Artykuł sponsorowany

Perspektywy kariery w hipermarketach. Jakie są zarobki na różnych stanowiskach?

Dział: praca.studentnews.pl

Praca w hipermarkecie to coś więcej niż sama obsługa kasy. To również doradztwo, dbanie o ekspozycję, zapewnianie klientom bezpieczeństwa czy obsługa szeroko pojętego zaplecza sklepu. Jakie są ścieżki rozwoju w sprzedaży detalicznej i dlaczego warto zainteresować się właśnie tą karierą? Oto najpowszechniejsze stanowiska wraz z zakresem ich obowiązków.

Jaką pracę warto podjąć w trakcie nauki?

W obecnych czasach wiele młodych osób podejmuje się pracy już w wieku szkolnym lub podczas studiów. Brak kierunkowego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego sprawia, że muszą oni celować w oferty, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. W takim przypadku dobrym wyborem jest praca w sklepie.

Zatrudnienie w sektorze sprzedaży detalicznej można znaleźć nawet bez wiedzy na temat obsługi kasy fiskalnej. Pracodawcy często uczą takich podstawowych umiejętności, jednak nie wszędzie tak jest. W niektórych przypadkach wymagane są niezbędne kwalifikacje do podjęcia pracy. Mowa tutaj np. o posiadaniu uprawnień do obsługi wózka widłowego, który czasami jest głównym narzędziem osób zatrudnionych w sklepowych magazynach.

Gdzie jednak szukać zatrudnienia np. jako kasjer w hipermarkecie? „Praca” na GoWork.pl to zakładka, która stanowi idealne miejsce do rozglądania się za ofertami tego typu. Jedną z największych zalet tego serwisu jest to, że oprócz ogłoszeń o pracę zawiera również opinie o instytucjach, które je wystawiają. Przed aplikacją na stanowisko w odpowiedniej zakładce na Gowork.pl można więc sprawdzić, jakie wrażenia na temat pracodawcy i samej pracy w danej firmie mają osoby, które są lub były tam zatrudnione.

Praca w sklepie – na jakich stanowiskach można się rozwijać?

Praca w sklepie najczęściej kojarzona jest z pełnieniem obowiązków sprzedawcy. Jednak warto wiedzieć, że to nie jedyne stanowisko, które można objąć w tego typu przedsiębiorstwach. W hipermarkecie potrzebni są również wyspecjalizowani doradcy klientów, magazynierzy czy ochroniarze. Czym różnią się poszczególne stanowiska i jakie obowiązki wchodzą w ich zakres?

Kasjer w hipermarkecie – najpowszechniejsza posada w hipermarkecie

Jednym z podstawowych stanowisk w każdym sklepie jest posada kasjera. Zleceniodawcy do określenia tego typu funkcji w ogłoszeniach o pracę często używają też nazwy sprzedawca. Na rynku pracy można znaleźć wiele ogłoszeń na pozycję kasjera, ponieważ takie osoby są potrzebne praktycznie w każdym segmencie, który w jakiś sposób jest związany ze sprzedażą detaliczną.

W zakres obowiązków sprzedawcy wchodzi znacznie więcej zadań niż sama obsługa kasy fiskalnej. Osoby te często odpowiadają również za wykładanie towaru, dbanie o ekspozycję czy porządek na hali sprzedaży.

Doradca klienta, czyli specjalista o kompetencjach społecznych

Stanowisko doradcy klienta często kojarzone jest z posadą sprzedawcy, ponieważ w obydwu przypadkach pracownicy mają bezpośredni kontakt z klientem. W końcu, jeśli kupujący zada kasjerowi jakieś pytanie, to ten nie zbędzie go milczeniem, a nakieruje go na poszukiwany produkt. Warto jednak pamiętać, że rolą doradcy klienta nie jest tylko pomoc w odnajdywaniu pożądanych artykułów.

Do obowiązków doradcy należy aktywna pomoc w doborze towaru, który najlepiej odpowiada potrzebom klienta. Właśnie dlatego od osób aplikujących na stanowisko doradcy klienta zazwyczaj wymaga się podstawowej wiedzy na temat produktów, które znajdują się w ofercie sklepu. Z tego też względu w sklepach ukierunkowanych na jedną, wybraną branżę (np. sportową, motoryzacyjną, modową czy budowlaną) bardzo ceni się doradców z bardziej szczegółową wiedzą.

W roli wyspecjalizowanego doradcy dobrze odnajdą się osoby, które same z siebie interesują się daną dziedziną. Wszystko dlatego, że tacy doradcy zazwyczaj są w stanie zainteresować klienta swoją opowieścią oraz dobrze przedstawić mu zalety konkretnych rozwiązań. Ich praca ostatecznie może nawet doprowadzić do zwiększenia sprzedaży.

Praca ochroniarza – bezpieczeństwo w sklepie jest priorytetem

Pracodawcy z wielu sklepów, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych, często szukają również osób, które będą mogły zatrudnić w roli ochroniarza. Obecność osoby nadzorującej przebieg zakupów czasami odgrywa bardzo dużą rolę. W przypadku sklepów, które mają w swojej ofercie drogocenny asortyment, ochroniarz jest niemalże niezbędny. Obecność stróża ma bowiem prewencyjny wpływ na występowanie ewentualnych kradzieży.

Warto jednak pamiętać, że ochroniarz nie tylko odpowiada za nadzór nad mieniem. Do jego obowiązków należy również ogólna ochrona przydzielonego obiektu, a więc dbanie o szeroko pojęte bezpieczeństwo na jego terenie. Ochroniarz troszczy się zarówno o bezpieczeństwo klientów, jak i pozostałych pracowników sklepu.

Wśród zadań ochroniarza można znaleźć obowiązek aktywnej reakcji na sytuacje generujące zagrożenie dla zdrowia albo mienia. Stróż powinien pilnować, aby na teren obiektu nie dostały się niepożądane osoby. Jednak czasami takowe trudno jest rozpoznać, bo nie zawsze wyróżniają się one na tle zwyczajnych klientów. Jeśli więc nastąpi wtargnięcie lub dojdzie do jakichkolwiek aktów wandalizmu, ochroniarz bezzwłocznie musi wkroczyć do akcji.

Stróż jest pierwszą osobą, która może zareagować na niepożądane sytuacje dziejące się na terenie sklepu. Jednak nie powinien pacyfikować takich wydarzeń w pojedynkę. W razie nagłych wypadków jego obowiązkiem jest zawiadomienie oraz wezwanie odpowiednich służb.

Wśród obowiązków ochroniarzy czasami znajduje się wizualny nadzór polegający na kontrolowaniu różnych części sklepu z poziomu monitoringu. Jednak to zadanie nie zawsze wchodzi w zakres powinności ochroniarza, ponieważ jest zależne od wyposażenia pilnowanego obiektu.

Pracownik zaplecza, czyli magazynier

Wśród ogłoszeń o pracę w hipermarkecie można znaleźć też wiele ofert dla magazynierów. Choć odpowiadają oni za zaplecze niewidoczne dla zwykłego konsumenta, to warto pamiętać, że ich praca ma ogromny wpływ na doświadczenia zakupowe końcowego klienta. Wszystko dlatego, że osoby, które zajmują się zapleczem sklepów, jednocześnie dbają też o asortyment trafiający na półki w markecie.

Praca magazyniera zazwyczaj kojarzona jest z przyjmowaniem dostaw oraz rozładunkiem towaru. Rzeczywiście te czynności stanowią jedne z głównych obowiązków pracowników zaplecza. Jednak nie są to jedyne aktywności wchodzące w zakres prac magazynierów.

Osoby z zaplecza odpowiadają również za planowanie wykorzystania przestrzeni magazynowej. Ma to duże znaczenie, ponieważ pozwala na rozmieszczenie towaru tak, aby na hali zmieściły się wszystkie zamówione produkty. Oprócz dbania o przestrzeń magazynier musi też zająć się samymi artykułami. Przy czym warto wspomnieć, że nie chodzi tu tylko o ich rozładunek.

Do zadań magazynierów często należy oznaczanie kartonów, czy nawet metkowanie poszczególnych produktów. Co więcej, jeśli sklep zajmuje się wysyłką towarów, to osoby pracujące na magazynie odpowiadają również za przygotowanie takich zamówień. Mowa tu o odpowiednim zabezpieczaniu artykułów, a także pakowaniu oraz adresowaniu wysyłek.

Często w zakresie zadań magazyniera znajduje się także inwentaryzacja towarów. Oprócz tego pracownicy zaplecza są zobowiązani do współpracy z różnymi działami firmy. Powinni oni mieć dobry kontakt z osobami, które zajmują się zaopatrzeniem, logistyką oraz sprzedażą.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy hipermarketów?

Praca w sklepie raczej nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga wysokich kompetencji. Z tego względu zarobki na stanowiskach sprzedawcy, doradcy klienta, ochroniarza czy magazyniera zazwyczaj nie są bardzo wysokie. W ogłoszeniach większości pracodawców znajdują się stawki oscylujące wokół płacy wynoszącej 20-kilka zł za godzinę pracy.

Poziom wynagrodzenia może wzrosnąć w przypadku stanowisk, które wymagają posiadania pewnych wyspecjalizowanych kwalifikacji. Dlatego też odbycie kursu z obsługi wózka widłowego, towaroznawstwa czy innych, powiązanych dziedzin może okazać się opłacalne.


opublikowano: 2022-12-29
Komentarze
Polityka Prywatności