Komu przysługuje dodatek stażowy?

Dział: praca.studentnews.pl

Jedną z form docenienia długoletnich pracowników jest dodatek stażowy, czyli świadczenie wypłacane za czas przepracowany w danym miejscu pracy. W niektórych grupach zawodowych jest to nawet świadczenie obowiązkowe. Jego wysokość zależy od długości utrzymywanego stosunku pracy. Sprawdź, komu przysługuje dodatek stażowy i na jakich zasadach jest wypłacany.

  • Dodatek stażowy to świadczenia przysługujące za wysługę lat, czyli pracę przez określony czas u jednego pracodawcy.

  • Na dodatek stażowy mogą ustawowo liczyć niektórzy pracownicy tzw. sfery budżetowej. W sektorze prywatnym o jego przyznaniu decydują wewnątrzzakładowe przepisy.

  • W przypadku pracowników tzw. budżetówki wysokość wypłacanego dodatku za wysługę lat oraz sposób jego przyznawania regulują odpowiednie akty prawne.

Czym jest dodatek stażowy?

Dodatek stażowy (dodatek za wysługę lat) wypłacany jest pracownikowi za czas zatrudnienia w danej firmie. Nie jest to premia, lecz świadczenie przyznawane osobom, które spełniły określone warunki i przepracowały w zawodzie lub na danym stanowisku pracy określony czas. Stanowi on niejako formę uznania dla pracownika ze względu na jego lojalność i długą współpracę z jednym pracodawcą.

Szukasz pracy, w której możesz liczyć na otrzymanie dodatku stażowego? Na Pracuj.pl znajdziesz oferty, które mogą spełnić Twoje oczekiwania.

Czy wysługa lat oznacza to samo, co staż pracy?

Nie wolno mylić stażu pracy w rozumieniu Kodeksu pracy z wysługą lat. Według tego założenia do stażu pracy zaliczają się też lata nauki oraz wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia w innej firmie. To właśnie na tej podstawie ustalane są pracownicze uprawnienia, np. wymiar urlopu wypoczynkowego. Tymczasem wysługa lat obliczana jest tylko od momentu podjęcia pracy u jednego pracodawcy.

Komu przysługuje dodatek stażowy?

Warto wiedzieć, że nie w każdej pracy dodatek stażowy obowiązuje. Bezwzględnie przysługuje on pracownikom sfery budżetowej. Dotyczy również niektórych grup zawodowych m.in. żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, pracowników sądów i prokuratur, urzędników, nauczycieli, pielęgniarek oraz kolejarzy. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza w prywatnych przedsiębiorstwach, o przyznaniu dodatku stażowego dobrowolnie decyduje pracodawca. Wówczas warunki przyznawania takiego świadczenia są określone w przepisach wewnętrznych danego miejsca pracy. Należy jednak pamiętać, że nie przysługuje on osobom pracującym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Liczysz na ciekawe benefity w miejscu pracy? Sprawdź oferty i zobacz, jaka praca w Kościanie zagwarantuje Ci dobre warunki zatrudnienia.

Jak oblicza się dodatek za wysługę lat?

O wypłacaniu dodatku stażowego w sferze budżetowej decydują przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w ustawie o pracownikach samorządowych lub w Karcie Nauczyciela. Dokumenty te regulują sposób obliczania oraz maksymalne kwoty przyznanego dodatku. Zazwyczaj jest on wypłacany jako określony procent wysokości wynagrodzenia zasadniczego, a jego wartość wzrasta wraz z każdym przepracowanym rokiem. Na przykład urzędnikom państwowym przysługuje dodatkowe 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za ponad 5 lat pracy w urzędach państwowych. Wartość ta wzrasta za każdy rok pracy o 1%, ale nie może przekroczyć 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Poza sferą budżetową wysokość oraz sposób obliczania dodatku za wysługę lat szczegółowo określają przepisy danej firmy.

Podczas przeglądania ofert pracy w Nowogardzie lub w innym mieście warto sprawdzić, czy pracodawca zapewnia dodatek stażowy.

Podsumowanie

Dodatek za wysługę lat, który pracownicy otrzymują zwykle wraz z podstawowym wynagrodzeniem, to nie tylko miłe uznanie, ale także bonusowy zastrzyk gotówki. Określone grupy zawodowe zazwyczaj dostają go co miesiąc, ale może być wypłacany także raz do roku lub co kilka lat. Kwestie jego obliczania oraz przyznawania regulują ustawy lub odrębne przepisy danego zakładu pracy. Warto pamiętać, że dodatek stażowy traktowany jest jako przychód, więc podlega opodatkowaniu.


Źródło: pracuj.pl
opublikowano: 2024-07-17
Komentarze
Polityka Prywatności