Ten miniaturowy kraj słynie ze swojego sektora bankowego, niskich podatków oraz bajkowych zamków. Oprócz samego miasta Luksemburg to kraina stromych wzgórz i dolin porośniętych gęstym lasem, które są idealnym miejscem na spacer przed obiadem w tradycyjnej restauracji położonej obok okazałej rezydencji wiejskiej z wieżyczkami. Ponad połowa mieszkańców Luksemburga to cudzoziemcy. Jeszcze więcej osób dojeżdża codziennie do pracy w Luksemburgu spoza jego granic.
Oferty pracy są zamieszczane na tablicach ogłoszeń publicznych służb zatrudnienia w Luksemburgu, w sobotnich wydaniach prasy krajowej, na stronach internetowych prywatnych organizacji ds. zatrudnienia i na stronach agencji zatrudnienia oraz dużych przedsiębiorstw. Adresy przydatnych stron internetowych dotyczących Luksemburga można znaleźć w części portalu EURES zatytułowanej Linki.
W Luksemburgu bardzo powszechne są aplikacje spontaniczne. Ten rodzaj zgłoszeń jest szczególnie popularny wśród młodych absolwentów i kandydatów ubiegających się o stanowiska w dużych korporacjach. Nie należy mieć zatem oporów przed rozsyłaniem tego rodzaju zgłoszeń, gdyż ułatwi to dostrzeżenie kandydata przez firmę. Zgłoszenie zostanie najprawdopodobniej umieszczone w bazie danych przedsiębiorstwa.
Biorąc pod uwagę fakt, że Luksemburg leży w centrum Europy i obowiązują w nim trzy języki urzędowe (francuski, niemiecki, luksemburski), duża część ofert pracy wymaga od kandydatów znajomości kilku języków. Ponieważ przedsiębiorstwa w Luksemburgu działają na rynku europejskim i współpracują z firmami w całej Europie, nieodzowna lub przynajmniej zalecana jest znajomość takich dodatkowych języków, jak niderlandzki, angielski, włoski, portugalski lub hiszpański. Znalezienie pracy w Luksemburgu wymaga od kandydata znajomości przynajmniej dwóch języków urzędowych obowiązujących w kraju.CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony i powinno podawać informacje na temat wykształcenia kandydata, przebytych kursów, doświadczenia zawodowego, znajomości języków obcych, umiejętności obsługi komputera i obszarów zainteresowań.
Nie ma ogólnych zasad dotyczących stosowania referencji lub listów polecających. Zwykle ogłoszenia o pracy zawierają informację o wymaganych dokumentach lub referencjach. Często zaleca się przyniesienie kopii tych dokumentów na rozmowę kwalifikacyjną. Dotyczy to także wymogu zaświadczenia o niekaralności.
Znalezienie zatrudnienia to ciężka praca - wymaga poświęcenia i czasu, aby potem jak najszybciej odnieść sukces. Aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy:
• dokonać gruntownej autoanalizy (mocne i słabe strony, umiejętności i kwalifikacje, cele),
• nie ustawać w wysiłkach, mimo że poprzednie procedury aplikacyjne się nie powiodły, i upewnić się, czy cel ubiegania się o pracę jest wystarczająco jasno określony,
• być przygotowanym na udzielenie pracodawcy wyczerpujących informacji na temat poszukiwanego rodzaju pracy i jej warunków,
• zasięgnąć informacji na temat przedsiębiorstwa, jego produktów i wizerunku,
• pokazać pracodawcy, że jest się przygotowanym do rozmowy kwalifikacyjnej - jeżeli pracodawca odniesie przeciwne wrażenie, uzna kandydata za niedbałego i nieprofesjonalnego.
Należy przygotować krótką, zwięzłą charakterystykę swojej osoby, motywacji i atutów w odniesieniu do wymagań dotyczących danego stanowiska.
Nie obowiązuje typowy schemat rozmowy kwalifikacyjnej. Jej przebieg zależy od stanowiska i przedsiębiorstwa (jego wielkości i sektora działalności).
W związku z tym jest całkiem prawdopodobne, że osoba prowadząca rozmowę zada kandydatowi podchwytliwe pytania,w szczególności o powody, dla których odszedł z poprzedniej pracy lub odrzucił inne oferty. Należy się wcześniej przygotować na takie pytania. Można przećwiczyć odpowiedzi na te pytania z bliskimi lub przyjaciółmi, którzy powinni szczerze ocenić, czy odpowiedzi brzmią przekonująco.
Co do zasady, w przypadku pytań o negatywne doświadczenia, należy zawsze starać się pokazać wynikające z nich korzyści. Nie należy przy tym wypowiadać się negatywnie na temat poprzednich pracodawców lub współpracowników. Negatywnym doświadczeniom należy przeciwstawić przykłady sukcesów.
Jeżeli kandydat chce wywrzeć dobre wrażenie i przekonać potencjalnego pracodawcę, powinien okazywać pozytywne nastawienie, nie tracić głowy i utrzymywać kontakt wzrokowy z osobą prowadzącą rozmowę.W niektórych przedsiębiorstwach kwestie wynagrodzenia i świadczeń podlegają negocjacjom. Nie dotyczy to jednak firm, w których płace reguluje układ zbiorowy pracy albo skala płac.
Wynagrodzenie urzędników, pracowników administracji lub piastujących stanowiska kierownicze naliczane jest co miesiąc. Zarobki robotników naliczane są w systemie godzinowym. Wynagrodzenie za urlop nie jest normą, roczne premie zaś zależą od przedsiębiorstwa lub sektora działalności. W niektórych przypadkach powyższe świadczenia zawarte są w układach zbiorowych pracy.
Należy wybrać taki poziom zarobków, jaki rzeczywiście odpowiada umiejętnościom kandydata. Ważne, by przekonać pracodawcę do wynagrodzenia za nie. Ubiegający się o pracę będzie zatem musiał dowieść swojej wartości dodanej dla pracodawcy z chwilą zatrudnienia. W odpowiedzi na pytanie o wysokość oczekiwanego wynagrodzenia nie zawsze należy podawać konkretne liczby. Kandydat powinien wcześniej zasięgnąć informacji na temat szacunkowego wynagrodzenia w danym sektorze lub przedsiębiorstwie. Wypłata może składać się z gotówki w połączeniu ze świadczeniami dodatkowymi.
W określeniu warunków negocjacji może pomóc zasięgnięcie opinii ludzi pracujących na tym samym stanowisku w innych przedsiębiorstwach lub sprawdzenie informacji w specjalistycznych magazynach branży kadrowej.