Jak opisać umiejętności w CV?

Dział: praca.studentnews.pl

Rekruter średnio poświęca 30 sekund na przeczytanie CV kandydata. Jak zatem przykuć uwagę zabieganego rekrutera?

Jednym z ważniejszych miejsc w CV kandydata to sekcja umiejętności. Jak w niej przekonać do siebie pracodawcę, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy? Jakie umiejętności są poszukiwane na rynku pracy? Ten artykuł poradzi Ci jak opisać Twoje zdolności w CV.

Wpisz umiejętności pożądane przez pracodawcę

Pisząc życiorys wpisz tylko takie umiejętności zawodowe, które interesują pracodawcę. Dla przykładu, jeśli szukasz pracy związanej z analizą danych, pracodawcę raczej nie zainteresuje Twoje umiejętność obsługi programu do edycji zdjęć. Co innego jeśli aplikujesz o pracę grafika – wtedy ta umiejętność staje się mile widziana przez pracodawcę.

Nie jesteś pewien czego szuka firma, do której aplikujesz? Odpowiedź na to pytanie zazwyczaj znajdzie się w samym ogłoszeniu o pracę. Jeśli rekruter nie nadmienił kluczowych kompetencji, poszukaj innych ogłoszeń dotyczące identycznego lub podobnego stanowiska. Możesz także wpisać w Google nazwę upragnionej posady i dodać “opis stanowiska”. Alternatywnie, możesz skontaktować się z zewnętrznymi rekruterami (np. za pomocą portalu LinkedIn) i poprosić o pomoc.

Jak opisać umiejętności

Gdy już będziesz wiedział czego poszukuje pracodawca, zastanów się które z umiejętności posiadasz. Wpisując kwalifikacje zawodowe w CV postaraj się unikać formułowań ogólnych. Wpisując “znajomość pakietu Microsoft Office” nie wyróżnisz się od innych kandydatów. Co innego jeśli znasz konkretne formuły excelowskie – warto, żebyś pokrótce opisał Twoje kompetencje. Oto, jak możesz ciekawiej opisać znajomość pakietu Office.

  • Word — poziom średniozaawansowany (znajomość zaawansowanych funkcji edytora tekstu)

  • Excel — poziom zaawansowany (m.in.zZarządzanie makrami)

  • PowerPoint — poziom zaawansowany (animacja wykresów)

Umiejętności twarde umiejętności czy umiejętności miękkie?

Optymalnie jest zawrzeć zarówno twarde, jak i miękkie umiejętności w CV. Zaprezentowanie obydwu typów kompetencji sprawi, że Twoja kandydatura zyska lepszą ocenę. Zawarcie kompetencji twardych pokaże rekruterowi, że jesteś świetnie przygotowany do pracy pod względem technicznym. Natomiast kompetencje miękkie świadczą, że potrafisz współpracować z ludźmi.

Jakie umiejętności zawsze warto zawrzeć w życiorysie?

Nie jesteś pewien co napisać w CV? Zawsze warto dodać poniższe umiejętności:

1. Obsługa konkretnych programów komputerowych
Większość zawodów wymaga obsługi komputera, dlatego też warto opisać znajomość programów komputerowych w życiorysie.

2. Praca zespołowa

Chyba trudno o profesję, w której nie musimy współpracować z innymi. Najlepiej poprzeć naszą umiejętność pracy z ludźmi w doświadczeniu zawodowym lub, jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w pracy, opisać pokrótce Twoją współpracę z innymi podczas wolontariatu, wyjazdu studenckiego itd.

3. Zarządzanie sobą w czasie

Pracodawcy oczekują od kandydatów wywiązywania się z obowiązków zawodowych na czas, dlatego jeśli jesteś w stanie pochwalić się zarządzaniem sobą w czasie, automatycznie wyróżniasz się od innych kandydatów.

Przeczytaj również jak napisać CV oraz jak napisać list motywacyjny.data ostatniej modyfikacji: 2020-05-06 14:23:37
Komentarze
 
Polityka Prywatności