Poznaj najpopularniejsze mity na temat testowania oprogramowania

Dział: praca.studentnews.pl

Zamierzasz związać swoją przyszłość zawodową z branżą IT i myślisz o zawodzie testera oprogramowania? Zanim znajdziesz swoją wymarzoną pracę, koniecznie zapoznaj się z najpopularniejszymi mitami na temat tej profesji. Przekonaj się, co tak naprawdę musisz wiedzieć o testowaniu oprogramowania!

Tester to zawód dla każdego

Liczne reklamy kursów i szkoleń dla testerów przyciągają potencjalnych klientów hasłem, że każdy może zajmować się testowaniem. W rzeczywistości jednak ta profesja wymaga odpowiednich umiejętności i kompetencji. Na stanowisku testera oprogramowania odnajdą się osoby, które nie mają trudności z logicznym myśleniem, a także pracą pod presją czasu. Znamiennymi cechami są również umiejętności szybkiego rozwiązywania problemów oraz kreatywność. Bez odpowiednich predyspozycji nie jest łatwo zostać testerem.

Wejdź na portal the blog i zapoznaj się z artykułami poświęconymi testowaniu oprogramowania!

Praca testera sprowadza się do znajdowania usterek

Wiele osób błędnie uważa, że tester oprogramowania zajmuje się wyłapywaniem bugów. W rzeczywistości jednak jego obowiązki są dużo bardziej złożone i nie obejmują wyłącznie znajdowania usterek. Osoba na tym stanowisku musi dobrze orientować się w architekturze całego projektu. Dla dobrego testera priorytetem są oczekiwania potencjalnego odbiorcy, do których powinien dostosować zakres swoich działań. W rzeczywistości testowane oprogramowanie jest traktowane jako całość.

Testerzy nie muszą mieć wiedzy technicznej

Testerami oprogramowania często zostają osoby bez kierunkowego wykształcenia. Nie oznacza to jednak, że w tym zawodzie nie trzeba mieć wiedzy technicznej. Podstawowy dotyczące samego programowania są kluczowe w realizacji większości projektów. Chociaż na tym stanowisku nie zajmujesz się pisaniem kodu, musisz go dobrze rozumieć. Jest to niezbędne zarówno w kontekście samego wyłapywania błędów, jak i tworzenia środowisk testowych.

Nie czekaj - znajdź online ogłoszenia o pracę na stanowisko testera oprogramowania!

Testowanie to klikanie

Nierzadko osoby zainteresowane karierą testera sądzą, że ich obowiązki będą ograniczać się do klikania, aby sprawdzać poprawne działanie aplikacji czy gry. W rzeczywistości jednak w tym zawodzie korzysta się z wielu różnych narzędzi. Co więcej, dobry tester musi sam zdecydować, która technologia okaże się najbardziej efektywna przy sprawdzaniu błędów w danym projekcie. Warto też wspomnieć o różnych technikach samego testowania, takich jak testowanie eksploracyjne czy za pomocą narzędzi do kontroli jakości.

Praca testera automatycznego jest bardziej efektywna od pracy testera manualnego


Niektórzy zakładają, że automatyczne testowanie oprogramowania zawsze jest znacznie dokładniejsze w porównaniu z testowaniem manualnym. W rzeczywistości jednak nie należy porównywać ze sobą tych dwóch metod. Tester automatyczny po prostu pracuje na innych etapach projektu niż tester manualny. Chociaż w tym pierwszym przypadku mamy do czynienia ze znacznie szybszym sprawdzaniem błędów w oparciu o odpowiednie technologie, rzadko kiedy jest to jedyna metoda wykrywania bugów. W praktyce, zazwyczaj oprogramowanie najpierw sprawdza się manualnie, a dopiero potem poddaje automatycznej weryfikacji.

Warto też podkreślić, że niektóre testy nie mogą być realizowane automatycznie, co jest kolejnym ograniczeniem dla tej metody. Nie należy też zakładać, że oprogramowanie poddane obu rodzajom testowania będzie całkowicie wolne od błędów. Nawet doświadczeni specjaliści nie zawsze są w stanie poddać aplikacji czy gry wszystkim scenariuszom.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zostać testerem oprogramowania, powinieneś poznać chociaż podstawy kodowania. Wbrew wielu opiniom, jego rola nie ogranicza się wyłącznie do samego wyłapywania bugów - w tym zawodzie sprawdzą się osoby, które potrafią kompleksowo weryfikować poprawność działania poszczególnych elementów.


Chcesz obliczyć wysokość wynagrodzenia dziennego, tygodniowego, miesięcznego, a nawet rocznego? Skorzystaj z kalkulatora godzinowego.Źródło: pracuj.pl
data ostatniej modyfikacji: 2023-12-27 13:26:54
Komentarze
 
Polityka Prywatności