Jak się ubrać na rozmowę?

znalezionych: 32
Państwo - tematJak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Austria - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój zależy od rodzaju pracy, sektora, stanowiska, kontaktu z klientami, reprezentacyjności stanowiska, kultury przedsiębiorstwa itp. Ważne jest, aby sposób prezentowania się był naturalny. W przypadku mężczyzn ubiegających się o pracę na odpowiedzialnym stanowisku obowiązkowe jest założenie garnituru. Nie wymaga się już natomiast krawata.
Belgia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien dobrać strój odpowiednio do stanowiska, o które się ubiega. Strój nie powinien być ani zbyt elegancki, ani nie dość elegancki z perspektywy posady. Biżuteria i perfumy powinny pasować do stroju. Warto pamiętać, że wygląd odzwierciedla osobowość.
Bułgaria - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się w myśl zasad swobodnej elegancji. Wykluczone jest założenie odzieży sportowej, krótkiej spódnicy lub ubrań w jaskrawych kolorach. Odzież powinna być czysta, buty wyczyszczone i dobrane do reszty stroju. Odradza się użycia dezodorantów i perfum o intensywnym zapachu. Warto poświęcić nieco uwagi szczegółom, takim jak czyste włosy i paznokcie, nienaganna fryzura. Mężczyźni powinni być gładko ogoleni lub mieć odpowiednio przycięty zarost. Odradza się zakładanie zbyt oryginalnej biżuterii.
Chorwacja - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Osoba ubrana schludnie i stosownie do sytuacji wywrze na pracodawcy o wiele lepsze wrażenie niż kandydat w dżinsach i podkoszulku. Należy unikać biżuterii i dodatków, które zbytnio rzucają się w oczy, a także ekscentrycznych fryzur i kolorów włosów. Wygląd kandydata powinien odpowiadać wyglądowi potencjalnego pracownika na danym stanowisku.
Cypr - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydaci powinni ubrać się zgodnie z zasadami swobodnej elegancji oraz unikać przesady.
Czechy - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Należy dobrać ubiór stosownie do stanowiska. W przypadku mężczyzn jest to ciemny garnitur, gładki krawat, eleganckie buty skórzane oraz aktówka. W przypadku kobiet zaś - stonowana dwuczęściowa garsonka, kostium ze spodniami lub żakiet i spódnica (spódnica powinna mieć długość do kolan). Stroju dopełniają eleganckie buty, dyskretny makijaż i twarzowa fryzura oraz skromna biżuteria - pasująca do stroju niewielka broszka, delikatny naszyjnik i skromne kolczyki.
Dania - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Ubiór powinien być stonowany, niezbyt krzykliwy, ale też nie przesadnie swobodny, a biżuteria dyskretna. Warto też unikać widocznego piercingu.
Estonia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Ubiór zależy od stanowiska, o które ubiega się kandydat. Kandydat powinien pojawić się na rozmowie w stroju stonowanym i wygodnym. Można założyć biżuterię.
Finlandia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien ubrać się schludnie i odpowiednio do sytuacji. Zazwyczaj wystarczy swobodna elegancja. W świecie biznesu regułą jest jednak, że mężczyźni noszą garnitury. Aby zachować odpowiedni i schludny wygląd, należy założyć skromną biżuterię.
Francja - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój kandydata powinien być dobrany stosownie do stanowiska.
Grecja - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien zadbać o swój wygląd, a także upewnić się, że wygląda schludnie, jest dokładnie ogolony, a jego ubiór odpowiada standardom panującym w przedsiębiorstwie.
Hiszpania - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowę kwalifikacyjną należy traktować poważnie. Do spotkania należy też podejść z przekonaniem, że podejmie się pracę. Ważna jest schludność. Mężczyźni z reguły zakładają krawat, a kobiety buty na wysokich obcasach. Należy unikać zbyt efektownej biżuterii i jaskrawych kolorów.
Holandia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Pracodawcy doceniają, jeżeli kandydaci ubrani są schludnie i stosownie do sytuacji. W doborze stroju warto kierować się raczej kulturą danego przedsiębiorstwa, a nie najnowszymi trendami mody. W sektorze bankowym przyjętym strojem jest w przypadku mężczyzn garnitur, a w przypadku kobiet garsonka.

Dobierając biżuterię, warto zachować należyty umiar. W przypadku mężczyzn dopuszcza się założenie sygnetu, ale bransoleta będzie uznana za przesadę. U kobiet natomiast mile widziany jest jeden lub kilka pierścionków. Pozostałe elementy biżuterii należy dopasować do stroju.
Irlandia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Zaleca się elegancki i schludny strój; odradzany jest piercing na twarzy i ciele.
Islandia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój powinien być wygodny, elegancki i dostosowany do sytuacji. Nie należy przesadzać z ilością biżuterii. Islandzkie normy kulturowe w zakresie noszenia biżuterii przez mężczyzn dopuszczają jedynie obrączkę.
Lichtenstein - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój kandydata powinien odpowiadać charakterowi przedsiębiorstwa i stanowiska. Na ogół należy unikać jaskrawych kolorów i zbyt skąpego ubioru, a także zachować umiar w biżuterii i makijażu.
Litwa - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Ubiór należy dobrać stosownie do stanowiska. W każdym przypadku odpowiednim strojem jest garnitur lub kostium damski. Biżuteria i kosmetyki powinny być stosowane z umiarem.
Luksemburg - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien dostosować ubiór i wygląd ogólny do sytuacji i rodzaju przedsiębiorstwa, w którym ubiega się o pracę. W sektorze finansowym rekrutujący wciąż oczekują, że mężczyźni założą garnitur i krawat.
Łotwa - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Zasady dotyczące ubioru zależą od sektora i stanowiska. W przypadku posady w banku, instytucji państwowej lub pracy w biurze obowiązuje konwencjonalny styl ubierania się. Zgodnie z ogólną zasadą należy ubierać się schludnie.
Malta - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Na spotkaniu obowiązuje elegancki ubiór. Przyjętym strojem w przypadku mężczyzn jest ciemny garnitur, biała lub jasna koszula oraz elegancki krawat. Kobiety obowiązuje kostium i bluzka. Odradza się przesadnie oryginalną biżuterię i makijaż. Mężczyźni nie powinni nosić kolczyków ani piercingu, tatuaż powinien być zakryty przez ubiór - maltańscy pracodawcy niezbyt dobrze reagują na tatuaże. Zalecane są lekkie i świeże perfumy, zwłaszcza latem.
Niemcy - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydaci powinni dobrać strój pod kątem charakteru działalności przedsiębiorstwa i stanowiska. Na przykład pracownicy banków powinni założyć krawat. Należy unikać zbyt efektownej biżuterii.
Norwegia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
W Norwegii obowiązują swobodne zasady dotyczące ubioru. Założenie białej koszuli i krawata jest wymagane tylko w przypadku kandydatów ubiegających się stanowiska kierownicze w sektorze finansowym, handlu nieruchomościami, doradztwa lub w przypadku, gdy prezencja odgrywa bardzo istotną rolę. Warto odwiedzić stronę internetową przedsiębiorstwa i sprawdzić, jak ubrani są pracownicy na zdjęciach.
Polska - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Na rozmowę kwalifikacyjną należy ubrać się w sposób formalny, nawet jeżeli środowisko pracy w danym przedsiębiorstwie charakteryzuje swoboda.

Mężczyźni: garnitur w stonowanych kolorach, koszula z długim rękawem i krawat, ciemne skarpety i eleganckie buty; niewielka ilość lub brak biżuterii; elegancka, formalna fryzura; niewielka ilość wody kolońskiej; starannie obcięte paznokcie; teczka lub aktówka.

Kobiety: ciemna garsonka (długość spódnicy powinna umożliwiać swobodne siadanie), bluzka w dopasowanym kolorze, eleganckie buty, cieliste rajstopy; skromna ilość biżuterii (odradza się zakładanie wiszących kolczyków lub zbyt dużej liczby bransolet); formalna fryzura; w kwestii makijażu o perfum warto zachować umiar; czyste, zadbane paznokcie; teczka lub aktówka.

Portugalia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Osoba starająca się o pracę powinna zadbać o ubiór stosowny do sytuacji. Nawet jeżeli strój nie jest istotny z punktu widzenia danej posady, stanowi on odzwierciedlenie profesjonalizmu kandydata oraz jego szacunku do pracodawcy i osób przeprowadzających rozmowę. Nie należy przesadzać z ilością makijażu ani biżuterii, warto także unikać piercingu, widocznych tatuaży i krzykliwych fryzur.

Rumunia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Obowiązuje ubiór schludny i skromny.
Słowacja - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien być ubrany schludnie i elegancko. Ubiegając się o stanowiska biurowe, mężczyźni powinni założyć garnitur, a kobiety - kostium. Biżuteria jest dozwolona, ale nie należy z nią przesadzać i ograniczyć się do kilku elementów.
Słowenia - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój powinien być formalny i schludny. Buty powinny być porządne, a włosy zadbane.
Szwajcaria - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydat powinien dowiedzieć się, jaki ubiór obowiązuje w danym sektorze i na danym stanowisku, i unikać stroju przesadnie eleganckiego. Rzucająca się w oczy biżuteria i odzież są stosowne tylko w niektórych zawodach, takich jak sprzedawczyni biżuterii lub produktów luksusowych.
Szwecja - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
W przypadku większości posad zbyt formalny ubiór nie jest konieczny, przy czym zawsze należy wyglądać schludnie. Krawat nie jest już uznawany za normę. Zarówno mężczyznom, jak i kobietom wypada założyć eleganckie spodnie i marynarkę.
Węgry - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Strój kandydata powinien być dostosowany do rodzaju stanowiska, o które się ubiega, ale zazwyczaj jest formalny (garnitur, kostium damski itp.). Dopuszczalna jest skromna biżuteria, ale tylko u kobiet.
Wielka Brytania - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
Kandydatom zaleca się elegancki strój (garnitur lub garsonkę). Mężczyźni powinni założyć krawat. Kobiety natomiast powinny zachować należyty umiar pod względem biżuterii i makijażu. Niezależnie od typu stroju powinien on być schludny i wyprasowany.
Włochy - jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
W niektórych firmach obowiązują określone zasady dotyczące stroju i biżuterii. W przypadku braku konkretnych wytycznych dotyczących stroju, należy zdecydować się na swobodną elegancję.
Kanał RSS dla tej listy

źródło: Komisja Europejska, 2014, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
autorzy: doradcy EURES (sieć europejskich ofert pracy)
 
Polityka Prywatności