Praca - newsy

Rynek pracy nie rozpieszcza. Prawda jest taka, że żyjemy w czasach, kiedy trudno o pracę, a każdy z to nas mimo będzie ją zmieniał co najmniej kilka razy w ciągu swojego życia. Do tego naprawdę trudno się połapać w ofertach edukacyjnych szkół, a jeszcze trudniej przewidzieć, jaką realną wartość będzie miało zdobyte wykształcenie i czy znajdzie się z nim dobrą
Na Twoje decyzje zakupowe wpływa to, jak kojarzą Ci się produkty. Wybierasz marki, które Cię bawią lub konotują się z jakością. To, jaki wizerunek ma dana marka, wpływa na jej sprzedaż. Podobnie jest z rynkiem pracy. W pewnym sensie jesteś „produktem”, który musisz „sprzedać” potencjalnemu pracodawcy, by chciał Cię zatrudnić. Aby to zrobić, musisz pracować na własną, silną „markę”.
Pomimo szerokich zapewnień o strategicznym podejściu do rekrutacji pracowników, wiele firm nie zwraca wystarczającej uwagi na długoterminowe korzyści związane z umiejętnym budowaniem wizerunku dobrego pracodawcy. Tymczasem pośród źródeł dominacji takich gigantów jak Google, Starbucks czy Verizon, jest między innymi umiejętnie wdrożony employer branding. O zaletach tej strategii powoli przekonują się także polskie firmy. Już prawie jedna czwarta polskich przedsiębiorców dostrzega korzyści związane z posiadaniem jasno określonej strategii kształtowania wizerunku pracodawcy. Czym jest employer branding i jakie płyną z niego korzyści?
W przypadku stanowisk specjalistycznych, wyższych, a także należących do poszukiwanych na rynku pracy, często to rekruter jest stroną, która wykonuje pierwszy ruch wobec kandydata. Argumentów za byciem otwartym na kontakt z nim jest wiele. Konsultanci z wyspecjalizowanych firm doradztwa personalnego doskonale znają dane branże oraz rynek poruszających się w ich ramach pracodawców. Są zatem dla osób szukających pracy nie tylko partnerem do rozmów, ale również doradcą. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy traktować kontakt z nimi jako jeden z etapow rekrutacji, czy też zbudować na nim relację, która, nawet jeśli nie teraz, to w przyszłości może przybliżyć do znalezienia wymarzonej pracy.
Istnieje przekonanie, że absolwenci kierunków ścisłych mają przed sobą znacznie lepsze perspektywy niż humaniści. Mają większe szanse na znalezienie pracy w zawodzie i odniesienie sukcesu w swoim fachu. Wbrew obiegowej opinii, wiele kierunków humanistycznych pozwala na rozwój kariery i spełnienie zawodowe – wśród nich znajduje się filologia angielska.
75 milionów młodych osób na świecie w wieku 15-24 l. jest bezrobotnych - wynika z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy. Wśród tych, którzy pracę posiadają, blisko połowa uważa, że w chwili jej podjęcia nie była odpowiednio przygotowana do wykonywania powierzonych im obowiązków.
Brak doświadczenia zawodowego, sytuacja w gospodarce oraz nieadekwatność wiedzy zdobytej na studiach do potrzeb firm - to główne przeszkody, które widzą młode osoby na swojej drodze zawodowej. Jak wynika z badania Pracuj.pl „Student na rynku pracy”, 64% studentów i absolwentów, wybierając kierunek studiów, brało pod uwagę sytuację na rynku pracy, ale tylko nieco ponad połowa z ankietowanych obecnie pracuje.
Ubieganie się o pracę jest jak randkowanie: najważniejsze jest dobre pierwsze wrażenie. Pamiętaj, między okazywaniem zainteresowania a desperacją jest cienka linia. Ponadto, kontakty z pracodawcami to istne pole minowe – bardzo łatwo popełnić błąd, który eliminuje kandydata z dalszych etapów rekrutacji. Jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, co na ten temat mówi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Dostałeś się na praktyki w Hiszpanii? Pamiętaj, że będziesz zobowiązany do dostarczenia niezbędnych dokumentów.
Studenci ponownie zdecydowali gdzie chcieliby pracować. Firma doradcza Universum udostępniła właśnie najnowszy ranking Idealny Pracodawca 2014, oparty na opinii ponad 23 500 studentów. W trakcie tegorocznego badania studenci dokonali ponad 70 tysięcy indywidualnych ocen pracodawców – jeden student jako Idealnego Pracodawcę wskazywał średnio aż trzy firmy.
O swoją karierę warto zadbać jeszcze na studiach! O tym, że czasy studenckie są najlepszym momentem na zabawę i zawiązywanie przyjaźni na całe życie wiedzą wszyscy – nie zamierzamy twierdzić, że jest inaczej. Ale jednocześnie studia są doskonałym momentem na nabranie doświadczenia. Prawdopodobnie już nigdy nie będzie tylu znakomitych okazji do uczestniczenia w ciekawych zajęciach dodatkowych, kursach lub lektoratach – a wszystko za darmo! Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierane kursy i specjalności dawały szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia w przyszłości. Z tego samego powodu warto jeszcze na studiach brać udział w ciekawych stażach i praktykach – później zwyczajnie może się okazać, że nie ma na to czasu! Z jakimi popularnymi zawodami warto wiązać nadzieje?
Maj to ważny miesiąc dla każdego maturzysty. Trwające właśnie egzaminy doskonale zweryfikują poziom ich wiedzy oraz zapoczątkują nowy etap w ich życiu - studia. Wybór szkoły wyższej to jedno z najtrudniejszych zadań stojących przed tymi młodymi ludźmi. Często bowiem nie wiedzą oni, co chcą robić w życiu i decydują się na studia pod presją otoczenia. Dla tych, którzy jeszcze się wahają monsterpolska.pl przygotował kilka wskazówek ułatwiających ten wybór.
Elastyczność, mobilność, ciągła gotowość do samodoskonalenia – to tylko niektóre warunki sprawnego poruszania się po dzisiejszym rynku pracy. Wiele osób, którym brakuje opcji rozwoju zawodowego w kraju, rozważa podjęcie pracy, praktyk lub stażu za granicą. Z perspektywy takiej osoby niezwykle istotny wydaje się być dostęp do najnowszych informacji o wakatach występujących w państwach UE.
Odpowiednie nastawienie w czasie poszukiwania pracy jest Twoim głównym sprzymierzeńcem.
Obecnie 30% młodych ludzi jest bez pracy. Za dwa miesiące przybędą kolejne tysiące bezrobotnych absolwentów. Przyczyną ich problemów z wejściem na rynek pracy jest często brak doświadczenie, ale także nieumiejętność postępowania w procesie poszukiwania pracy.. Bezkrytycznie kopiowanie ładnie brzmiących zdań do listu motywacyjnego i ślepe odtworzenie CV według wzoru z Internetu, a następnie wysyłanie dziesiątek identycznych kopii dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców to przyczyna wielu porażek. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?
Od wielu miesięcy liczba bezrobotnych Polaków przekracza 2 mln, a stopa bezrobocia rejestrowanego oscyluje wokół 13-14 %. Mimo to część firm, szczególnie tych z branży przemysłowej, ma poważne problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Jak wskazują polscy przedsiębiorcy, główną przyczyną jest niedopasowanie systemu szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.
Wyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że ponad dwie trzecie pracowników uznaje stres za główny powód ich rezygnacji z pracy lub bezpośrednią przyczynę rozważenia decyzji o możliwym odejściu.
Wpływ pokolenia Y na kształt biznesu widocznie wzrasta. Jego reprezentanci często stanowią wyzwanie dla działów personalnych, wybierając zawodową niezależność i odrzucając tradycyjny model organizacji w firmie. Z drugiej strony już lada moment bedą musieli przejąć większą odpowiedzialność w przedsiębiorstwach, przejmując stanowiska kadry kierowniczej zajmowane dotychczas przez reprezentantów pokolenia X. Jak właściwie wykorzystać umiejętności przedstawicieli tej generacji?
Jeśli pomimo dobrych kwalifikacji, wielu odbytych rozmów i najlepszych chęci rozmowy rekrutacyjne wciąż są dla Ciebie wyzwaniem, czas na mały trening kompetencji interpersonalnych. Sukces zależy od przekonania do siebie drugiej osoby, a to wcale nie jest proste. Wiele osób próbuje stworzyć obraz kandydata idealnego, jednak takiego nikt nie szuka. Jak więc przekonać do siebie rekrutujących? Jest na to kilka sposobów.
Wyobraź sobie, że budzisz się rano; na zewnątrz jesienna, chłodna szarówka i deszcz. Wskakujesz szybko pod prysznic, później przygotowujesz śniadanie – w radio mówią o tym, gdzie dziś najdłużej stoi się w korkach i przepowiadają kiepską pogodę na kolejny tydzień. Zakładasz ciepłe skarpety, siadasz w ulubionym fotelu i włączasz komputer – w tym czasie ekspres już przygotowuje aromatyczną, czarną kawę. Z parującym kubkiem w ręku, otulona w koc rozpoczynasz swój dzień w pracy... brzmi jak bajka? Być może, ale dla wielu to rzeczywistość. Również w Polsce.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Trochę humoru przed pracą:)
Inżynier, fizyk i matematyk dostali taką samą ilość siatki ogrodzeniowej oraz polecenie otoczenia nią jak największego obszaru. Inżynier ogrodził obszar w kształcie kwadratu. Fizyk jako osoba troszkę bardziej inteligentna otoczył obszar w kształcie idealnego koła i stwierdził, iż lepiej się nie da. Matematyk natomiast postawił ogrodzenie byle jak, po czym wszedł do środka i zadeklarował:
– Jestem na zewnątrz.
Polityka Prywatności