Definicja podróży służbowej kierowcy - ważna zmiana ustawy o czasie pracy kierowców

Dział: Własna firma

Ubiegły rok dla wielu pracodawców zatrudniających kierowców upłynął pod znakiem zapytania w zakresie kwalifikowania wyjazdów kierowców jako podróży służbowych. Najnowsza zmiana przepisów ustawy o czasie pracy kierowców powinna usunąć wszelkie wątpliwości w tym zakresie. Wprowadzono do ustawy definicję podróży służbowej kierowcy, która określa tę podróż zasadniczo jako każdy wyjazd służbowy poza siedzibę pracodawcy bądź inne miejsce prowadzenia przez niego działalności.

Problem, z którym pracodawcy przez ostatnie półtora roku borykali się wynikał z uchwały Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08 (Biul.SN 2008/11/21), w której SN stwierdził, że kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy i na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 k.p. Sąd Najwyższy odniósł się przy tym do znacznego obszaru - sprawa dotyczyła przewozów regularnych na terytorium państw UE. Uchwała ta w sposób znaczący zmienia podejście do dotychczas przyjmowanej koncepcji miejsca pracy. Oznaczać może także w praktyce zmianę podejścia chociażby urzędów skarbowych do kwestii wypłaty świadczeń - skoro taki wyjazd może nie być podróżą służbową to kwoty otrzymywane jako diety z tego tytułu nie będą świadczeniami zwolnionymi z podatku dochodowego od osób fizycznych.

SN zwrócił uwagę na to, że podróż służbowa jest zjawiskiem krótkotrwałym, incydentalnym i tymczasowym. W konsekwencji nie można uznać, że w podróży służbowej można przebywać nieustannie jedynie w związku z charakterem pracy polegającej de facto na przemieszczaniu się.

Obawiano się, że uchwała składu siedmiu sędziów SN będzie brana pod uwagę zarówno przy decyzjach organów skarbowych oraz ZUS, jak też sądów niższych instancji. Prowadzić mogłaby do dwojakiego skutku:

• z jednej strony w stosunku do „pracowników mobilnych” nie będzie obowiązku wypłacania świadczeń delegacyjnych dopóki poruszają się po - nawet bardzo dużym - obszarze uzgodnionym jako miejsce pracy,
• z drugiej strony pracodawca nie będzie mógł wypłacać tych świadczeń na zasadach przynależnych świadczeniom z tytułu podróży służbowych - czyli nie będą to świadczenia zwolnione z zaliczki na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia.

Podejście organów skarbowych, a także sądów administracyjnych zdawało się jednak opierać na stanowisku, że wyjazd służbowy kierowcy to wyjazd poza siedzibę pracodawcy (bazę przeładunkową, oddział itp.). Takie też wnioski płyną z interpretacji Ministra Finansów (interpretacja ogólna z dnia 15.02.2010 r., sygn. DD2/033/259/PMN/09/1113).

Więcej o zmianach przepisów TUTAJ

Źródło: podatki.biz


ostatnia zmiana: 2010-03-17
Komentarze
Polityka Prywatności