Do 27 października br. Ministerstwo Gospodarki i Pracy przyznało 205 powiatowym urzędom pracy 25 859,7 tys. złotych dofinansowania z rezerwy Funduszu Pracy na realizację Programu “Pierwszy Biznes”.
Na podstawie wniosków zgłoszonych dotychczas przez urzędy pracy do MGiP najwyższe kwoty dofinansowania przekazano PUP-om z woj. śląskiego (3 883,4 tys. zł), wielkopolskiego (3 941,0 tys. zł), podlaskiego, (2 117 tys. zł), łódzkiego (2 111,7 tys. zł) oraz kujawsko-pomorskiego (2 056,3 tys. zł).
Do chwili obecnej (stan na 27 października 2005 r.) do realizacji Programu “Pierwszy Biznes” najwięcej powiatów przystąpiło w woj. wielkopolskim (28), śląskim (25), warmińsko-mazurskim (17) i łódzkim (16). Najmniej zaś w woj. świętokrzyskim (4), podkarpackim (6) i lubuskim (7).
Przyznane środki pochodzą z 10-procentowej rezerwy Funduszu Pracy, która pozostaje w dyspozycji ministra gospodarki i pracy. Decyzja o przyznaniu dofinansowania podejmowana jest na podstawie oceny wniosku złożonego do MGiP przez powiatowy urząd pracy. Wniosek określa m.in. przewidywaną liczbę osób zainteresowanych uczestnictwem w Programu “Pierwszy Biznes” oraz inne niż rezerwa Funduszu Pracy źródła finansowania realizacji programu.
Listę powiatowych urzędów pracy, które przystąpiły do realizacji Programu “Pierwszy Biznes” i otrzymały dofinansowanie na ten cel publikujemy poniżej. Lista ta nie jest jeszcze zamknięta, na bieżąco będą uaktualniane dane dotyczące urzędów pracy, które otrzymają dofinansowanie z rezerwy Funduszu Pracy.
Uwaga! W niektórych urzędach pracy nadal trwa nabór do udziału w Programie "Pierwszy Biznes". O szczegóły pytaj w Twoim urzędzie pracy właściwym ze względu na adres zameldowania stałego lub tymczasowego!
Projekt “Pierwszy Biznes” jest realizowany w ramach rządowego Programu “Pierwsza Praca”. Jego głównym celem jest pomoc merytoryczna i finansowa dla młodych osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy, które myślą o założeniu własnej firmy.
Program "Pierwszy Biznes" skierowany jest do bezrobotnej młodzieży do 25 roku życia oraz do absolwentów szkół wyższych do 27 roku życia.
Program "Pierwszy Biznes" składa się z trzech głównych elementów:
· szkoleń teoretycznych,
· doradztwa praktycznego,
· dotacji i pożyczek na założenie własnego biznesu.
Program jest finansowany z trzech źródeł:
· rezerwa Funduszy Pracy,
· pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego,
· środki Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tekst udostępniony przez serwis www.1praca.gov.pl
Jest to strona rządowego programu aktywizacji bezrobotnej młodzieży "Pierwsza Praca". Znajdziecie tu informacje o stażach, przygotowaniu zawodowym, dotacjach przy zakładaniu własnej działalności, stypendiach, praktykach, europejskich rynkach pracy i edukacji, wolontariacie oraz adresy ważnych dla Was instytucji.