Praca - artykuły, informacje

tag
Każdy student wie o tym, że doświadczenie zawodowe należy zdobywać już w trakcie studiów. Często pierwszym poważnym zajęciem dla żaków jest praca na stanowisku telemarketera w call center. Dlaczego właśnie to miejsce, a nie restauracja lub sklep? Czy studenci pracują tu tylko po to, by dorobić, czy może oczekują czegoś więcej? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił nam Adrian Kruglak, konsultant telefoniczny z call center Telmon.
Październik i listopad są miesiącami, które rokrocznie obfitują w rejestrację nowych pracowników tymczasowych w agencjach zatrudnienia. Dzieje się tak za sprawą studentów, którzy wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, odwiedzają je w poszukiwaniu prac dorywczych.
Koncept – magazyn akademicki, przeprowadził dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych ankietę , z której jednoznacznie wynika, że praca w korporacji nie jest dla obecnych studentów tak atrakcyjna jak mogłoby się wydawać. Studenci obawiają się stresu, wyścigu szczurów i sztywnych reguł pracy. Z drugiej strony cenią potencjalnie wysokie zarobki i rozwój zawodowy. Co ciekawe, podobne skojarzenia dotyczą zarówno zagranicznych jaki i polskich firm.
Według popularnych żartów krążących w Internecie, idealny pracownik powinien posiadać status studenta, mieć 20 lat i kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Coraz większa konkurencja na rynku pracy, rosnące oczekiwania pracodawców i doniesienia mediów o bezrobociu sprawiają, że młodzi ludzie odczuwają coraz silniejszą presję i obawiają się, czy po ukończeniu studiów znajdą pracę. Jak sobie poradzić z tym stresem? – radzi ekspert monsterpolska.pl.
Nie jest nowością, że studenci dorabiają podczas studiów. Najczęściej znajdują zatrudnienie na umowę zlecenie. Wiąże się z tym kilka warunków, o których trzeba pamiętać.
Czasy się zmieniają i puste CV z wpisaną jedynie uczelnią wyższą, choćby jedną z najlepszych niestety nie robi dziś wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Jedno jest pewne, warto pracować w trakcie studiów, nie musi to być doświadczenie zdobyte w wielkiej korporacji, czy znanej firmie, bo zupełnie nie o to chodzi. Praca w bibliotece, kawiarni, czy pobliskim sklepie spożywczym też wbrew pozorom ma znaczenie dla przyszłego szefa.
Na początku wakacji wiele młodych osób zadaje sobie pytanie, jak je spędzić. Czy powinny wziąć udział w praktyce lub stażu, umożliwiającym wprawdzie zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale najczęściej nie wiążącym się z otrzymaniem wynagrodzenia? Czy też może powinny podjąć pracę, dzięki której będą mogły podreperować swój budżet, ale niekoniecznie będą miały się czym pochwalić w CV? Anna Łukasiewicz – ekspert HR i mentor w programie „Do pierwszej pracy” banku Credit Agricole – przekonuje, że każdy wybór jest właściwy, pod warunkiem, że jest przemyślany.
Jak wynika z badania Deloitte z 2013 roku, ponad 75% badanych studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe w postaci praktyk lub stażu związanych z kierunkiem studiów, a prawie 95% z nich uznało je za użyteczne. Każda praca jest szansą na rozwijanie podstawowych kwalifikacji zawodowych, takich jak umiejętność pracy w zespole. Ekspert portalu monsterpolska.pl doradza jak znaleźć wartościowe zajęcie na wakacje i wykorzystać je w późniejszych poszukiwaniach stałej pracy zawodowej.
Lato to doskonały czas dla studiującej młodzieży na podjęcie pracy wakacyjnej. Oczywiście idealnie byłoby mieć 3 miesiące wakacji, jednak nie wszystkich na to stać. Dlatego warto skorzystać z licznych możliwości, jakie tworzy rynek pracy, aby następnie ze spokojnym sumieniem i pełnym portfelem móc wygrzewać się na plaży lub przemierzać górskie szklaki.
Firma doradcza EY rozpoczyna wiosenną rekrutację. Do 7 kwietnia kandydaci - studenci i absolwenci m.in. kierunków biznesowych, prawniczych, ścisłych i informatyki - mogą przesyłać swoje aplikacje. EY zatrudni blisko 200 osób w sześciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu we Wrocławiu oraz w Łodzi. O wyborze najlepszych nie przesądzą jedynie kwalifikacje kandydatów – będą się liczyć także kompetencje ‘miękkie’, których znaczenie w środowisku pracy jest równie ważne jak przygotowanie merytoryczne.
Jednym z kluczowych wymagań pracodawców jest doświadczenie, dlatego wielu młodych ludzi stara się je zdobyć jeszcze w trakcie nauki. Nie jest to łatwe, jeśli studiuje się w trybie dziennym, ale jak sprawdził portal Pracuj.pl, istnieje kilka rozwiązań, które mogą to ułatwić.
Opierając się na opinii ponad 25 500 studentów, firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealni Pracodawcy 2013. W kategorii Biznes pierwszą pozycję zajmuje Ernst & Young, za nim plasują się Google Poland oraz PKO Bank Polski. W kategorii Inżynieria numerem jeden jest Grupa Skanska, kolejne pozycje zajmują Budimex i KGHM Polska Miedź. Studenci IT na pierwszym miejscu postawili się Google Poland, a tuż za nimi na firmy Microsoft oraz IBM Polska.
Do 8 kwietnia firma doradcza Ernst & Young przyjmuje zgłoszenia kandydatów – studentów i absolwentów kierunków biznesowych, prawniczych i technicznych. Mimo obecnego spowolnienia gospodarczego oraz negatywnych informacji z rynku dotyczących bezrobocia i planowanej redukcji etatów, Ernst & Young zatrudni blisko 200 nowych osób w pięciu biurach na terenie Polski: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Ważnym kryterium, które przesądzi o wyborze najlepszych będą kompetencje osobowe i interpersonalne kandydatów.
Warszawa, Kraków i Wrocław to skupiska największej liczby studentów w Polsce. W tym roku akademickim naukę na uczelniach wyższych rozpoczęło kilkaset tysięcy żaków, a wielu z nich po wykładach będzie dorabiać w kawiarniach, pubach czy jako sprzedawca. Gdzie obecnie można znaleźć najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów? Ranking przygotował agregator ofert, GoWork.pl.
Połowa badanych studentów twierdzi, że kompetencje, zdobyte podczas studiów nie spełniają oczekiwań pracodawców - wynika z II etapu badań przeprowadzonych przez organizatorów IV edycji programu Twoja Perspektywa – Orange Polska we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami i Business for Society.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności