Nieobecność w pracy z powodu depresji

Dział: praca.studentnews.pl

Co dziesiąty pracownik był nieobecny w pracy z powodu depresji - tak wynika z badania przeprowadzonego wśród 7 tys. pracowników w takich europejskich krajach, jak: W. Brytania, Niemcy, Dania, Turcja, Hiszpania, Włochy i Francja.

Wg. nowego badania Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Depresją (European Depression Association, EDA), jedna dziesiąta europejskich pracowników była na zwolnieniu trwającym średnio 36 dni ze względu na depresję.

Szacuje się, że ponad 30 milionów Europejczyków będzie cierpiało na depresję w ciągu swojego życia. Z badania skutków depresji w miejscu pracy na terenie Europy - IDEA wynikło, że u 20 proc. respondentów w pewnym okresie życia zdiagnozowano depresję. Okazało się, że najbardziej zagrożeni są Brytyjczycy (26 proc.), a najmniej Włosi (12 proc.). Spośród chorych najbardziej skłonni do brania zwolnień są Niemcy (61 proc.), Duńczycy (60 proc.) i Brytyjczycy (58 proc.), zaś najmniej - Turcy (25 proc.). Najdłużej na zwolnieniach przebywali Niemcy i Brytyjczycy (średnio 41 dni), natomiast najkrócej Turcy - 23 dni.

Pomimo długich nieobecności jedna czwarta chorych nie przyznała się przed pracodawcą do swojego problemu. Wśród tych osób jedna na trzy uważała, że w obecnej sytuacji ekonomicznej mogłoby to zagrozić jej pracy.

Dodatkowo okazało się, że słabo znane są objawy depresji; tylko 33 proc. pytanych wymieniło zapominanie, 44 proc. - niezdecydowanie, a 57 proc. - problemy z koncentracją. Tymczasem, 88 proc. osób jako oznakę depresji wskazało złe samopoczucie lub smutek.

Ze strony pracowników wyższego szczebla jeden na trzech kierowników zadeklarował brak dostępu do jakichkolwiek zasobów lub możliwości uzyskania formalnego wsparcia w zakresie postępowania z pracownikami dotkniętymi depresją, a 43 proc. domagało się wprowadzenia lepszej polityki oraz przepisów dotyczących ochrony pracowników.

Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Depresją (EDA) jest sojuszem organizacji, pacjentów, naukowców i pracowników służby zdrowia z 17 krajów z całej Europy. 1 października EDA organizuje Europejski Dzień Walki z Depresją.


opublikowano: 2012-10-03
Komentarze
Trochę humoru przed pracą:)
Firma zatrudnia nowego dyrektora finansowego, wybrano kilku kandydatów: matematyka, filozofa, ekonomistę i prawnika. Pierwszy na rozmowę kwalifikacyjną do prezesa wchodzi ekonomista:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta prezes.
- No, jeżeli spojrzymy na to pod kątem matematyki to 4, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasadę zysków korporacyjnych... itp. itd.
- Dziękuję, skontaktujemy się z panem.
Następnie wchodzi filozof:
- Mam tylko jedno pytanie. Ile jest dwa plus dwa? - pyta znowu prezes.
- Hmmmm, to trzeba by się zastanowić nad symboliką liczby dwa... można by zacząć od kultury antycznej albo nawet hinduizmu... trzeba by też pomyśleć o aspektach znaczenia połączenia obu dwójek... itd. itd.
Kolejny wchodzi matematyk i słyszy to samo pytanie.
- Cztery - odpowiada bez zastanowienia.
Ostatni wchodzi prawnik i na zadane pytanie powoli wstaje, podchodzi do okna, zaciąga żaluzje, zamyka drzwi na klucz. wraca na swoje miejsce, siada, spogląda prezesowi prosto w oczy i pyta:
- A ile ma być?
Polityka Prywatności