Form wsparcia, jakie polskie urzędy pracy oferują pracodawcom, jest kilka. Niektóre z nich są mniej lub bardziej popularne, ich efektywność tej jest różna. Nie każdy pracodawca może też skorzystać z wszystkich z nich. Co zrobić, aby sprawdzić, na jakie wsparcie może liczyć osoba prowadząca własną firmę?
Gdzie szukać informacji?
W pierwszej kolejności warto odnaleźć stronę internetową swojego urzędu pracy. Na każdej z nich znajdziemy zakładkę dla pracodawców, gdzie zazwyczaj są podane wszystkie formy wsparcia, na jakie pracodawcy mogą liczyć. Tam też znajdziemy informacje na temat tego, czy w danym momencie jest prowadzony nabór wniosków na określoną formę wsparcia oraz komplet dokumentów do pobrania, jakie należy wypełnić, aby złożyć wniosek o wsparcie.
Dla pracodawców, którzy nigdy nie korzystali z tego typu wsparcia, dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się ze stroną Zielonej Linii, gdzie znajduje się kompendium form pomocy dla pracodawców. Jeśli ktoś będzie chciał wiedzieć więcej, może też napisać e-mail lub po prostu zadzwonić do Zielonej Linii, której pracownicy na co dzień wyjaśniają różne zawiłości, związane z urzędem pracy.
Najpopularniejsze formy pomocy
Bezrobotni, którzy jeszcze nie rozpoczęli prowadzenia własnej działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o środki na ten cel z urzędu pracy. Ta forma wsparcia to jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Ważne jest jednak, aby najpierw złożyć wniosek o dofinansowanie, a dopiero gdy zostanie on rozpatrzony pozytywnie, można założyć firmę.
Osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą, najczęściej korzystają z formy pomocy, jaką są staże. Dzięki tej możliwości uzyskują pracownika, którego mogą przygotować do pracy w swojej firmie, nie ponosząc w zasadzie żadnych kosztów.
Firmy, które chcą się rozwijać, otwierać nowe działy czy proponować szerszy zakres usług, co wiąże się także z koniecznością zakupu dodatkowego sprzętu, zatrudniając w nowo otwartym dziale kolejnych pracowników, mogą uzyskać na ten cel dofinansowanie, sięgające ponad 21 tys. zł. Ta forma wsparcia nosi nazwę refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż aby ubiegać się o tego rodzaju wsparcie, należy prowadzić firmę co najmniej pół roku, w okresie sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku pracodawca nie powinien też rozwiązywać umowy z pracownikiem, chyba że pracownik sam zdecyduje o odejściu.
Inną znaną i często stosowaną formą wsparcia jest refundacja składek na ubezpieczenie społeczne. Może ją uzyskać pracodawca, który zatrudnił w swojej firmie osobę bezrobotną skierowaną przez urząd pracy. Czas zatrudnienia tej osoby nie może być jednak krótszy niż rok, a po tym okresie osoba ta powinna nadal pozostawać zatrudniona. Dofinansowanie dla pracodawcy w takiej sytuacji sięga nawet 4500 zł.
Częściowa refundacja wynagrodzenia przy zatrudnieniu osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędzie pracy jest możliwa także przy pracach interwencyjnych.
Warto też wspomnieć, że pracodawcy mogą liczyć na wsparcie urzędu pracy przy organizowaniu szkoleń dla swoich pracowników. O tym, jak ubiegać się o ten rodzaj wsparcia i komu on przysługuje, można się dowiedzieć, dzwoniąc pod numer infolinii urzędu pracy (tel. 19524).
Aktywny bezrobotny - kreatywny pracownik
Osoby, które szukają pracy i czynią to wielokanałowo, mogą być pewne, że prędzej czy później pracę znajdą. Gdy wysyłanie dokumentów aplikacyjnych nie wystarcza, warto przyjść bezpośrednio do pracodawcy. Warto też nie tylko zostawić swoje dokumenty, lecz także zasugerować skorzystanie z jednej z ulg proponowanych przez urząd pracy pracodawcom zatrudniającym osoby bezrobotne. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, iż środki na poszczególne formy pomocy mogą się w pewnym momencie skończyć, a kolejne często pojawiają się z początkiem roku, choć nie jest to regułą.