Cyberzagrożenia znajdują się na drugim miejscu na liście głównych problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa, a większy niepokój wywołuje tylko brak stabilności gospodarczej – tak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2012 r. przez B2B International we współpracy z Kaspersky Lab. W ramach badania swoje zdanie na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem IT wyraziło 3 300 przedstawicieli firm z 22 państw na całym świecie. Wszyscy respondenci biorą aktywny udział w procesie podejmowania ważnych decyzji biznesowych, łącznie z tymi dotyczącymi bezpieczeństwa IT.
W przyszłości znaczenie problemów związanych z cyberprzestępczością z pewnością wzrośnie – pogląd ten podziela 42% badanych. Według przedstawicieli biznesu, w ciągu następnych dwóch lat cyberzagrożenia będą stanowiły największe zagrożenie dla firm, przewyższając nawet strach przed problemami gospodarczymi. Dane statystyczne zebrane przez Kaspersky Lab wskazują na stale rosnącą aktywność cyberprzestępczą, a tym samym potwierdzają, że obawy respondentów nie są bezpodstawne. O ile w 2011 r. Kaspersky Lab wykrywał średnio 70 000 nowych szkodliwych programów dziennie, w tym roku liczba ta zwiększyła się do 125 000. Ilość mobilnego szkodliwego oprogramowania, w szczególności atakującego mobilny system operacyjny Android, zwiększa się jeszcze szybciej: w 2011 r. liczba szkodliwych obiektów wzrosła 200 krotnie! Jest to szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia mobilne są coraz częściej wykorzystywane w celu uzyskiwania dostępu do poufnych informacji w infrastrukturze firmowej, a co za tym idzie wymagają specjalnej kontroli i ochrony.
Ukierunkowane ataki na infrastrukturę firmową przeprowadzane w celu kradzieży krytycznych informacji stanowią kolejny poważny problem dla przedsiębiorstw. Ataki te mogą obejmować wysyłki spamowe, luki zero-day, szkodliwe skrypty oraz inne techniki. Dlatego też, aby odeprzeć takie ataki, firmy muszą instalować w pełni funkcjonalne pakiety bezpieczeństwa i chronić wszystkie elementy swojej infrastruktury IT: stacje robocze pracowników, serwery plików i poczty oraz urządzenia mobilne.
Dzisiaj nie wystarczy już, że korporacyjne rozwiązania bezpieczeństwa możliwie najskuteczniej blokują szkodliwe oprogramowanie – istotna jest również wiedza o legalnym oprogramowaniu. Podejście to zostało zastosowane w rozwiązaniu korporacyjnym firmy Kaspersky Lab do ochrony stacji roboczych. Baza „białych” aplikacji zawierająca ponad pół miliarda wpisów umożliwia skuteczną ochronę przedsiębiorstwa, np. przy użyciu metody Default Deny, która blokuje wszystkie programy z wyjątkiem legalnych aplikacji, na uruchomienie których wyraźnie zezwolono.
Pełną wersję raportu z badania przeprowadzonego przez B2B
International w lipcu 2012 r. można pobrać ze strony http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_global_it-security-risks-survey_report_eng_final.pdf.
Aktualne informacje o funkcjach i korzyściach rozwiązań korporacyjnych firmy Kaspersky Lab są dostępne w portalu internetowym firmy: http://www.kaspersky.pl/beready.
źródło: Kaspersky Lab