e-Biznes na wyciągnięcie ręki

Dział: Własna firma

Coraz częściej robimy zakupy w Internecie. Obecnie kupuje tak już prawie 10 mln Polaków. Klienci online wydają coraz większe sumy, przez co coraz więcej osób zastanawia się na uruchomieniem własnego e-biznesu, ale boją się, że wymaga to zaawansowanej wiedzy i mnóstwa czasu, a sytuacja wygląda o wiele prościej.

Stworzenie sklepu internetowego dzięki oferowanym na rynku gotowym rozwiązaniom stało się szybkie i dostępne wszystkim, którzy dysponują odrobiną funduszy na start i zaangażowaniem w realizacje własnego pomysłu. – „Gotowe oprogramowanie sklepowe uznaliśmy za najbardziej optymalne rozwiązanie dla początkującego biznesu internetowego. Decydujące okazały się dla nas niskie koszty, szybkość wdrożenia oprogramowania oraz czytelny i prosty interfejs. Otrzymaliśmy gotowy produkt, w pełni zintegrowany z zewnętrznymi serwisami, wymagający jedynie stworzenia indywidualnej grafiki, by móc rozpocząć działalność handlową“ – podsumowuje wdrożenie oprogramowania sklepowego Michał Rusek, Sales Manager Royalpoint.pl.

Platformy sklepowe cieszą się coraz większą popularnością. Nie dziwi to zważywszy na fakt, że obroty rynku e-commerce w 2010 roku sięgnęły niemal 16 mld zł. Powoduje to, że coraz więcej osób decyduje się na spróbowanie własnych sił w e-biznesie. Zamiast jedynie wydawać na zakupy online zaczynają zarabiać. –  „Nie ma reguły w profilu właściciela sklepu internetowego. Może to być niepracująca mama, która sprzedaż starych zabawek w serwisie aukcyjnym zamieniła na prosperujący e-sklep z artykułami dla dzieci lub właściciel sklepu z częściami samochodowymi, który odkrywa, że z regionalnego punktu może zacząć prowadzić dzięki Internetowi sprzedaż ogólnopolską“ – mówi Paweł Owczarek, odpowiedzialny za platformę sklepową Click Shop oferowaną przez firmę home.pl. Poniżej prezentujemy kilka prostych kroków, dzięki którym można zbudować własny e-biznes.

Po pierwsze pomysł
Istotnym elementem przed rozpoczęciem samego procesu realizacji naszego przedsięwzięcia jest jasne określenie pomysłu. Niestety czynnikiem realnie ograniczającym realizacje dowolnego pomysł jest budżet, jakim dysponujemy. Ostateczną decyzję dobrze jest poprzedzić analizą możliwości rynku i konkurencji.
 
Adres internetowy
To bardzo ważny czynnik, który może zadecydować o powodzeniu jakim będzie się cieszył nasz e-sklep, np. klienci korzystający z usługi Click Shop mogą w łatwy sposób zarejestrować domenę dzięki pośrednictwu firmy home.pl. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją kiedy przedsiębiorcy decydują się na ujednolicenie marki sklepu z jego adresem internetowym. To dobry zabieg, aby utrwalić adres w pamięci klientów i prowadzić spójne działania reklamowe w przyszłości.

Oprogramowanie e-sklepu
Oprogramowanie e-sklepu to jądro całego przedsięwzięcia. W jego ramach możemy wprowadzić na naszą witrynę internetową odpowiednio opisane produkty i umożliwić klientom ich zakup. Ponadto, aplikacja umożliwia zarządzanie e-sklepem, gospodarką magazynową, obsługą płatności i realizacją zamówień. Wszystko to brzmi skomplikowanie, ale dzięki odpowiedniemu panelowi administracyjnemu obsługa e-sklepu jest prosta i intuicyjna.

Strona WWW
W przygotowaniu e-sklepu bardzo ważną kategorią jest usability, czyli wysoka funkcjonalność i przejrzystość strony dla użytkowników. Dużym plusem w tej dziedzinie jest korzystanie z sprawdzonych rozwiązań oferowanych przez odpowiednie aplikacje. Wygląd wizualny, czyli grafika i atrakcyjność prezentacji produktów to kolejna kategoria, która będzie wpływać na decyzje zakupowe, jak również na same postrzeganie naszego e-sklepu. Dlatego dużo uwagi należy poświęcić edycji stylu graficznego, który zapewni sklepowi atrakcyjny wygląd i indywidualny charakter, wyróżniające go na tle konkurencji.

Hosting
Uruchomienie jakiejkolwiek strony internetowej i sklep internetowy nie jest tu wyjątkiem, wymaga hostingu. Wspomniany wcześniej Click Shop zapewnienia w ramach pakietu wysokie parametry hostingu oferowanego przez firmę home.pl. Oferta jest specjalnie dopasowana do potrzeb właścicieli e-sklepów. Jeżeli wybrane oprogramowanie nie jest związane z zapewnieniem powierzchni serwerowych, przedsiębiorca będzie musiał wykupić je w ramach oddzielnej usługi hostingowej.

Czy to wszystko?
Po zadbaniu o wszystkie powyższe punkty musisz jeszcze przede wszystkim  zadbać o towar. Następne czynności jak wprowadzenie poszczególnych produktów do e-sklepu nie powinny sprawić żadnych trudności. W tym momencie można już rozpocząć sprzedaż i promocje aby przyciągnąć klientów.

ostatnia zmiana: 2011-04-14
Komentarze
Polityka Prywatności