Od jogi po zdobywanie Alp, czyli jak branża IT motywuje pracowników

Dział: praca.studentnews.pl

Według danych KE do 2020 roku w Europie będzie brakowało ponad 800 tys. specjalistów ICT. Coraz ważniejsze stają się niestandardowe działania w zdobywaniu, motywowaniu i zatrzymywaniu talentów w szeregach firmy. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy oprócz atrakcyjnej pensji oferują także nietypowe „profity” jak wsparcie aktywności sportowej – od maratonów po zdobywanie alpejskich szczytów.

Karty sportowe i opieka medyczna to nie wszystko. Jako elementy najbardziej motywujące do pracy, pracownicy branży IT w badaniu Grafton Recruitment Benefity 2014 wskazali poza płacą, posiadanie kart sportowej oraz rozszerzoną opiekę medyczną.[1]Te udogodnienia większość firm technologicznych oferuje już jako standard. Pracodawcy, którzy chcą inwestować w swój zespół i pozyskać największe talenty powinni wychodzić poza pakiety minimum. Jak pokazuje doświadczenie, oprócz świadczeń sportowych czy medycznych istotne są również dodatkowe działania, które przekładają się na zaangażowanie pracowników.

Sporty również ekstremalne

Jak podaje portal TINYpulse, wpływ ćwiczeń m.in. jogi, na efektywność pracowników jest bardzo wysoki. Ponad 70% badanych stwierdziło wyższą sprawność umysłową i efektywność w dniu, w którym byli aktywni fizycznie. Z racji widocznych korzyści, pracodawcy wspierają oraz organizują swoim pracownikom ćwiczenia w trakcie oraz po pracy - Nie poprzestajemy tylko na udostępnianiu kadrze kart sportowych. Zachęcamy pracowników do udziału we wspólnych zajęciach jogi, które odbywają się z certyfikowanym trenerem po pracy na naszym firmowym tarasie. Dodatkowo organizujemy treningi biegowe. Pasjonatom sportów drużynowych dedykujemy ligę footballową GFT. Takie aktywności procentują w pracy, pozwalają się zrelaksować i odreagować stres - opowiada Dorota Sadowska, Communications Manager, GFT Polska.

Ponadto, coraz częściej pracodawcy idą o krok dalej i oprócz organizowania "standardowych" aktywności sportowych, wspierają pasje pracowników związane ze sportami ekstremalnymi. - W naszych szeregach mamy zapalonych wspinaczy. Ostatnio wspieraliśmy grupę śmiałków, która zdobyła 12 szczytów alpejskiego masywu górskiego. Załoga dzieliła się z firmą swoimi przeżyciami z nami, dzięki czemu wspólnie przeżywaliśmy ich kolejne sukcesy - mówi Dorota Sadowska.

Benefity również dla rodziny

Stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy i wspólnego spędzania czasu, to element ważny w polityce kadrowej wielu firm. Wpływa to na budowanie poczucia więzi z miejscem, w którym przebywa się 40 godzin tygodniowo. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom miejsca do wypoczynku z najbliższymi. - Do dyspozycji pracowników posiadamy taras na jednej z kondygnacji biura, z imponującym widokiem na miasto. Z przestrzeni można korzystać poza godzinami pracy, zapraszając również znajomych spoza firmy, by skorzystać z udostępnionej przestrzeni na tarasie. Dla znajomych naszych pracowników otwarte są również inne cykliczne inicjatywy organizowane w biurze, jak na przykład wieczór gier planszowych - dodaje Dorota Sadowska.

Imprezy dla dzieci pracowników, wspólne spędzanie świąt - firmy nie zapominają także o rodzicach. Oprócz imprez oferują im również dofinansowanie np. do wyprawek szkolnych - Co roku powrót do szkoły dzieci naszych pracowników ma odpowiednią oprawę - kupujemy im drobne upominki. Dodatkowo ciekawym pomysłem, który zaimplementowaliśmy wewnątrz naszej organizacji jest połączenie otwartych szkoleń dla pracowników z zajęciami warsztatowymi dla najmłodszych, tak by rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dzieci, również mogli wziąć udział - mówi Dorota Sadowska.

W wielu branżach pracownicy nie mogą liczyć na aż tyle świadczeń ze strony pracodawcy. Jednak w IT metody pozapłacowej motywacji są coraz bardziej rozbudowane - obejmują rodzinę, znajomych i dają pracownikom możliwość realizowania nietuzinkowych zainteresowań. Według najnowszych badań TINYpulse, wysoki poziom doceniania pracowników idzie w parze z zaangażowaniem i chęcią pozostania na dłużej. Warto więc wzbogacać swoją ofertę, by zatrzymać talenty w firmowych szeregach.

[1] http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/grand-coalition-digital-jobs-0


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 20:44:48
Komentarze
 
Polityka Prywatności