
Skończyłeś studia i stoisz przed wyborem odpowiedniej ścieżki zawodowej? Zastanawiasz się nad pierwszą pracą i nie wiesz od czego zacząć? Grupa Pracuj, właściciel portalu Pracuj.pl, jak co roku przygotowała przewodnik „Pracodawcy 2012/2013”. Autorzy publikacji spróbowali odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania oraz wątpliwości studentów i absolwentów, by ułatwić im rozpoczęcie drogi zawodowej.

Czy o dobrym CV wszystko już napisano? Czy CV powinno być zwięzłe? Czy rekruterzy zwracają dużą wagę do naszego hobby? Okazuje się, że nie zawsze. CV programisty rządzi się swoimi prawami.

Co roku do prac sezonowych za granicą wyjeżdża nawet pół miliona Polaków. Wśród nich są nie tylko studenci, którzy chcą w czasie wakacji podreperować swój budżet, ale także osoby, które nieraz wykorzystują swój urlop na wyjazd do pracy. Jesienią jednak ofert zatrudnienia sezonowego zaczyna brakować, w przeciwieństwie do chętnych do pracy. W jakich branżach zatem mają szansę znaleźć zatrudnienie polscy pracownicy za granicą i gdzie mogą szukać ofert takiej pracy?

Work Bus to pierwszy tego typu projekt realizowany w naszym kraju, w którym to praca zostanie dostarczona Polakom… do domu. – We wtorek odwiedzamy mieszkańców Kołobrzegu i Koszalina. Na chętnych czekają nie tylko oferty pracy w branży budowlanej we Francji czy dla opiekunek osób starszych w Niemczech. Każdy będzie mógł także skorzystać z doradztwa zawodowego, dowie się, jak napisać profesjonalne CV czy jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – mówi Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji pracy Work Express, która „stworzyła” i wysyła Work Busa w tournee po Polsce. Dzięki projektowi, bezrobotni z miejscowości o wysokim wskaźniku bezrobocia będą mogli zdobyć pracę nawet przy okazji codziennych zakupów.

„Pierwszy dzień w pracy” to tytuł nowej kampanii i konkursu Pracuj.pl. Do połowy listopada na stronie www.pierwszydzienwpracy.pl będzie można dzielić się swoim wrażeniami z tego wyjątkowego dnia z innym użytkownikami sieci. Autorzy najciekawszych historii mogą wygrać wyjazd do SPA albo powrót z pracy do domu niezwykłym pojazdem.

Głównym powodem podjęcia studiów jest chęć zdobycia wiedzy oraz kompetencji, które pozwolą znaleźć satysfakcjonującą pracę. Wielu absolwentów spotyka rozczarowanie po pierwszym kontakcie z rynkiem pracy – co decyduje, że niektórym jednak się powodzi?

Prawie 90% osób, które zagłosowały w naszym sondażu deklaruje, że gdyby straciło pracę, przeżyło by za posiadane pieniądze najwyżej kilka miesięcy. – Polacy są niewolnikami etatu, bo nie umieją oszczędzać – mówi Fryderyk Karzełek, pierwszy polski money coach. To skutek popularnego w naszym kraju mitu: „nie stać mnie na odkładanie pieniędzy”.

Wielomiesięczny okres bardzo optymistycznego nastawienia polskich pracowników do własnych perspektyw na rynku pracy traci na sile. Jak wskazują wyniki najnowszego sondażu „Monitor rynku pracy” realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad, w ostatnim kwartale nastąpiło pogorszenie ocen respondentów badania. Maleje przekonanie o możliwości znalezienia nowej posady, a indeks mobilności zawodowej osiągnął poziom najniższy w ciągu ostatnich dwóch lat.

Aktualna sytuacja na rynku pracy sprawia, że zazwyczaj na jedno ogłoszenie w sprawie posady ubiega się wielu kandydatów. Im większa konkurencja, tym większa radość z otrzymanego stanowiska. Eksperci monsterpolska.pl zwracają jednak uwagę, by podczas rekrutacji baczniej przyglądać się oferowanej pracy, bowiem w niektórych przypadkach należy powiedzieć rekruterowi „Nie, dziękuję”.

73% pracodawców uważa, że poziom pracowników ma wpływ na prowadzone przez ich firmy relacje biznesowe. By je wzmacniać, kładą większy nacisk na wymagania stawiane podczas rekrutacji, poszukując jak najlepiej wykwalifikowanych kandydatów.

W okresie ostatnich kilku lat, w Polsce realizowano rekordową liczbę inwestycji infrastrukturalnych. Nigdy wcześniej pieniędzy na budowę dróg w naszym kraju nie było tak dużo, a kołem napędowym do realizacji tych projektów było EURO 2012.

Ekologia jest ważna w codziennym życiu. Tak twierdzi zdecydowana większość polskich studentów. Młodzi ludzie oczekują także odpowiedzialności społecznej i ekologicznej od firm, ceniąc te atrybuty ewentualnych pracodawców wyżej niż międzynarodowe środowisko pracy czy wysoką pozycję firmy na rynku. W oparciu o wyniki najnowszego badania opinii polskich studentów nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialne działania i odpowiedzialny wizerunek stanowić mogą o przewadze konkurencyjnej firmy.

W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja na rynku pracy wyraźnie się pogorszyła. Coraz więcej profesji staje się tzw. zawodami nadwyżkowymi. Firmy poszukują mniej pracowników, a ponieważ kandydatów jest wielu, warto wiedzieć czego wymagają pracodawcy. A wymagania te coraz częściej dotyczą również innych aspektów niż wiedza i doświadczenie kandydata. Jak sprawdził portal Pracuj.pl, w przypadku podobnych kompetencji zawodowych o zatrudnieniu często decydują posiadane umiejętności społeczne, dlatego
o ich rozwój powinni już zadbać bardzo młodzi ludzie.

Bez pracy w Polsce jest obecnie około 1,9 mln osób, z czego ponad milion to osoby długotrwale bezrobotne. Według autorskiej analizy firmy doradczej Deloitte, państwo ponosi z tego tytułu koszty na poziomie 10,5 mld rocznie. Jak pokazują doświadczenia wielu krajów europejskich, urzędy pracy nie są w stanie walczyć z tym trudnym zjawiskiem społecznym samodzielnie. Eksperci Deloitte oraz firmy Ingeus przekonują, że dużo bardziej efektywna w tym zakresie jest współpraca administracji z wyspecjalizowanymi firmami prywatnymi.

Warszawa, Kraków i Wrocław to skupiska największej liczby studentów w Polsce. W tym roku akademickim naukę na uczelniach wyższych rozpoczęło kilkaset tysięcy żaków, a wielu z nich po wykładach będzie dorabiać w kawiarniach, pubach czy jako sprzedawca. Gdzie obecnie można znaleźć najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów? Ranking przygotował agregator ofert, GoWork.pl.

Co dziesiąty pracownik był nieobecny w pracy z powodu depresji - tak wynika z badania przeprowadzonego wśród 7 tys. pracowników w takich europejskich krajach, jak: W. Brytania, Niemcy, Dania, Turcja, Hiszpania, Włochy i Francja.

18 proc. Polaków jest przekonanych, że dobrzy pracodawcy w Polsce po prostu nie istnieją. 26 proc. ankietowanych ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Co drugi ankietowany przekonany jest jednak, że dobrzy pracodawcy, gdzieś, w naszym kraju, istnieją.

– Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku.

Atmosfera w pracy to jeden z kluczowych czynników budujących poziom zadowolenia zawodowego – potwierdzają to wyniki badań popularnego portalu rekrutacyjnego. Ponad 60 % respondentów przyznało, że relacje z współpracownikami i przełożonymi decydują o ogólnej ocenie aktualnej pracy. Jeśli pracujemy w zespole otwartych, życzliwych osób, to nasza satysfakcja systematycznie wzrasta. Jeśli jednak codzienna praca kojarzy nam się z serią złośliwości, poznawaniem kolejnych powodów do narzekania lub milczącym obserowawniem ponurych twarzy – to czas to zmienić!

Polscy pracodawcy nadal mają wiele obaw względem zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wśród specjalistów odpowiedzialnych za sprawy personalne można się spotkać z przekonaniem, że niepełnosprawność wiąże się z mniejszą przydatnością do wykonywania obowiązków zawodowych. Takie wnioski płyną z badania jakie przeprowadził portal Brevio.pl w ramach kampanii społecznej „Odkryjmy potencjał osób z niepełnosprawnością”.