Macierzyństwo i biznes – czyli jak połączyć wychowanie dziecka z prowadzeniem firmy

Dział: Własna firma

Czy prowadzenie własnego biznesu da się pogodzić z macierzyństwem? Okazuje się, że takie rozwiązanie niesie ze sobą spore profity. Zmiany w prawie oraz nowe programy dedykowane kobietom pracującym na własny rachunek to nie wszystko. Nowinki technologiczne oraz platformy wspomagające rozwój małych przedsiębiorstw to pierwszy krok do sukcesu w biznesie. Niemal 2 mln kobiet w Polsce prowadzi własne przedsiębiorstwa.

Urlop rodzicielski

Nowością w prawie jest wprowadzenie tzw. urlopu rodzicielskiego, który może trwać aż do 26 tygodni, niezależnie od ilości urodzonych dzieci. Jak wynika z danych ZUS ze stycznia 2014 roku, już 77,5 tys. rodziców korzysta z nowego urlopu rodzicielskiego, który przysługuje po półrocznym macierzyńskim. Jest to dobry moment do zastanowienia się nad założeniem własnej działalności, przeprowadzenia dokładnej analizy rynku i odnalezieniem swojej niszy.

Gdzie pracować i szukać pomocy?

Obecnie kobiety mogą liczyć na duże wsparcie, jeżeli decydują się na własną działalność. Z pomocą przychodzi np. akcja "Biurko dla mamy". Projekt skupia biura coworkingowe, które zaoferują minimum 30% zniżki dla kobiet powracających do aktywności zawodowej, rozkręcających własne biznesy albo poszukujących przestrzeni do pracy. Sale konferencyjne, unikalne miejsca jak np. warszawski, historyczny budynek PAST-y czy M65, można też łatwo odnaleźć na platformie My Meeting Rooms. Serwis umożliwia zaplanowanie od A do Zet spotkania biznesowego, wedle naszych potrzeb. Począwszy od wyboru ciekawego miejsca w prestiżowych lokalizacjach, kończąc na serwisie kawowym, cateringu i niezbędnym wyposażeniu. Godzinowy system rezerwacji sal, daje swobodę biznesową najemcy. Może on skorzystać z ciekawego lokalu, nie płacąc miesięcznego czynszu za wynajem. Jak mówi Daria Stasiak, właściciel firmy Allboom - "Platforma jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli nieruchomości jak i przedsiębiorców poszukujących miejsca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że można nająć powierzchnie biznesowe w atrakcyjnych lokalizacjach, po stosunkowo niewielkiej cenie. Tym bardziej, że system rezerwacji na godziny, sprawia, że płacimy tylko za realny czas użytkowania miejsca." My Meeting Rooms wychodzi naprzeciw mobilnym przedsiębiorcom skupiając w bazie atrakcyjne nieruchomości z całej Polski. W ten sposób, nawet z dala od swojego biura można zorganizować spotkanie biznesowe.

Zalety

Przede wszystkim warto uwzględnić fakt, że wiele młodych matek chce szybko powrócić do pracy. Przeszkodę stanowią oblegane państwowe przedszkola i żłobki do których ciężko jest zapisać dziecko. Jak mówi Pani Katarzyna Rokicka - Mϋller, właścicielka pierwszego coworku dedykowanego mamom z dziećmi mamBIURO na warszawskiej Saskiej Kępie - "jesteśmy przekonane że takie biuro jest idealnym sposobem na pogodzenie pracy zawodowej mamy i rozwoju małego dziecka w grupie dzieci, które bawią się w sali obok. Koszty psychiczne dla obu stron są minimalne gdyż dziecko ma poczucie, że rodzic jest obok i się z nim naprawdę wcale nie rozstaje. Ponadto widzimy już, że dzieci wychowujące się w grupie uczą się od siebie i szybciej się rozwijają, szybciej stają się samodzielne i sprawne pod wieloma względami. Polecam taki sposób na pracę, która również dla rodziców daje poczucie bycia
w grupie i wspierania się oraz pozyskiwania nowych kontaktów, zleceń, wymiany informacji-networkingu. Każdy uczestnik co workingu przyzna że bycie z ludźmi i atmosfera w pracy ma niebagatelne znaczenie dla nich samych. Elastyczne godziny pracy są szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci. Ponadto oszczędza czas i pieniądze gdyż nasz system pracy eliminuje dojazdy po dziecko."



data ostatniej modyfikacji: 2014-03-28 08:35:40
Komentarze
 
Polityka Prywatności