Rekruter, analizując nadesłane życiorysy, opiera się na przeszłości zawodowej kandydata. Często to właśnie na podstawie poprzednich miejsc pracy ocenia, czy dana osoba nadaje się do pracy na określonym stanowisku, czy też nie. Dlatego istotne w tym procesie są referencje, czyli opinia poprzedniego pracodawcy o pracowniku. Jakie konkretnie mają znaczenie? Sprawdźmy!
Referencje – istotny element w procesie poszukiwania nowej pracy
Referencje powinny mieć postać oficjalnego dokumentu – tak zwanego listu referencyjnego. Pracodawca opisuje w nim ogólną współpracę, zakres codziennych obowiązków, rodzaj powierzonych projektów, zaangażowanie w wykonywanie zadań oraz relacje z byłym współpracownikiem. Przełożony może również zwrócić uwagę na te cechy lub kompetencje miękkie, które wyróżniały zatrudnionego i pomagały mu w pracy na danym stanowisku. Pozytywna opinia o pracowniku stawia go w dobrym świetle w oczach rekrutera i przyszłego pracodawcy, a także może mieć wpływ na ostateczną decyzję o podjęciu współpracy z kandydatem.
Interesuje Cię praca IT we Wrocławiu? Na theprotocol.it znajdziesz mnóstwo ofert z branży informatycznej!
Referencje nie są obowiązkiem pracodawcy, ale zawsze warto o nie poprosić
Pracodawca nie musi przygotowywać referencji na zakończenie współpracy, ale warto pamiętać, by o nie poprosić, bo mogą być wymagane w przyszłych procesach rekrutacyjnych. Jest to także pomocny dodatek do CV, bo zawiera bezpośrednią opinię o pracowniku od poprzednich pracodawców.
Dlaczego warto mieć referencje?
Referencje nie są decydujące w całym procesie rekrutacji, jednak znacznie ułatwiają rekruterowi zadanie i pozwalają lepiej poznać kandydata. Na przykład potwierdzają wiarygodność CV, często też mówią o relacjach z byłymi współpracownikami i przełożonymi oraz o tym, jak dana osoba pracuje. Wpływają przede wszystkim na kluczowe pytania rekrutera i przyszłego pracodawcy – czy warto daną osobę zatrudnić.
Szukasz ciekawej i stabilnej pracy we Wrocławiu? Zajrzyj na Pracuj.pl! Znajdziesz tutaj mnóstwo propozycji, spośród których szybko wybierzesz coś dla siebie!
Kto może wystawić referencje?
Referencje mogą być sporządzone przez bezpośredniego przełożonego, kierownika działu, pracownika HR oraz przez prezesa firmy. Zdarza się również, że rekomendacje wystawiają współpracownicy. Takie opinie także będą istotne dla rekrutera, gdyż mówią nie tylko o tym, jak pracownik wykonywał swoje obowiązki w obecności przełożonego, lecz też jak przebiegała współpraca z pozostałymi pracownikami.
Referencje – co powinny zawierać?
Wiadomo już, że referencje mają istotne znaczenie w procesie aplikowania do nowej pracy, Jak zatem poprawnie je sporządzić i co dokładnie powinny zawierać? Rekomendacja w formie pisemnej to list formalny, dlatego też musi być opatrzony pieczątką oraz podpisem pracodawcy. Przede wszystkim, dokument ten powinien zawierać listę codziennych zadań, które znajdowały się wśród obowiązków pracownika. Oprócz podstawowych danych, takich jak data i poprawne dane osobowe, nie można zapomnieć o dokładnej nazwie stanowiska pracy, nazwie firmy i zakresie czasowym współpracy. Ważne jest także wyszczególnienie najważniejszych osiągnięć, które pracownik dokonał podczas okresu zatrudnienia.
Podsumowanie
Referencje nie są najważniejszym, lecz dosyć istotnym elementem całego procesu rekrutacyjnego. Jeśli odchodzisz z firmy – koniecznie poproś przełożonego o sporządzenie takiej opinii. Nawet jeśli nie znajdzie się ona w gronie wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, to na pewno będzie mile widzianym dodatkiem.
Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.