Mała Instytucja Płatnicza jako forma prowadzenia działalności. Wszystko, co musisz wiedzieć

Dział: praca.studentnews.pl

Mała Instytucja Płatnicza to instytucja finansowa oferująca usługi płatnicze, między innymi przelewy, płatności kartami i inne usługi finansowe. W odróżnieniu od banków, które są dużymi instytucjami płatniczymi, MIP-y są niewielkie, dzięki temu o wiele łatwiej mogą dostosować swoje usługi do potrzeb klientów.

Sposób działania Małej Instytucji Płatniczej

Mała Instytucja Płatnicza funkcjonuje na podobnych zasadach, co Krajowa Instytucja Płatnicza, ale wymogi regulacyjne w stosunku do niej są o wiele mniejsze. Dzięki temu łatwiej można je spełnić i uzyskać licencję.

Czynności, które może wykonywać Mała Instytucja Płatnicza:

 - przyjmowanie płatności np. kartami dla innych podmiotów,

 - udzielanie kredytów płatniczych,

 - wymiana walutowa na potrzeby przeprowadzanych transakcji,

 - prowadzenie rachunków użytkowników i dokonywanie transakcji płatniczych.

Niedozwolone procedury dla Małej Procedury Płatniczej to między innymi:

 - prowadzenie działalności poza krajem,

 - inwestowanie przechowywanych środków,

 - świadczenie usług dostępu do informacji o rachunku,

 - emitowanie pieniędzy elektronicznych.

Mała Instytucja Płatnicza stanowi dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy planują w przyszłości prowadzić działalność w większej formie na zasadzie Krajowej Instytucji Płatniczej wymagającej licencji. Dzięki temu mogą wypróbować i sprawdzić w praktyce funkcjonowanie planowanych rozwiązań na rynku finansowym. MIP jest uprawniona do prowadzenia działalności na terenie kraju samodzielnie lub poprzez pośrednictwo agentów. Podjęcie działalności MIP nie wymaga uzyskania zezwolenia KNF.

Co warto wiedzieć przed założeniem Małej Instytucji Płatniczej?

MIP-y mają często o wiele niższe opłaty niż duże instytucje płatnicze. Trzeba również zwrócić uwagę na dostępność i sprawdzić, czy MIP obejmuje dany region zamieszkania i oferuje konkretne usługi. Małe Instytucje Płatnicze są nadzorowane przez odpowiednie organy nadzoru Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, dlatego dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, jakie środki bezpieczeństwa oferuje dana instytucja. Właściwie działający MIP powinien również zapewnić skuteczne sposoby kontaktu z obsługą klienta, takie jak telefon, e-mail albo chat na żywo. Ważne jest wsparcie i pomoc techniczna dla klientów.

Mała Instytucja Płatnicza - zalety

Mała Instytucja Płatnicza jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ oferuje wysokiej jakości usługi płatnicze, a jest mniejszą jednostką, niezależną i bardziej specjalistyczną niż banki. Osoby chcące rozwijać własny biznes mogą założyć MIP nawet w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, choć bardziej zalecane jest założenie spółki kapitałowej. Przed założeniem MIP warto przeprowadzić szczegółową analizę rynku, aby upewnić się, że jest ona potrzebna i ma szanse na powodzenie. Osoba zarządzająca taką instytucją nie może być karana, nie musi mieć doświadczenia ani wykształcenia w zarządzaniu instytucją płatniczą.

Więcej informacji na temat Małej Instytucji Płatniczej znajdziesz na stronie https://malainstytucjaplatnicza.pl/


ostatnia zmiana: 2023-02-24
Komentarze
 
Polityka Prywatności