Praca dla studenta. Jak znaleźć pracę podczas studiów?

Dział: praca.studentnews.pl

Studia to najlepszy okres w życiu młodego człowieka. Jednak nie musi on być przeznaczony wyłącznie na zabawę. Sprawdź, jak dorobić i studiować jednocześnie.

Niepowtarzalny etap

Nierzadko od wielu starszych osób można usłyszeć słowa: „Studia to najlepszy okres w życiu, korzystaj z niego najlepiej jak możesz”. Bardzo często zdanie to można zinterpretować jako próbę namówienia do trwającej cały weekend zabawy. Jednak okres studiów to coś więcej niż imprezowanie, to także czas na budowanie relacji z innymi osobami, pierwszy kontakt z większą sumą pieniędzy czy wkraczanie w dorosłe życie. Studia, w rzeczy samej, są wyjątkowym okresem, ale warto spożytkować ten czas dobrze – nie tylko na imprezowaniu.

Dużo wolnego

Nie jest rzadkością, szczególnie na kierunkach mniej wymagających, że czasu pomiędzy zajęciami jest naprawdę sporo. Czasem możliwy jest nawet więcej niż jeden dzień wolny w tygodniu. Warto budować swoją przedsiębiorczość już od najmłodszych lat i podjąć się pracy. Ofert jest naprawdę cała masa. Na szczególną uwagę zasługuje praca w weekendy, gdzie studenci dorabiają sobie w gastronomii – jako kelnerzy, czy za ladą sklepów spożywczych, gdzie doświadczenie z reguły nie jest wymagane. Sytuacja jest jeszcze lepsza w momencie, gdy zaczyna się pracę w miejscu, z którym dana osoba chce wiązać swoją przyszłość i docelowy zawód. Zazwyczaj pracodawca daje swoim pracownikom wolną rękę w zakresie grafiku, więc czas pracy jest tylko kwestią dogadania się z pozostałymi współpracownikami. Często, aby uzyskać dzień wolny w tygodniu wystarczy przepisać się do innej grupy lub dogadać się z osobą prowadzącą zajęcia, aby móc pojawiać się na uczelni w inne dni tygodnia. Organizacja jest cechą pożądaną przez wielu szefów - jeżeli więc potrafisz pogodzić studia z pracą, to tym łatwiej będzie Ci się zorganizować w przyszłej pracy zawodowej. Warto więc zacząć planować, które dni wolne przeznaczysz na pracę, a które na naukę.

Czas odciążyć rodziców

Z reguły jest tak, że to rodzice utrzymują swoje dziecko na studiach przelewając mu co miesiąc pieniądze. Po odliczeniu kwot przeznaczonych na czynsz, opłaty i wyżywienie, suma pozostała na „słynne studenckie piwko” jest niewielka. W przeciągu całego roku akademickiego dochodzą opłaty za książki, ubrania, komputer czy inne rzeczy niezbędne do życia studenta. Warto o tym pomyśleć i dopłacić do tych sum, by odciążyć rodziców od płacenia tych, bagatela, niemałych kwot. Po zarobieniu własnych pieniędzy, to Ty zadecydujesz na co je przeznaczyć. Być może na atrakcyjniejsze ubrania, droższy telefon, obiady w restauracji czy wyjścia na koncerty. Bez wyrzutów sumienia możesz również wyjechać na wakacje. Przedsiębiorczość rozwijana od wczesnych lat zaprocentuje większymi sumami na koncie bankowym w przyszłości. Studia to nie tylko czas konsumowania pieniędzy. Dobrze jest poznać wartość pieniądza jak najszybciej, by dowiedzieć się, że wcale nie tak łatwo się go zarabia, mimo, że łatwo wydaje.

Szkoła życia

Im szybciej pójdziesz do pracy, tym prędzej dowiesz się jak bardzo różnorodni potrafią być pracownicy. Od leniuchów, przez krętaczy aż do pracusiów. Każda kolejna praca zaowocuje obraniem szerszej perspektywy na rynek pracowniczy. Zawsze znajdą się osoby, które będą pracowały za dwóch, starając się by w oczach szefa wypaść jak najlepiej – może po to by dostać podwyżkę. Po drugiej stronie będą osoby, które chcą tylko „odpękać” swój czas pracy i wrócić jak najszybciej do domu. Dzięki większej liczbie miejsc, w których będziesz pracować, nabierzesz dużo więcej doświadczenia – im bogatsze CV, tym bardziej przychylnym okiem spojrzy na Ciebie kolejny pracodawca. Nauczysz się pracować z różnymi osobowościami, co da Ci większą przewagę w swojej pracy docelowej. To także doskonała okazja, by przyjrzeć się jaki stosunek potrafią mieć ludzie do swojego szefa, kiedy nie ma go w pobliżu – kto wie, być może sam w przyszłości będziesz zatrudniać pracowników?

Gdzie szukać pracy?

W dzisiejszych czasach z poszukiwaniem pracy na szczęście nie jest aż tak trudno. Swoje CV możesz rozesłać do pracodawców przy użyciu takich portali jak:

Warto także dołączyć do kierunkowych grup na Facebooku, na których systematycznie dodawane są posty dla poszukujących pracy. Pamiętaj: im większa liczba rozesłanych CV, tym większe prawdopodobieństwo, że pracodawca się odezwie. Dobrą praktyką jest także wydrukowanie swojego CV i zaniesienie go fizycznie do pracodawcy. Dzięki temu nie dość, że pracodawca będzie miał z Tobą kontakt (przez co oceni twoją potencjalną zdolność do pracy), to na dodatek nie musi tracić czasu na ustalanie konkretnego terminu spotkania w celu odbycia wstępnej rozmowy, ponieważ pozostawiłeś już pierwsze wrażenie. To sprawia, że konkurencja, której (być może) nie chciało się przyjść do lokalu, a jedynie wysłała swoje CV drogą elektroniczną odpada w przedbiegach.

Studia to nie wszystko

Studia bardzo często dają jedynie, kolokwialnie mówiąc, papier. To w jaki sposób potrafisz zorganizować swój czas, czy potrafisz dogadać się z pozostałymi pracownikami, czy jesteś sumienny, jak dobrze znosisz stres oraz wiele innych czynników mają wpływ na to, w jakim świetle postrzega Cię pracodawca. Jeżeli wszystkie te cechy będziesz kształtował od najmłodszych lat, w niedalekiej przyszłości może się okazać, że jesteś bardzo cennym „towarem” dla swojego szefa, ponieważ posiadasz pewne atuty, które wyróżniają się na tle innych osób. Doświadczenie zebrane podczas studiów pozwoli Ci ukształtować wizję swojej wymarzonej pracy oraz sprecyzuje jakie obowiązki jesteś w stanie wykonać a czego się nie podejmiesz. Studia to okres, który można spożytkować na zabawę lub zebranie ogromnej ilości doświadczenia - to co, możemy zacząć rozmowę kwalifikacyjną?


data ostatniej modyfikacji: 2020-07-29 15:25:06
Komentarze
 
Polityka Prywatności