Szybciej i prościej założymy firmę
Ministerstwo gospodarki przygotowało zmiany w prawie, które mają sprawić, że założenie firmy w Polsce będzie trwało znacznie krócej. Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić pracę tzw. „jednego okienka”.
Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Wymienione powyżej ustawy normują kwestie rejestracji przedsiębiorców – zarówno osób fizycznych jednoosobowo prowadzących działalność gospodarczą, jak i spółek handlowych.
Zawarte w projekcie zmiany mają umożliwić rozpoczęcie działalności gospodarczej już po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo rejestru przedsiębiorców KRS. Obecne przepisy utrudniają niestety sprawne i szybkie zarejestrowanie firmy.
Zmianie ulegnie procedura nadawania numeru NIP – ma ona zostać zautomatyzowana. Naczelnik urzędu skarbowego nadawałby NIP zaraz po otrzymaniu zgłoszenia. Równie szybko mają być przekazywane przez sądy rejonowe wnioski i zgłoszenia przedsiębiorcy do urzędu skarbowego i statystycznego. Nowelizacja nakłada bowiem na sądy rejonowe obowiązek ich niezwłocznego przekazania.
Przypomnijmy, że obecnie sądy przekazują te dokumenty dopiero po dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców. Oznacza to duże opóźnienia w procesie zakładania działalności gospodarczej przez spółki. Inną zmianą jest nadanie sądom uprawnienia do wpisywania numeru NIP przedsiębiorcy z urzędu, bez składania dodatkowego wniosku – jak to teraz ma miejsce.
Wszystkie te zmiany mają usprawnić i zoptymalizować działanie „jednego okienka”. Będą one jednak skuteczne tylko wówczas, gdy prawidłowo zacznie działać administracyjna machina. Bez administracji nowej jakości nie ma co liczyć na korzystne efekty proponowanych zmian.
Źródło: mambiznes.pl
ostatnia zmiana: 2010-09-28