Ergonomiczne stanowisko do nauki i pracy - na co zwrócić uwagę?

Dział: praca.studentnews.pl

Ergonomia podczas pracy czy nauki zdalnej, gdy czas spędzany jest w pozycji siedzącej przy biurku to bardzo ważny element z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto pamiętać, że pod pojęciem ergonomii kryje się naprawdę wiele zagadnień. Jak przygotować ergonomiczne stanowisko do nauki i pracy? Sprawdźmy!

Ergonomia stanowiska komputerowego - co to takiego?

Zacznijmy od początku. Co to takiego jest ergonomia w kontekście stanowiska do nauki i pracy przy komputerze? Pojęcie to oznacza, mówiąc najkrócej, takie przygotowanie stanowiska pracy, które uwzględnia anatomiczne i psychofizyczne możliwości danego człowieka. Obejmuje ono w szczególności wybór i dopasowanie poszczególnych sprzętów niezbędnych do realizacji powierzonych zadań.

Przygotowując stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii zwiększamy szanse na to właściwie zadbać o swoje zdrowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, w jaki sposób właściwie przygotować miejsce do zdalnej nauki - zajrzyj tutaj!

Przygotowanie stanowiska pracy

W pierwszej kolejności zadbać trzeba o odpowiednie dopasowanie mebli. W kontekście ergonomicznego przygotowania stanowiska do pracy i nauki - meble muszą być przede wszystkim stabilne i tak wybrane, aby umożliwiały zachowanie naturalnej, niewymuszonej pozycji ciała podczas siedzenia.

Biurko z odpowiednio dużym blatem - najlepszym rozwiązaniem jest wybór modeli, które umożliwiają regulację wysokości, ponieważ blat powinien być ustawiony w takiej pozycji, aby znajdował się na wysokości łokci. Ciekawym rozwiązaniem są także modele pozwalające pracować na stojąco.

Poza biurkiem równie ważne jest fotel. Fotel komputerowy najlepiej jeśli będzie umożliwiał regulację wysokości, dzięki czemu łatwo będzie zachować właściwe proporcje i kąty podparcia, zdrowe dla anatomicznych kształtów. Siedzisko i podparcie muszą być wygodne. Przed zakupem zwróć uwagę, aby oparcie lekko odchylało się do tyłu, a mebel został wyposażony w wygodne podłokietniki.

Posiadając biurko i fotel trzeba jeszcze zadbać o ich właściwe ustawienie. Konieczne jest zachowanie kątów prostych w kolanach, biodrach oraz łokciach.

Ergonomia pracy, czyli jak ustawić komputer i sprzęty?

Codzienna praca niesie ze sobą wiele zagrożeń, dlatego też konieczne jest ich ograniczanie. Szczególnie ważną kwestią jest właściwe ustawienie sprzętu. Najważniejszą kwestią jest określenie źródła światła. Biurko powinno być dobrze oświetlone, co pozwala uniknąć nadwyrężania wzroku. Optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie komputera w taki sposób, aby monitor zawsze ustawiony był bokiem do źródła światła, co pozwala wyeliminować problemy z odblaskiem czy cieniem.

W kontekście ustawienia monitora, trzeba zachować odstęp między ekranem, a oczami w granicach 50-60 cm. Świetnym rozwiązaniem jest wybór biurka z regulacja wysokości blatu, ponieważ pozwoli to na właściwe ustawienie monitora. Powinien on znajdować się na wysokości wzroku tak, aby móc wygodnie patrzeć w ekran, bez wymuszonej pozycji. Nie każdy wie, ale mówiąc o ergonomii pracy przy komputerze omówić należy także kwestie ustawienia myszy oraz klawiatury. Właściwa postawa ciała, odpowiednie podparcie dla łokci, które powinny zachować kąt prosty, to najważniejsze zasady!

Dodatkowe sprzęty, jak drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne jest jednym z częściej wykorzystywanych urządzeń, których celem jest ułatwienie codziennej pracy. W tym wypadku sposób ustawienia sprzętów nie jest aż tak istotny, jak ustawienie monitora czy regulacja biurka i fotela, ale ważne, aby sprzęt nie zajmował całego blatu, gdyż utrudniałby pracę czy rozwiązywanie zadań wykonywanych przez uczniów w zeszycie.

Jeśli szukasz sprawdzonego i funkcjonalnego urządzenia wielofunkcyjnego koniecznie sprawdź:
https://www.komputronik.pl/search-filter/7789/urzadzenia-wielofunkcyjne

Ergonomia pracy przy komputerze - dlaczego jest tak ważna?

Ergonomia to synonim bezpieczeństwa. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane stanowisko to zabezpieczenie dla zdarzeń, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i życie. Praca siedząca prowadzić może do wad postawy, a także problemów z krążeniem czy kręgosłupem. Niewłaściwie dopasowany fotel czy biurko mogą powodować bóle czy nadwyrężenie mięśni.


data ostatniej modyfikacji: 2022-01-27 09:43:47
Komentarze
 
Polityka Prywatności