Czy Polacy wolą pracować z rówieśnikami? 80% jest otwartych na pracę z innymi pokoleniami.

Dział: praca.studentnews.pl

Pod tym względem wyprzedza nas jednak większość europejskich krajów. Polacy raczej z optymizmem podchodzą do pracy z ludźmi w różnym wieku, ale wśród najmłodszych pracowników ta otwartość jest znacznie mniejsza. Wśród krajów europejskich jesteśmy pod tym względem niemal na samym końcu zestawienia – wynika z poświęconej kwestii wieku pracowników analizy w ramach globalnego badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad. Z raportu wynika za to, że doświadczenie pracy w wielopokoleniowych zespołach mamy jedno z największych na kontynencie.

8 na 10 Polaków woli pracować w zespole zróżnicowanym pod względem wieku – wynika z badania Monitor Rynku Pracy. Te deklaracje są zbliżone niemal we wszystkich grupach wiekowych respondentów. Tylko w jednej różnią się diametralnie. Wśród ankietowanych od 18 do 24 roku życia otwartość na pracę w wielopokoleniowym zespole jest najmniejsza – sięga 60%.

Polacy należą jednak do najmniej chętnych, jeśli chodzi o pracę w zespołach zróżnicowanych wiekowo. Pod tym względem bardziej wstrzemięźliwi są jeszcze Grecy (77%) i Szwedzi (73%). Polskim pracownikom daleko do rekordzistów – we Francji czy Norwegii w zespole złożonym z wielu grup wiekowych woli pracować 9 na 10 respondentów.

Polacy często pracują w wielopokoleniowych zespołach – są wśród europejskich liderów

Z drugiej strony dla Polaków praca w miejscu, w którym spotykają się z ludźmi w różnym wieku, jest raczej codziennością. 88% pracuje w wielopokoleniowych zespołach i w zasadzie tak deklarują wszystkie grupy wiekowe respondentów. Te doświadczenia stawiają nas wśród liderów w Europie – nieco wyżej plasują się tylko pracownicy z Holandii i Luksemburga. Na kontynencie najrzadziej w zespołach zróżnicowanych wiekowo pracują mieszkańcy południa – Włosi (74%), Grecy (79%) i Hiszpanie (83%).

Zawodowe doświadczenia Polaków sprawiają, że pracownicy nad Wisłą nie należą do grupy, która zdecydowanie dostrzega korzyści z wymiany międzypokoleniowej w firmach. Co prawda na pozytywny wpływ zróżnicowania wieku wskazuje 84% respondentów, ale to wynik na poziomie europejskiej średniej. Tymczasem w Norwegii korzyści dostrzega 9 na 10 respondentów.

Zespół zróżnicowany wiekowo to zespół innowacyjny – uważa 8 na 10 polskich pracowników

Wśród polskich pracowników związek innowacyjności firmy ze środowiskiem zróżnicowanym pod względem wieku dostrzega 82% respondentów. Jednak najbardziej ten pogląd jest podzielany wśród uczestników badania w wieku od 35 do 44 lat (94%). W pozostałych grupach odsetek osób zgadzających się z nim waha się od 76 do 81%.

Powszechność wielopokoleniowych zespołów w polskich firmach sprawia, że duża część respondentów traktuje to jako standard i nie odczuwa żadnych trudności w komunikacji z przedstawicielami innych grup zawodowych (70%). Widzimy jednak, że umiejętność porozumienia międzypokoleniowego zyskuje się z wiekiem. Trudności w komunikacji sygnalizuje bowiem blisko połowa młodych pracowników do 24 roku życia, 4 na 10 – w wieku od 25 do 34 lat, a wśród najstarszych pracowników – zaledwie co piąty.

Budowanie dobrej komunikacji w firmie jeszcze bardziej zyskuje więc na znaczeniu, szczególnie jeśli pracą w naszym zespole chcemy zainteresować kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy. To od aktywnej roli pracodawcy zależy, czy uda się zbudować taką platformę porozumienia ludzi w różnym wieku, że to zróżnicowanie będzie korzystne dla firmy, ale także dla pracowników – dla starszych, bo będą mogli uzupełniać swoją dotychczasową wiedzę o najnowsze rozwiązania bez konieczności długotrwałego poszukiwania tych informacji oraz dla młodszych, bo będą mogli w prosty sposób bogacić się o unikalne umiejętności nierozerwalnie związane z wieloletnim doświadczeniem. – podkreśla Monika Hryniszyn, Dyrektor Personalna i Członek Zarządu Randstad Polska.

Co drugi młody pracownik ma swojego szefa na Facebooku lub Instagramie

Jak się okazuje w badaniu, to właśnie sposób komunikacji jest cechą charakterystyczną zespołów, które składają się z pracowników w różnym wieku – twierdzi tak 71% respondentów z Polski. I faktycznie często ta nić porozumienia tworzy się także poza życiem zawodowym. 65% ankietowanych potwierdza bowiem, że wśród znajomych w mediach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram ma swoich kolegów z pracy. Z szefem w takich pozazawodowych kontaktach jest nieco ponad 1/3 ankietowanych.

Kolegów z pracy do grona znajomych w mediach społecznościowych wcale nie zapraszają głównie najmłodsi, a raczej respondenci z grupy od 25 do 34 roku życia – 80%. Za to szefa wśród znajomych na Facebooku lub Instagramie mają często przedstawiciele i jednej i drugiej grupy – niemal co drugi z nich. Pod tym względem starsi respondenci są mniej otwarci (23-32%).

Wiek szefa dla większości nie ma znaczenia, ale jeśli mamy wybierać, to wolimy starszego przełożonego

Funkcjonowanie zespołów złożonych z pracowników w różnym wieku w dużej mierze zależy też od szefów. Znaczna część respondentów uważa, że potrafią oni zarządzać takimi grupami (81%). 43% ankietowanych twierdzi natomiast, że ich szef inaczej traktuje pracowników w różnym wieku. Najczęściej tego zdania się najmłodsi – do 24 roku życia (47%) i między 25 a 34 rokiem życia (50%), najrzadziej – osoby w wieku od 35 do 44 lat (16%).

Niemal co drugi polski pracownik woli mieć starszego szefa – wśród wszystkich grup do 44 roku życia to dominujący pogląd. Znacznie mniej chętnie podchodzimy do młodszych przełożonych – woli ich zaledwie 30% ankietowanych, w większości grup wiekowych wyniki są jednak nieco wyższe. Znacząco obniżają je respondenci między 25 a 34 rokiem życia. W tej grupie młodszego szefa wyobraża sobie tylko co czwarty uczestnik badania.

Najwięcej zwolenników wśród polskich pracowników ma jednak poogląd, że wiek szefa nie ma znaczenia, a liczą się jego umiejętności motywowania zespołu. Z tą opinią zgodziło się 82% respondentów.

Pobierz raport .pdf


data ostatniej modyfikacji: 2018-08-30 10:28:29
Komentarze
 
Polityka Prywatności