Co czwarte ogłoszenie o pracę w Polsce wymaga znajomości języka angielskiego – wynika z analizy ekspertów z platformy Preply. W Unii Europejskiej jest to 22%. Gdzie Polacy mówiący po angielsku mogą szukać pracy, jeśli nie znają lokalnego języka?
Już 23 listopada rusza druga edycja Akademii Liderek I Liderów ESG, 5-miesiecznego programu edukacyjno-rozwojowego, która przygotuje uczestników do przewodniczenia transformacji ESG w ich organizacjach. Fundacja im. Lesława A. Pagi tworzy Akademię wraz z firmą Polenergia w roli Partnera Strategicznego + i innymi Partnerami.
W ostatnich latach standardy rekrutacji uległy licznym zmianom, zarówno ze strony pracodawców, jak i kandydatów. Ci drudzy pod wpływem postępu technologicznego oraz zmian kulturowych mają aktualnie jasno sprecyzowane oczekiwania względem procesów rekrutacji. Czego wymagają? Oto co udało się ustalić na podstawie badania Pracuj.pl „Zmiana czasów w rekrutacji”.
Przejście na model współpracy B2B to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing.
Wbrew obiegowej opinii, że najlepsze perspektywy zawodowe mają absolwenci z największych miast, dane wskazują, że absolwenci uczelni zlokalizowanych w najmniejszych miejscowościach osiągają sukcesy zawodowe porównywalne, a w niektórych aspektach nawet lepsze niż ich rówieśnicy z metropolii. W niniejszym artykule omówimy wyniki badania dotyczącego pozycji absolwentów i absolwentek z małych miejscowości na rynku pracy oraz ich zdolności adaptacyjnych w różnych regionach Polski.
Rewolucja technologiczna dzieje się na naszych oczach, nieustannie kształtując i redefiniując sposób, w jaki funkcjonują organizacje. Jak stwierdzono w raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Future of Jobs, technologia rozwija się szybciej niż przedsiębiorstwa są w stanie zaprojektować i rozszerzyć swoje programy szkoleniowe. To stawia menedżerów przed kluczowym wyzwaniem: jak wyprzedzić konkurencję i dostosować się do zmieniającego się krajobrazu rynku pracy? Odpowiedź jest bardziej złożona niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ era uniwersalnych rozwiązań zarządczych już dawno minęła.
Jeśli podczas przeglądania ofert pracy trafiasz na informację, że pracodawca wymaga złożenia listu motywacyjnego, to po prostu Twoim zadaniem będzie napisanie go. W ten sposób masz szansę udowodnić, że nadajesz się na dane stanowisko, a do tego dasz się lepiej poznać. Być może to właśnie ten dokument przybliża Cię do upragnionego stanowiska.
Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.
Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (z ang. work-life balance) w pracy prawnika jest szczególnie istotna ze względu na specyfikę tego zawodu, który często wiąże się z dużym obciążeniem fizycznym i umysłowym. W tym artykule przedstawiamy strategie, jakie mogą pomóc prawnikom poradzić sobie z wyzwaniami na drodze do osiągnięcia optymalnego stanu równowagi pomiędzy życiem w pracy a tym poza nią, jak również podstawowe definicje i opis najnowszych przepisów w tym zakresie.
Komunikatywność, wysoka wydajność, odporność na stres, dobra organizacja i myślenie analityczne - to tylko niektóre z podstawowych zdolności, które są niezwykle ważne na stanowisku kierowniczym. W końcu to osoba, która odpowiada za zespół i za realizację wielu projektów. Jak więc nauczyć się zdolności przywódczych, aby być dobrym kierownikiem? Oto kilka praktyk, które w tym pomagają.
W ostatnich latach pojęcie work life balance zyskuje na sporym znaczeniu. W praktyce oznacza to, że coraz więcej osób przywiązuje do tego wagę. Zależy im, aby zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Nie chcą jedynie skupiać się nieustannej pracy, niekiedy kosztem zdrowia. Wpływa na to wiele czynników.
Temat ESG to stosunkowo nowa sprawa w przestrzeni publicznej. W sferze biznesowej już mniej, ale ciągle to nowość dla wielu. W ostatnich latach ESG (Environmental, Social, and Governance) stało się kluczowym elementem strategii biznesowych na całym świecie, w tym również w Polsce. Firmy, które wdrażają zasady ESG, zyskują na wiarygodności, przyciągają inwestorów i budują pozytywny wizerunek, a to przydaje się nie tylko w budowaniu autorytetu marki, ale również w budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy.
Ambitni, świadomi, otwarci na różnorodność. Chcą zmieniać świat i tworzyć własne biznesy. Wiedzą, jak „inteligentnie” korzystać z nowoczesnych technologii, cenią sobie doznawanie i bycie również poza światem cyfrowym. Zmiana jest dla nich wartością – umieją przystosować się do każdych warunków, jednak ani na chwilę nie zapominają o swoich celach i wartościach i… nie są przygotowani do rozpoczęcia kariery zawodowej... To nieco zaskakujący, ale prawdziwy portret Zetek, czyli najmłodszego pokolenia pracowników1. Nie ma wątpliwości, że zrewolucjonizuje ono rynek pracy, bo już dyktuje na nim własne zasady, jednak jest i druga strona medalu. 65% osób wieku 18-24 lat nie czuje się odpowiednio przygotowanych do tego, by w ogóle się na nim pojawić2.
Jedną z form docenienia długoletnich pracowników jest dodatek stażowy, czyli świadczenie wypłacane za czas przepracowany w danym miejscu pracy. W niektórych grupach zawodowych jest to nawet świadczenie obowiązkowe. Jego wysokość zależy od długości utrzymywanego stosunku pracy. Sprawdź, komu przysługuje dodatek stażowy i na jakich zasadach jest wypłacany.
- Dwie podwyżki płacy minimalnej w tym samym roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca – przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Podwyżka, która ma miejsce w lipcu 2024 jest symboliczna, bo to zaledwie 56 złotych brutto i dopełnienie do kwoty 4300 złotych brutto. Eksperci przekonują jednak, że taka zmiana w firmach oznacza sporo problemów. – To kwestia księgowa. Wiele umów trzeba aneksować, a to w wielu przedsiębiorstwach zajmuje dużo czasu. Inna sprawa to niestety pewien aspekt psychologiczny. Kiedy dochodzi do zmiany w siatce płac, nie tylko pracownicy zarabiający płace minimalną oczekują podwyżek – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.