Jak zdobyć wymarzoną pracę - poradnik dla studenta

Dział: praca.studentnews.pl

Jakim doświadczeniem może się Pani/Pan pochwalić? – to z pewnością jedno z pierwszych pytań, które usłyszymy od naszego potencjalnego pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Większość z nas chce zaraz po ukończeniu uczelni znaleźć pracę, która będzie nie tylko adekwatna do zainteresowań i wykształcenia, ale również dobrze płatna. Niestety, nie jest to takie proste. Według danych serwisu gazeta.pl wśród długotrwale bezrobotnych aż 20 proc. to osoby po studiach. Dlaczego tak spora liczba młodych wykształconych osób nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia? Co zrobić by w pełni wykorzystać okres studiów i po ich ukończeniu przystąpić do rozmowy rekrutacyjnej z poziomu wyżej? Oto kilka cennych porad.

Pierwszy krok w karierze
Studia dla większości z nas kojarzą się z ostatnimi chwilami młodzieńczej beztroski. Niektórzy z nas starają się wydłużyć ten moment podejmując kolejne studia podyplomowe. Pamiętajmy jednak, że okres studiowania należy potraktować przede wszystkim, jako etap początkowy kariery zawodowej. Wielu studentów otrzymuje wsparcie finansowe od rodziców. Umożliwia to nam podjęcie bezpłatnej praktyki, która może zaowocować w przyszłości. - Oczywiście, że warto robić, nawet bezpłatne, praktyki. Ważne, żeby były oficjalne (tzn. żeby można było wpisać sobie w CV). Potem może to mieć duże znaczenie przy szukaniu pierwszych poważnych prac w zawodzie - dodaje jeden z forumowiczów na portalu gazeta.pl.

Dyplom nie wystarczy, liczy się doświadczenie
Staż w renomowanej firmie o wysokiej kulturze korporacyjnej daje studentowi nie tylko możliwość zdobycia niezbędnych kwalifikacji, ale również jest szansą na przełożenie wiedzy akademickiej na praktykę. To przede wszystkim doświadczenie oraz języki obce są naszymi głównymi atutami w oczach przyszłego pracodawcy. - Taka prawda, studia dają teoretycznie szeroka wiedzę, ale potem trzeba konkretnie przedstawić swoje umiejętności i okazuje się, że bez dodatkowych praktyk, kursów - na pracę nie ma co liczyć- dodaje kolejny użytkownik portalu.

Miejsce praktyki może stać się miejscem Twojej pracy
Często studenci, którzy sprawdzili się na praktyce w danej firmie, po ukończeniu studiów mają możliwość kontynuowania w niej swojej dalszej kariery. Dobrze ilustruje to wypowiedź Renaty Srogi- asystentki w dziale Doradztwa Biznesowego ze znanej firmy doradczej - Ernst & Young - Po obronie pracy magisterskiej przeniosłam się do Warszawy i postanowiłam podjąć pracę w Ernst & Young, ponieważ po odbytych tu praktykach miałam miłe wspomnienia zarówno odnośnie wykonywanej tutaj pracy, jak i ludzi, z którymi pracowałam. Swoją drogą to właśnie tutaj poznałam swoich największych przyjaciół. Zdarza się również, że praktyki mogą zostać zaliczone na uczelni w ramach obowiązkowych zajęć, bądź lektoratów. Warto zwrócić na to uwagę.

Sprawdź, z jakimi firmami współpracuje Twoja uczelnia  
Łączenie obowiązków akademickich z praktykami nie jest łatwym zadaniem, ale da się je pogodzić. Podejmując praktykę studenci mają z reguły nienormowany czas pracy, który umożliwia im dopasowanie godzin stażu do grafiku zajęć. Warto zainteresować się ofertami w Biurach Karier.

Niektóre uczelnie współpracując z zewnętrznymi firmami, realizują specjalne programy studiów. Katarzyna Matuszczyk - absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - skorzystała z programu pierwszej edycji ścieżki Finanse i Zarządzanie w Biznesie, która powstała przy współpracy SGH oraz Ernst & Young. - Ścieżka była w moim przypadku propozycją nie do odrzucenia. Nie tylko oferowała możliwość uzyskania międzynarodowych kwalifikacji, ale gwarantowała również zatrudnienie w Ernst & Young - firmie o globalnej renomie - gdzie miałam zamiar aplikować po ukończeniu studiów.
Udział w tej ścieżce podczas dwuletnich praktykach w Ernst & Young umożliwia zdobycie cennego doświadczenia w biznesie.
 
Odkryj swoją pasję już dziś
Przy wyborze praktyki ważne jest, abyśmy kierowali się tym, co nas interesuje i w jakim zakresie chcemy dalej się rozwijać. Nic bardziej nie satysfakcjonuje niż praca, która staje się naszą pasją. Staraj się wybierać takie firmy, które docenią twój zapał oraz stworzą możliwość indywidualnego rozwoju. Zebrane doświadczenie podczas studiów jest bezcenne i daje nam dobrą pozycję już na samym starcie kariery.
 

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności