Montaż finansowy dla początkujących przedsiębiorców

Strona www: aip.org.pl
Dział: Własna firma

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości realizują projekt pt. „Budowanie Polski Przedsiębiorczej poprzez montaż finansowy dla początkujących przedsiębiorców”.

Realizacja projektu przyczyni się do promocji idei venture capital, ale przede wszystkim edukacji obecnych i przyszłych głównie młodych przedsiębiorców, którzy rozumiejąc ideę finansowania z udziałem inwestora kapitałowego będą potrafili przygotować się na przyjęcie strategii rozwoju, której elementem jest udział inwestora kapitałowego.

Cel ogólny projektu przyczynia się do realizacji celu ogólnego Priorytetu 3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, którym jest zwiększenie liczby dokonywanych inwestycji w nowe przedsiębiorstwa oraz zwiększenie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięć innowacyjnych.
Rodzaje i zakres tematyczny działań informacyjnych realizowanych w ramach projektu:

Targi – „Startery biznesu”.
Celem już III edycji targów (dotychczas odbyły się dwie edycje na SGH) jest stworzenie warunków umożliwiających wymianę informacji i kontaktów pomiędzy jak największą liczbą inwestorów, przedsiębiorców i potencjalnych przedsiębiorców. Jako wystawcy zaproszeni zostaną inwestorzy prywatni, instytucje oferujące kapitał na start oraz organizacje zrzeszające inwestorów. Targi odbywać się będą przy uczelniach wyższych.

W czasie targów będą organizowane seminaria oraz warsztaty w ramach, których poruszone zostaną najistotniejsze zagadnienia związane z procesem inwestycyjnym z udziałem inwestora kapitałowego, takie jak:
•    poszukiwanie i wybór formy finansowania przedsięwzięć,
•    ocena potencjału i koncepcji biznesu,
•    przygotowanie i prezentacja oferty,
•    negocjowanie warunków inwestycji,
•    prawne aspekty umów inwestycyjnych,
•    opracowanie biznesplanu,
•    scenariusze wejścia / wyjścia z inwestycji.

Seminaria i warsztaty prowadzone będą przez ekspertów w zakresie inwestowania z udziałem inwestora kapitałowego m.in. PolBAN, Lewiatan Business Angels i AIP Seed Capital. Seminaria będą miały charakter wykładu, natomiast warsztaty prowadzone będą w formie panelu dyskusyjnego z udziałem eksperta. W ramach projektu zostanie przeprowadzonych 6 targów przy uczelniach wyższych w 6 miastach w Polsce, podczas których informacje o możliwościach skorzystania ze wsparcia inwestorów prywatnych i sieci aniołów biznesu otrzyma ponad 12 000 osób.

Spotkania – „Biznes mixer”
Celem III edycji cyklu „Biznes mixer” jest stworzenie warunków umożliwiających przedsiębiorcom i potencjalnym przedsiębiorcom zapoznanie się z największymi inwestorami. Osobą zaproszoną do Biznes mixera będzie inwestor (np. Tad Witkowicz, Tomasz Czechowicz, Aleksander Lesz), który przedstawi przedsiębiorcom i potencjalnym przedsiębiorcom istotne informacje na temat tego jak wygląda proces inwestycyjny, na co inwestorzy zwracają uwagę i jak zyskać ich uznanie. „Biznes mixery” prowadzone będą jako klubowe spotkania o charakterze otwartej dyskusji umożliwiającej wymianę doświadczeń, informacji i kontaktów. W ramach Biznes mixerów na spotkania z przedsiębiorcami i potencjalnymi przedsiębiorcami zostaną zaproszeni inwestorzy zrzeszeni  m.in.: w Lewiatan Business Angels czy PolBAN. Spotkania „Biznes Mixer” odbędą się w 10 miastach w Polsce, w których łącznie uczestniczyć będzie ponad 1500 osób.

Spotkania na GPW
Celem spotkań jest stworzenie warunków umożliwiających przedsiębiorcom i potencjalnym przedsiębiorcom wymianę informacji i doświadczeń z firmami, które rozwinęły się dzięki pozyskaniu dofinansowania poprzez udział inwestora prywatnego lub środków z rynków kapitałowych (w szczególności New Connect) – np. firma „W biegu Cafe”, „wroom.pl” itp.). Podczas spotkań, praktycy i osoby które skorzystały ze wsparcia inwestora przedstawią w jaki sposób wyglądała ich droga do pozyskania inwestora i przekonania go do swojego pomysłu. Spotkania odbywać się będą w miejscu kojarzącym się z obrotem kapitałowym, w siedzibie GPW w Warszawie, gdzie odbędzie się 6 spotkań, w których łącznie uczestniczyć będzie minimum 900 osób.

Sieć Punktów Informacyjnych przy najlepszych AIP
W ramach projektu stworzona zostanie sieć 6 punktów informacyjnych przy uczelniach w sześciu rożnych miastach przy najlepszych AIP, gdyż to w środowisku akademickim powstaje najwięcej nowatorskich pomysłów, które najbardziej cierpią na brak kapitału. Konsultanci będą dostępni dwa razy w tygodniu po 3 godziny. Ponadto z porad ekspertów będzie można skorzystać za pośrednictwem Internetu poprzez wykorzystanie internetowych komunikatorów głosowych.

Co ważne, dodatkowo w ramach projektu 3 specjalistów świadczyć będzie brokering finansowy obecnym i przyszłym przedsiębiorcom, którzy mają konkretny pomysł biznesowy. Wsparciem ekspertów zostanie objętych 56 firm (8 godzin brokeringu na firmę) z następujących obszarów tematycznych:
1.    Poszukiwanie i wybór optymalnych strategii finansowania.
2.    Przygotowanie i prezentacja oferty.
3.    Strategia biznesu i budowa przewag konkurencyjnych.
4.    Budowa biznesplanu.

Osoby prowadzące brokering finansowy będą mobilne i będą odwiedzały przedsiębiorców z najlepszymi pomysłami wymagającymi wsparcia w 16 województwach w całym kraju. Wybrani eksperci posiadają udokumentowane wieloletnie doświadczenie w doradzaniu przedsiębiorcom w poszukiwaniu kapitału zewnętrznego i wyborze najlepszego źródła wsparcia.
 
Więcej na: http://aip.org.pl


ostatnia zmiana: 2010-01-29
Komentarze
Polityka Prywatności