Praca - artykuły, informacje

tag
Republika Południowej Afryki posiada najsilniejszą gospodarkę na całym kontynencie afrykańskim – wytwarza aż ¼ tamtejszego PKB. Z drugiej strony, należy do krajów kumulujących największe zróżnicowania społeczne. Podziały na biednych i bogatych obywateli są bardzo widoczne. Jak wygląda społeczno-ekonomiczna sytuacja Polonii, która jest w RPA stosunkowo liczna?
Ważna zmiana dla firm, które wysyłają pracowników za granicę. Od 18 czerwca br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące pracowników delegowanych, czyli osób wykonujących pracę w innym kraju Unii Europejskiej niż kraj ich zatrudnienia. Właściwe organy będą mogły zbadać czy przedsiębiorstwo prowadzi znaczącą działalność w państwie siedziby oraz czy delegowanie pracownika ma charakter tymczasowy. Nowe przepisy dotyczą wszystkich branż. Pracodawcy będą zmuszeni do przechowywania dokumentacji dotyczącej delegowania oraz ustanowienia osoby przeznaczonej do kontaktu z właściwymi organami państwa przyjmującego. Dodatkowo są zobowiązani do składania oświadczenia umożliwiającego przeprowadzenie kontroli.
Menedżerowie zachodzą w głowę, jak poprawić skuteczność swoich pracowników. Cały czas poszukują nowych rozwiązań. Względy finansowe i możliwości awansu już nie wystarczają, bo pracownik oczekuje dziś od pracy czegoś więcej: przyjaznej atmosfery i poczucia, że robi coś ważnego.
Jest darmowa, pozwala na natychmiastowy kontakt, a do jej obsługi wystarczy komórka. Polscy programiści stworzyli Jobsquare – pierwszą mobilną aplikację, która pozwala pracodawcom na znalezienie pracownika tymczasowego od ręki. Narzędzie jest już dostępne dla polskich pracodawców i pracowników. Wkrótce ma szansę podbić rynki USA i Chin.
Płaca netto w Polsce może rosnąć bardziej dynamicznie. Przedsiębiorcy są gotowi podwyższyć płace pracownikom, jeśli zostaną obniżone obciążenia fiskalne, a także jeśli wzrośnie motywacja i produktywność pracowników. Tymczasem obecnie polskie prawo dopuszcza narzędzia, które przedsiębiorcy mogliby częściej wykorzystywać, aby podnieść płace pracownikom, równocześnie nie podnosząc swoich kosztów. Dzięki temu zostałoby więcej pieniędzy na nowe inwestycje i nowe miejsca pracy – wynika z raportu firmy doradczej EY pt. „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”.
Według danych KE do 2020 roku w Europie będzie brakowało ponad 800 tys. specjalistów ICT. Coraz ważniejsze stają się niestandardowe działania w zdobywaniu, motywowaniu i zatrzymywaniu talentów w szeregach firmy. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy oprócz atrakcyjnej pensji oferują także nietypowe „profity” jak wsparcie aktywności sportowej – od maratonów po zdobywanie alpejskich szczytów.
Firmowe spotkania w gronie pracowników weszły już na stałe do kanonu zwyczajów w wielu polskich organizacjach. Wyjścia integracyjne organizowane przez pracodawców powoli przestają kojarzyć się wyłącznie z wizytą w pubie w pobliżu miejsca pracy. Aktualnie firmy częściej stawiają na aktywne i kreatywne formy integracji. Jak wynika z danych serwisu PrezentMarzen.com, z roku na rok systematycznie wzrasta liczba rozrywek w formie przeżyć, które zamawiają firmy dla swoich pracowników.
Polski rynek pracy systematycznie rośnie. Według dany GUS przeciętne zatrudnienie w lipcu w sektorze przedsiębiorstw jest wyższe o 0,9% rok do roku, z kolei na Pracuj.pl opublikowano w sierpniu 14% więcej ofert niż w zeszłym roku. Osoby szukające nowego zatrudnienia wraz z końcem lata mają szansę na znalezienie wielu ciekawych ogłoszeń w różnych branżach w Polsce. Jednak jeśli ktoś rozważa podjęcie pracy za granicą może liczyć na oferty, które systematycznie pojawiają się na portalu Pracuj.pl.
Majowe zestawienie ofert pracy na portalu monsterpolska.pl zostało zdominowane przez kategorię IT. Liczba ofert z tego sektora wyniosła 37%, znacznie wyprzedzając Sprzedaż oraz Finanse/ Księgowość. Podobnie jak w kwietniu, najpopularniejszym zawodem był Programista. Całkowita liczba ofert pracy wzrosła o 4% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Polskie firmy IT coraz częściej i chętniej sięgają po narzędzia motywacyjne, oparte o mechanizmy gier. Stoi za tym żelazna logika – rynek branży informatycznej mocno chłonie przedstawicieli tzw. generacji Y, ludzi urodzonych w latach 80-tych i 90-tych, dla których Internet, nowe technologie i gry to chleb powszedni.
Branża IT to specyficzna część trudnego dziś rynku pracy. Co roku polskie uczelnie opuszcza około 40 000 absolwentów kierunków informatycznych. Sektor IT niezmiennie od kilku lat sukcesywnie zwiększa zatrudnienie. W dużej mierze jest to spowodowane rozwojem technologicznym – chcąc nadążyć za zmianami, firmy muszą stale zatrudniać fachowców o wysokich kwalifikacjach. Jednocześnie wyraźnie widoczna pozostaje tendencja niedoboru kandydatów na rynku pracy. Wyzwania stojące przed sektorem nowych technologii dotyczą jednak nie tylko braku odpowiednich pracowników, ale także innych wymagań branży, których nie da się już ignorować.
Pracodawcy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z tego, że zadowolony pracownik szybciej i lepiej wykonuje swoje obowiązki. Firmy prześcigają się więc w pomysłach na to, jak dobrze motywować pracowników hojnymi benefitami. Wiedzą, że zatrudnionym nie wystarczają już pozapłacowe świadczenia typu „wczasy pod gruszą”, czy paczki na święta.
Obawy przed zwolnieniem z pracy towarzyszą nie tylko zatrudnionym, ale także pracodawcom. Aż 40 proc. z nich chce uniknąć redukcji zatrudnienia. Jest na to kilka sposobów np. obniżenie wymiaru czasu pracy czy leasing pracowniczy.
Prawie co piąty pracownik awansował w ciągu ostatniego roku – takie wnioski płyną z ankiety serwisu infoPraca. Dla ponad ¾ respondentów awans wiązał się z podwyżką.
Sytuacja, w której pracownik oddala się z miejsca pracy przed jej zakończeniem wcale nie musi oznaczać automatycznego zastosowania wobec niego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Sytuacje, w których pracodawca ma do tego prawo są ściśle określone.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności