W odpowiedzi na ogłoszenie o pracy kandydaci powinni postępować zgodnie z procedurą aplikacyjną opisaną w ogłoszeniu. Niektóre przedsiębiorstwa wymagają od kandydatów złożenia CV i listu motywacyjnego, inne udostępniają formularz aplikacyjny, który należy w całości wypełnić. Podanie o pracę należy zawsze przygotować w języku ogłoszenia, chyba że wskazano inaczej. W miarę możliwości kandydat może spersonalizować aplikację, dowiadując się na przykład, kto prowadzi rekrutację - może to być dyrektor personalny lub dyrektor działu - i zaadresować podanie do tej osoby. Kandydaci powinni zachowywać informacje o posadach, na które aplikowali, ponieważ mogą ich potrzebować później, gdy skontaktuje się z nimi pracodawca.
W razie konieczności szczegóły na temat procedury aplikacyjnej, formularza aplikacyjnego lub dane najodpowiedniejszego adresata podania o pracę można uzyskać telefonicznie.
Telefonując w sprawie konkretnej posady, kandydat powinien wyjaśnić, czy chodzi mu o zdobycie dodatkowych informacji, czy o złożenie podania o pracę. Jeżeli zadzwoni się w niewłaściwym momencie, można poprosić o wskazanie odpowiedniejszego terminu rozmowy. Należy mówić krótko i zwięźle, by przekonać rozmówcę, że jest się przygotowanym do rozmowy. Dobrze jest poinformować go, że rozmowa jest prowadzona z zagranicy. Na początku rozmowy kandydat powinien uzgodnić z rozmówcą, w jakim języku będzie się ona odbywała - w języku ojczystym kandydata czy w innym języku (obcym).
Przed rozmową telefoniczną należy przygotować krótką autoprezentację, z uzasadnieniem swojej kandydatury na dane stanowisko, i spróbować umówić się na bezpośrednią rozmowę. Rozmowa powinna odbywać się w cichym miejscu, zwłaszcza jeżeli jest wykonywana z telefonu komórkowego.
Kandydat powinien przygotować coś do pisania, by zanotować informacje uzyskane przez telefon.
Kandydat powinien zadbać o to, by przesyłane przez niego do pracodawcy zgłoszenie spontaniczne było przekonujące. Osoba starająca się o pracę musi przekonać pracodawcę, że spotkanie z nią nie będzie stratą czasu. Gramatyka i pisownia muszą być bez zarzutu, a treść pisma powinna być pozytywna i wzbudzać zainteresowanie.
Na wstępie należy wskazać stanowisko, którego dotyczy zgłoszenie, i wyszczególnić umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które mogą zainteresować pracodawcę. W dalszej części listu powinny znaleźć się istotne dla pracodawcy informacje dotyczące wykształcenia. Warto również zadeklarować dyspozycyjność. Pismo ze zgłoszeniem spontanicznym powinno być zwięzłe.
CV może mieć charakter ogólny, chociaż zawsze lepiej jest dopasować je do danego zgłoszenia.
List motywacyjny nie jest tylko zwykłym listem dołączanym do CV - musi mieć zindywidualizowany charakter, odpowiednią formę i przyciągać uwagę. Należy skorzystać ze wzorów i standardów pism obowiązujących w danym kraju, które warto wyszukać przed przystąpieniem do pracy nad zgłoszeniem.
Pismo powinno być zawsze dopasowane do konkretnego stanowiska, podpisane; należy podać w nim powody ubiegania się o pracę. Zgłoszenie powinno zawierać poprawny adres przedsiębiorstwa, datę, nazwę stanowiska, informację o tym, gdzie znaleziono ogłoszenie o pracy, co kandydat może zaoferować (kwalifikacje, doświadczenie zawodowe), prośbę o wyznaczenie terminu rozmowy kwalifikacyjnej, imię i nazwisko kandydata oraz jego prawidłowe dane kontaktowe. Jeżeli imię i nazwisko osoby do kontaktu w przedsiębiorstwie nie jest znane, korespondencję (przesyłaną pocztą elektroniczną lub listem) należy rozpocząć zwrotem "Szanowny Panie/Szanowna Pani!".
Kandydat powinien podkreślić, dlaczego jest odpowiednią osobą na stanowisko i co może zaoferować przedsiębiorstwu. Powinien również odnieść się do głównych wymagań określonych w ogłoszeniu o pracy, wyjaśniając własnymi słowami, w jaki sposób je spełnia. Kandydat powinien skupić się na tym, co może zaoferować pracodawcy i w jaki sposób włączenie go do zespołu pomoże pracodawcy (a nie co przyniesie samemu kandydatowi).Jak się wyróżnić?
Przed aplikowaniem najlepiej zebrać informacje o przedsiębiorstwie. Można dowiedzieć się więcej na temat jego pracowników i profilu, siedziby oraz oddziałów krajowych i zagranicznych, wielkości zatrudnienia i strategii na przyszłość. Aby uzyskać pełniejszy obraz przedsiębiorstwa (jego konkurentów, sytuacji na rynku, miejscowych warunków gospodarczych), można poszukać szczegółowych informacji w prasie branżowej i na stronie internetowej przedsiębiorstwa.
Jak zadbać o odpowiednią prezentację?
Niezbędne jest zachowanie czytelnego układu listu motywacyjnego i CV. W niektórych krajach, choć nie we wszystkich, powszechnie stosowany jest europejski format CV Europass. Szczegółowe informacje dotyczące jego użycia zawierają rozdziały poświęcone poszczególnym krajom.
Dokumenty powinny być przygotowane w sposób czytelny i klarowny, tak by pracodawca czerpał przyjemność z lektury. Należy unikać animacji lub ozdobnych wzorów, chyba że ich użycie stanowi jeden z warunków otrzymania pracy.
Jak sprzedać swoje umiejętności?
Oprócz informacji o wykształceniu, szkoleniach i doświadczeniu zawodowym należy wyszczególnić umiejętności uzyskane dzięki pracy w charakterze woluntariusza lub dzięki zainteresowaniom. Kandydat powinien pochwalić się prawem jazdy oraz znajomością języków (i jej poziomem), a także umiejętnościami obsługi komputera i innymi zdolnościami.
Fotografie
W niektórych krajach załączenie fotografii do podania o pracę jest powszechną praktyką. W innych jest to odradzane. Informacje na ten temat znajdują się w rozdziałach poświęconych poszczególnym krajom.
Zgłoszenie pocztą elektroniczną
Nie należy korzystać z żartobliwych lub humorystycznych adresów e-mailowych lub enigmatycznych nagłówków. Nie należy wysyłać zgłoszenia z konta poczty elektronicznej obecnego pracodawcy ani za pomocą wiadomości grupowej. W temacie wiadomości należy wpisać nazwę stanowiska.
Załączniki poczty elektronicznej
Należy ograniczyć liczbę załączników do minimum i unikać przesyłania dużych plików. Jeżeli zgłoszenie składa się z listu motywacyjnego i CV lub formularza aplikacyjnego, w treści wiadomości e-mail należy krótko opisać załączniki. Z reguły CV i list motywacyjny są przesyłane w formie załączników (zob. rozdziały dotyczące poszczególnych krajów).
W przypadku gotowych formularzy aplikacyjnych należy odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Często zdarza się, że kandydat nie otrzymuje odpowiedzi, jeżeli pracodawca nie jest zainteresowany jego kandydaturą.