Czy Austria to dobry wybór

Dział: praca.studentnews.pl

Obecnie w Austrii zatrudnionych jest około 100 tysięcy Polaków. Najwięcej z nich osiedlonych jest w Wiedniu, Linz, Graz i Innsbrucku. Ale jest jeden problem. Trzeba choć trochę znać język. Znajomość języka niemieckiego daje nam możliwości pracy w branży usługowej tj. w sklepach hotelach czy kawiarniach. Jeśli nasz niemiecki nie jest zbyt dobry pracy możemy szukać w rolnictwie, przemyśle czy budownictwie.

W Austrii jest duże zapotrzebowanie na sprzedawców i kelnerów więc tutaj najłatwiej znaleźć pracę. Jak wszędzie brakuje wykształconych pracowników z branży technicznej i budowlanej. Polacy są często doceniani ponieważ, cechuje ich wszechstronność i otwartość.

Austria jest krajem, który nie ma ustawowo określonej płacy minimalnej. W związku z tym obowiązują tam układy zbiorowe noszące nazwę Kollektivvertrag. Jest ich około 400 i pełnią one funkcję ochrony płacowej pracowników. Określają one minimalne wynagrodzenie godzinowe brutto dla danego stanowiska w danej branży czy w danym zakładzie.

Normalny czas pracy w Austrii wynosi 40 godzin tygodniowo. Po przekroczeniu norm tygodniowych lub dobowych przysługuje odpowiednio większe wynagrodzenie: 150 % stawki godzinowej i 200% stawki godzinowej kiedy nadgodziny przepracowane zostały w weekend.

Po 6 godzin pracy przysługuje 30 minutowa przerwa od pracy. Jest ona niepłatna i nie wlicza się jej do czasu pracy.  Pracodawca jest zobowiązany przestrzegać minimalnego czasu odpoczynku pracownika, który wynosi: dobowo –  11 godzin, tygodniowo – 36 godzin.

Pracownicy sezonowi są traktowani inaczej. W okresie żniw lub sezonu owocowego, czas pracy może zostać wydłużony do maksymalnie 60 godzin tygodniowo i 12 godzin dziennie, bez dodatkowego wynagrodzenia, jakie jest przewidziane dla pracujących w nadgodzinach. Osobom zatrudnionym przy pracy sezonowej w rolnictwie przysługuje nieodpłatna, godzinna przerwa od pracy.

Osobom zatrudnionym sezonowo do 6 tygodni do pracy  przysługują podstawowe prawa pracy, ale kilka odstępstw: nie ma ubezpieczenia emerytalnego, nie maja prawa do urlopu (należy się on dopiero po 6 miesiącach pracy), nie ma zasiłku dla bezrobotnych ani zasiłku rodzinnego, nie przysługuje też bezpłatna odzież robocza i obuwie.

więcej o pracy i życiu w Austrii na stronach Tax-Pol.pl »


data ostatniej modyfikacji: 2018-01-30 20:39:51
Komentarze
 
Polityka Prywatności