Według danych KE do 2020 roku w Europie będzie brakowało ponad 800 tys. specjalistów ICT. Coraz ważniejsze stają się niestandardowe działania w zdobywaniu, motywowaniu i zatrzymywaniu talentów w szeregach firmy. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy oprócz atrakcyjnej pensji oferują także nietypowe „profity” jak wsparcie aktywności sportowej – od maratonów po zdobywanie alpejskich szczytów.
Sporty również ekstremalne
Jak podaje portal TINYpulse, wpływ ćwiczeń m.in. jogi, na efektywność pracowników jest bardzo wysoki. Ponad 70% badanych stwierdziło wyższą sprawność umysłową i efektywność w dniu, w którym byli aktywni fizycznie. Z racji widocznych korzyści, pracodawcy wspierają oraz organizują swoim pracownikom ćwiczenia w trakcie oraz po pracy - Nie poprzestajemy tylko na udostępnianiu kadrze kart sportowych. Zachęcamy pracowników do udziału we wspólnych zajęciach jogi, które odbywają się z certyfikowanym trenerem po pracy na naszym firmowym tarasie. Dodatkowo organizujemy treningi biegowe. Pasjonatom sportów drużynowych dedykujemy ligę footballową GFT. Takie aktywności procentują w pracy, pozwalają się zrelaksować i odreagować stres - opowiada Dorota Sadowska, Communications Manager, GFT Polska.
Ponadto, coraz częściej pracodawcy idą o krok dalej i oprócz organizowania "standardowych" aktywności sportowych, wspierają pasje pracowników związane ze sportami ekstremalnymi. - W naszych szeregach mamy zapalonych wspinaczy. Ostatnio wspieraliśmy grupę śmiałków, która zdobyła 12 szczytów alpejskiego masywu górskiego. Załoga dzieliła się z firmą swoimi przeżyciami z nami, dzięki czemu wspólnie przeżywaliśmy ich kolejne sukcesy - mówi Dorota Sadowska.
Benefity również dla rodziny
Stworzenie odpowiedniej przestrzeni do pracy i wspólnego spędzania czasu, to element ważny w polityce kadrowej wielu firm. Wpływa to na budowanie poczucia więzi z miejscem, w którym przebywa się 40 godzin tygodniowo. Niektóre firmy oferują swoim pracownikom miejsca do wypoczynku z najbliższymi. - Do dyspozycji pracowników posiadamy taras na jednej z kondygnacji biura, z imponującym widokiem na miasto. Z przestrzeni można korzystać poza godzinami pracy, zapraszając również znajomych spoza firmy, by skorzystać z udostępnionej przestrzeni na tarasie. Dla znajomych naszych pracowników otwarte są również inne cykliczne inicjatywy organizowane w biurze, jak na przykład wieczór gier planszowych - dodaje Dorota Sadowska.
Imprezy dla dzieci pracowników, wspólne spędzanie świąt - firmy nie zapominają także o rodzicach. Oprócz imprez oferują im również dofinansowanie np. do wyprawek szkolnych - Co roku powrót do szkoły dzieci naszych pracowników ma odpowiednią oprawę - kupujemy im drobne upominki. Dodatkowo ciekawym pomysłem, który zaimplementowaliśmy wewnątrz naszej organizacji jest połączenie otwartych szkoleń dla pracowników z zajęciami warsztatowymi dla najmłodszych, tak by rodzice, którzy nie mają z kim zostawić dzieci, również mogli wziąć udział - mówi Dorota Sadowska.
W wielu branżach pracownicy nie mogą liczyć na aż tyle świadczeń ze strony pracodawcy. Jednak w IT metody pozapłacowej motywacji są coraz bardziej rozbudowane - obejmują rodzinę, znajomych i dają pracownikom możliwość realizowania nietuzinkowych zainteresowań. Według najnowszych badań TINYpulse, wysoki poziom doceniania pracowników idzie w parze z zaangażowaniem i chęcią pozostania na dłużej. Warto więc wzbogacać swoją ofertę, by zatrzymać talenty w firmowych szeregach.
[1] http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/grand-coalition-digital-jobs-0