Własna firma? Dlaczego nie?!

Dział: Własna firma

W dobie kryzysu co czwarty młody Polak zmaga się z problemem braku pracy. Studenci zamiast rozwijać swoje umiejętności, realizować ambicje, spełniać marzenia zawodowe zatrudniają się na etatach, które zupełnie nie spełniają ich oczekiwań ani obszaru zainteresowań, jedynie dostarczają znikomego comiesięcznego zastrzyku gotówki.

Żeby to zmienić i pomóc młodym, kreatywnym ludziom powstały Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.  
AIP posiadają status fundacji, co oznacza, że ich działaniu przyświeca konkretny cel - w tym przypadku jest to krzewienie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, zmiana mentalności Polaków i pomoc w realizacji ich własnych pomysłów na biznes.  W jaki sposób tego dokonują? Przede wszystkim AIP oferują młodym ludziom pakiet innowacyjnych usług takich jak: obsługa księgowa, pisanie i weryfikacja umów, udzielanie porad prawnych, świadczenie usług o wysokim potencjale rynkowo-technologicznym oraz pomoc przy pozyskaniu dofinansowania. Firmy działające pod skrzydłami AIP mają zapewnioną promocję na zasadach PR. Koszty firmy obniża brak konieczności płacenia składek ZUS. Inną korzyścią dla osób, które chciałby spróbować własnych sił w biznesie jest brak ryzyka związanego z potencjalnym fiaskiem. Jeżeli młody przedsiębiorca uzna, że prowadzenie własnej firmy nie jest tym czego naprawdę chce, bądź pomysł się nie sprawdza, w każdej chwili może zawiesić działalność bądź wyjść z Inkubatora. Z drugiej strony, jeżeli firma będzie prosperować na tyle dobrze, że wsparcie AIP nie będzie już potrzebne, rejestracja na wolnym rynku działalności gospodarczej jest celem zarówno młodych przedsiębiorców jak i AIP.
Jednakże prowadzenie firmy za pośrednictwem AIP to zdecydowanie mniejsza odpowiedzialność niż w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Pracownicy AIP pomagają w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów jakie mogą się przytrafić oraz zawsze służą dobrą radą.

Z badań wynika, że 90 procent firm, które po 24 miesięcznym okresie preinkubacji wychodzi z Inkubatora rejestruje własną działalność gospodarczą.
Obecnie w Polsce przy uczelniach wyższych działają 32 biura AIP.
Jednak AIP to nie tylko miejsce, które promuje swoich Beneficjentów i pomaga im w prowadzeniu firmy. AIP to także organizator wielu szkoleń, konferencji czy spotkań biznesowych. W ramach swoich inicjatyw AIP stara się docierać do jak największej liczby młodych Polaków poprzez m.in. obecność na targach pracy, organizację akcji promocyjnych na wyższych uczelniach.

W celu dodatkowego zachęcenia młodych przedsiębiorców, których pomysły wymagają dokapitalizowania, AIP realizują projekty unijne m.in. w ramach działań PO KL 8.2.1 oraz PO KL 6.2.
Jak założyć firmę w AIP?

Wystarczy, że odwiedzisz stronę aip.org.pl i wypełnisz kartę informacyjną beneficjenta. Możesz również porozmawiać z pracownikami w biurze. Jeśli Twój pomysł jest dobry wystarczy 15 minut i będziesz mógł legalnie wejść w świat biznesu.


ostatnia zmiana: 2009-11-17
Komentarze
Polityka Prywatności