Jeśli pomimo dobrych kwalifikacji, wielu odbytych rozmów i najlepszych chęci rozmowy rekrutacyjne wciąż są dla Ciebie wyzwaniem, czas na mały trening kompetencji interpersonalnych. Sukces zależy od przekonania do siebie drugiej osoby, a to wcale nie jest proste. Wiele osób próbuje stworzyć obraz kandydata idealnego, jednak takiego nikt nie szuka. Jak więc przekonać do siebie rekrutujących? Jest na to kilka sposobów.
Omiń stres
Dlaczego się denerwujemy? Bo chcemy wypaść dobrze. To oczywiście zrozumiałe. Jednak rozmówca może stwierdzić, że brakuje nam pewności siebie. Żeby szybko się uspokoić, należy ignorować negatywne emocje. Pomyśl, że to tylko rozmowa, a przecież mówisz do ludzi każdego dnia. Postaraj się zachowywać naturalnie.
Uważaj na oczekiwania
Wiele rozmów kończy się fiaskiem z powodu zbyt dobrej autoprezentacji kandydata. Nie do każdej pracy firmy szukają ludzi wybitnych z wieloletnim doświadczeniem na podobnym stanowisku. Zamiast wymieniać niekończącą się listę swoich zalet, spróbuj poznać oczekiwania rekrutującego. Spraw, aby ta druga osoba była ważna. Kogo może oczekiwać na takim stanowisku? Warto powrócić do oczekiwań pracodawcy z ogłoszenia, podkreślając jak możesz pomóc w działaniach całego zespołu. Mówiąc o konkretnych rezultatach pokaż, że jesteś gotowy na obowiązki.
Wykaż inicjatywę
Już na samym początku warto zaznaczyć znajomość rynku i przyszłego pracodawcy. Spróbuj w naturalny sposób rozpocząć dialog o firmie jeszcze zanim usłyszysz pytania. Możesz nadmienić o ostatnich projektach czy też powiedzieć coś o klientach. Nie trzeba wiele wysiłku - wystarczy po prostu zasygnalizować, że wiemy do kogo się zgłosiliśmy. Każdy krok w tym kierunku będzie działał na plus.
Przekonaj ich otwartością
Zacznij od uśmiechu. Ten zwykły gest może zdecydować o tonie całej rozmowy. Osoby z pełnią entuzjazmu praktycznie zawsze robią najlepsze wrażenie. Zamiast starać się o profesjonalną postawę, lepiej wprowadzić rozmówcę w dobry nastrój. To właśnie uśmiech, połączony z uprzejmością może sprawić, że zostaniemy potraktowani z wzajemnością.
Poznaj rekrutującego
Okaż swojemu rozmówcy szczere zainteresowanie. Ludzie uwielbiają o sobie mówić, jeżeli tylko mają na to szanse. Dowiedz się, ile czasu już pracuje i jakie są jego obowiązki. Uważnie słuchaj odpowiedzi. Pozwoli Ci to nie tylko lepiej poznać samą firmę, ale też nawiązać nić porozumienia z rekrutującym. Warto również pamiętać o podziękowaniu za spotkanie na koniec rozmowy kwalifikacyjnej, jak i dodatkowo przez email.
Odpowiednie zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej może mieć większy wpływ na jej wynik niż samo CV kandydata. Pamiętaj, że nawet najlepiej wykwalifikowane osoby bywają wielokrotnie odrzucane w procesach rekrutacyjnych, a odbycie wielu rozmów to doświadczenie dające Ci przewagę nad konkurentami. Powodzenia na kolejnych spotkaniach.