Wielu przedsiębiorców nie docenia znaczenia projektów badawczych dla pomyślności swojego biznesu i nie przygląda się uważnie ofercie krajowych programów dedykowanych tym celom. Niesłusznie. Podczas gdy środki na inwestycje topnieją, fundusze na badania i innowacje wciąż są do wzięcia.
Jak pokazują wyniki Barometru Innowacji 2013, według 38 proc. polskich dyrektorów najwyższego szczebla[1], Polska jest miejscem sprzyjającym innowacjom. Jednocześnie, wsparcie ze środków publicznych na rozwój innowacyjności pozytywnie ocenia jedynie 23 proc.[2], czyli około 1/5 badanych. Czy rzeczywiście środki na projekty innowacyjne są tak trudno dostępne w Polsce?
- Fundusze na badania, mające na celu wsparcie rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, wciąż nie cieszą się w Polsce tak dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, jak środki na bieżące inwestycje - mówi Joanna Stalewska, Prezes Zarządu AMbER Project Group i dodaje - Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – począwszy od niewiedzy na jakie cele te środki mogą być przeznaczone, a na licznych obawach związanych z prowadzeniem takiego projektu skończywszy. Warto zapoznać się z ofertą krajowych źródeł finansowania projektów badawczych, by rozwiać te wątpliwości.
Z punktu widzenia interesów oraz oczekiwanych rezultatów, przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg konkursów oferujących środki w ramach programów wspierających badania i innowacje. W zależności od programu, możliwe jest aplikowanie o środki na fazę badawczą, fazę przygotowania do wdrożenia oraz na faktyczne wdrożenie. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje programy, które mogą zainteresować przedsiębiorców pragnących wejść we współpracę z sektorem naukowym. Jako jedna z głównych instytucji tego typu w Polsce, powołuje wiele kluczowych programów krajowych, o których środki warto się postarać, ponieważ stanowią ważną alternatywę dla popularnych konkursów finansowanych z Funduszy Strukturalnych. Przed nami III edycja konkursu Innotech, którego środki przeznaczone są na przygotowanie do wdrożenia innowacyjnych technologii. Kolejno, należy spodziewać się konkursu Gekon – Generatora Koncepcji Ekologicznych, jak i konkursu PBS, stworzonego w celu wspierania sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych. Na poziomie oferowanych konkursów, promuje się współpracę starających się o nie przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.
- Krajowe programy, jak np. Innotech, są dostępne dla lokalnych przedsiębiorców i pozwalają na podjęcie działań w każdej tematyce badawczej. Inne dedykowane są konkretnym obszarom potencjalnie innowacyjnych działań, np. Innolot skierowany jest do sektora lotniczego, natomiast Gekon to program, w którym przedsiębiorcy i naukowcy mogą tworzyć konsorcja i realizować proekologiczny projekt – wyjaśnia Joanna Stalewska i zauważa - Możliwości jest naprawdę wiele. Co ważne, efekty realizacji takich projektów znacząco wspierają rozwój i sukces rynkowy danej firmy.
W kolejnych
latach można spodziewać się poszerzenia oferty programów skierowanych do biznesu,
szczególnie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoże to finansować działania
tych firm w obszarze rozwoju innowacyjnych rozwiązań.
Na jaki cel?
Gekon – ma na celu zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki poprzez rozwój technologii proekologicznych.
Innotech – celem jest zwiększenie liczby opracowanych i wdrożonych innowacji technologicznych, a także zwiększenie wydatków przedsiębiorstw na B+R służących gospodarce, przy jednoczesnym wzmacnianiu współpracy biznesu i nauki .
Program Badań Stosowanych (PBS) - wspiera sektor nauki i sektor przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych z różnych dziedzin nauki oraz branż przemysłu.
Program sektorowy Innolot - ma na celu finansowanie badań naukowych oraz prac rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla przemysłu lotniczego
[1] GE Global Innovation Barometer 2013 Results – Focus on Poland
[2] GE Global Innovation Barometer 2013 Results – Focus on Poland
Źródło: AMbER Project Grup