Biznes zimą się nie kręci? Zawieś działalność
Zima to okres, w którym część firm myśli o zawieszeniu swojej działalności. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw sezonowych, które w tym czasie mają mocno ograniczone źródła przychodów.
Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zawieszenie działalności minimalizuje w ten sposób koszty funkcjonowania firmy. W okresie zawieszenia, które może trwać od 1 do 24 miesięcy nie ponosi on m.in. kosztów ubezpieczenia społecznego lub zaliczek na podatek dochodowy. Zawiesić działalność może przedsiębiorca, który spełni pewne warunki.
Po pierwsze nie może on zatrudniać pracowników (na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę). - Oznacza to, że przedsiębiorca może zawiesić swoją działalności, jeżeli albo w ogóle nie zatrudnia osób na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę, albo wprawdzie zatrudnia takie osoby, lecz ich umowy zostaną rozwiązane przed dniem wskazanym przez przedsiębiorcę jako pierwszy dzień zawieszenia działalności – wyjaśnia Marta Walędziak-Skowrońska, radca prawny z LexCare Opieki Prawnej na Abonament.
Z kolei gdy zatrudniamy kogoś na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy o dzieło lub zlecenia), nie stanowi to przeszkody do zawieszenia działalności. Inaczej to wygląda w momencie, gdy mamy w firmie osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym – wówczas zawieszenie nie jest możliwe. Marta Walędziak-Skowrońska podaje przykład:
Spółka Z prowadzi działalność gospodarczą polegająca na sprzedaży roślin i wyposażenia ogrodów. Nie posiada własnego sklepu, lecz ma stoiska na lokalnych targowiskach. Sezon na taki asortyment trwa zwykle od kwietnia do października. Spółka Z co roku zatrudnia kilku pracowników na podstawie umów na czas określony – ich umowy kończą się najpóźniej z końcem października. Ponadto spółka Z zatrudnia handlowca na podstawie umowy zlecenia zawartej na czas nieokreślony. Od dnia 1 listopada każdego roku spółka Z nie zatrudnia pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy i począwszy od tego dnia może zawiesić działalność gospodarczą w okresie już od listopada do np. końca marca. Istnienie pomiędzy spółką Z i handlowcem umowy zlecenia także w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie stanowi przeszkody do jej zawieszenia.
Warto wspomnieć, że przy zawieszeniu działalności nie ma znaczenia forma prawna przedsiębiorstwa. Może to zrobić zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, spółka osobowa, jak i kapitałowa. - W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej lub spółki osobowej zawiesić działalność muszą wszyscy wspólnicy takiej spółki – dodaje nasz ekspert.
Podstawa prawna: Art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. RP 2010, Nr 220, poz. 1447).
Źródło: mambiznes.pl
ostatnia zmiana: 2010-12-08