś ogranicza, choć jak mówi Rektor obecnie firmy przyciągają młodych pieniędzmi i perspektywami rozwoju, a z czasem dławią ich ambicje i przywiązują do siebie. W przypadku własnej firmy, granice sukcesu i dochód ogranicza tylko własna wyobraźnia.

Przedsiębiorca ma swój wkład także tym, że stabilizuje rodzinę i swoje otoczenie. Często firmy są przekazywane z pokolenia na pokolenie i jest to dobra ścieżka do sukcesu. Sam Rektor spotkał się na egzaminie wstępnym z przypadkiem, gdy młody przedsiębiorca, który postanowił rozpocząć studia, przekazał prowadzenie firmy swojej szesnastoletniemu bratu.

Młodzi ludzie często wahają się nad wyborem pomiędzy studiami a własna firmą . Jak mówi Rektor: „Na naukę będzie czas zawsze, a czasami warto złapać moment i zainwestować w pomysł. Taka okazja może się nie powtórzyć. Jeśli się ma mocny charakter, to można zacząć od biznesu i dokształcać się. Źle zaprogramowane studia mogą zniszczyć instynkt przedsiębiorczy”.

Studia nie zawsze rozwijają. Wśród wielu kierunków biznesowych oferowanych przez uczelnie warto wybierać te, które łącza praktykę z teorią. Nie tylko biznesowe studia dają jednak dobrą wiedzę dla przedsiębiorcy. Najważniejsza jest umiejętność kojarzenia faktów. Odpowiednio przyswojona wiedza to ładunek, który może przynieść pieniądze.

Jak mówił Pawłowski, studia skończyć należy bo nigdy nie wiadomo, w którym momencie życia przydadzą się dokumenty o wyższym wykształceniu. Warto korzystać z możliwości samodzielnego kształcenia i wybierać te formy, które sprzyjają gimnastyce umysłu. Studia pomagają bowiem porządkować wiedzę i dają umiejętność analitycznego myślenia.

Poza wiedzą warto także kształtować swój charakter. Determinacja to podstawa sukcesu. Według Rektora przedsiębiorca nie powinien działać wbrew sobie. Patrząc w lustro, musi zawsze widzieć w nim swoje prawdziwe odbicie. Początkowy sukces może łatwo zawrócić w głowie. Receptą na długofalowy sukces jest umiejętność rozsądnego dysponowania czasem, wyznaczania sobie granic i umiejętnego korzystania z wolności, jaką daje własny biznes.

Debata „Klucz do sukcesu – edukacja przedsiębiorcy”, odbyła się w ramach - II edycji programu Johnnie Walker Biznes Mixer „10 kroków do biznesu”. Jak mówił Prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Dariusz Żuk „drugi cykl ma zadanie pokazanie dziesięciu kroków i dziesięciu postaci, które symbolizują sukces.”
Johnnie Walker Biznes Mixer „10 kroków do biznesu” to skierowana do młodych przedsiębiorców seria nowoczesnych spotkań biznesowych, zorganizowanych przez markę Johnnie Walker Red Label we współpracy z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości. Skierowany do młodych aktywnych ludzi, studentów i przedsiębiorców program ma w nowatorski sposób odpowiedzieć na ich potrzeby – zainspirować do działania i stworzyć nowe możliwości rozwoju. W tym roku rusza już II edycja programu. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi z zakresu budowania własnej firmy - razem utworzą one cykl “10 kroków do biznesu”. Tegoroczna edycja obejmie 10 największych ośrodków akademickich w Polsce: Warszawę, Wrocław, Katowice, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Toruń, Lublin i Białystok. Program Johnnie Walker Biznes Mixer, jest zgodny z ideą „Keep Walking”, w ramach której Johnnie Walker Red Label od lat wspiera młodych ludzi, dążących z pasją do realizacji marzeń. Więcej na stronie: WWW.BIZNESMIXER.PL  `

Komentarze
Polityka Prywatności