30 czasowników w CV, które zwiększą Twoje szanse na pracę

Dział: praca.studentnews.pl

Jak często wysyłasz CV i nie dostajesz odpowiedzi? Masz wrażenie, że spełniasz wszystkie wymagania z ogłoszenia, jednak Twój telefon milczy? Jest duża szansa, że w swoim CV nie używasz zachęcających pracodawcę czasowników!

W tym artykule zobaczysz, jakich słów użyć w swoim CV, aby lepiej wpasować się w oczekiwania pracodawców. Jeśli jesteś studentem, zobaczysz, jakie czasowniki sprawią, że Twoje CV będzie wyglądać bardziej profesjonalnie.

Dzięki temu zwiększysz swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pamiętaj jednak, że używanie odpowiednich zwrotów nic nie da, jeśli nie wiesz, co wpisać do CV.

Zanim zaczniesz czytać ten artykuł, zapoznaj się z ogólnymi poradami, jak napisać profesjonalne CV: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

Jeśli chcesz wiedzieć, jak napisać pierwsze CV dla studenta, zobacz ten artykuł: https://interviewme.pl/blog/pierwsze-cv-studenta

1. Jaką korzyść da Ci użycie odpowiednich słów w CV ?

Pamiętaj, że pracodawca spędza przeciętnie 6 sekund nad Twoim CV! ... Dlatego już od pierwszych sekund musisz przykuć jego uwagę.

Wiele osób szukających pracy używa tych samych banalnych zwrotów. Użyj ciekawszych czasowników, a zwiększy to Twoją skuteczność. Przeanalizuj CV i skup się na najważniejszych obszarach swojej pracy lub działalności w organizacjach studenckich.

Swój zakres obowiązków i osiągnięcia opisz w 1 osobie liczby pojedynczej. Dzięki zamianie bezokoliczników ("wdrażanie") na czasowniki ("wdrażałem"), pracodawca będzie miał wrażenie, że potrafisz wykonać zadania samodzielnie mimo, że jesteś studentem!

2. Jakich czasowników użyć w swoim CV?

Sprawdź poniższą listę i wybierz słowa dla siebie:

  • Zarządzałeś zespołem np. w organizacji studenckiej? Pokaż, jakim byłeś liderem i zastosuj poniższe czasowniki:
  • Oceniałem
  • Koordynowałem
  • Szkoliłem
  • Motywowałem

Przykład 1. Koordynowałem pracę X osób.

Przykład 2. Motywowałem i mentorowałem podległy zespół.

Przykład 3. Szkoliłem nowych członków organizacji.

  • Prowadziłeś interesujący projekt? Opisz swoją rolę za pomocą poniższych słów:
  • Monitorowałem
  • Kontrolowałem
  • Definiowałem
  • Rozwijałem
  • Pozyskiwałem

Przykład 1. Monitorowałem kluczowe etapy projektu.

Przykład 2. Definiowałem zadania do wykonania w ramach projektu.

Przykład 3. Kontrolowałem jakość wykonania zadań projektowych.

  • Zarządzałeś działem/kołem naukowym? Pokaż to w następujący sposób:
  • Planowałem
  • Wdrażałem
  • Usprawniałem
  • Aktualizowałem

Przykład 1. Wdrażałem strategię marketingową organizacji studenckiej.

Przykład 2. Monitorowałem budżet i wydatki.

Przykład 3. Planowałem i delegowałem zadania.

  • Odpowiadałeś za kontakt z klientami / partnerami organizacji? Wykorzystaj te czasowniki:
  • Utrzymywałem
  • Proponowałem
  • Budowałem
  • Maksymalizowałem
  • Raportowałem

Przykład 1. Utrzymywałem relacje z kluczowymi klientami.

Przykład 2. Maksymalizowałem zyski oraz minimalizowałem koszty.

Przykład 3. Nawiązywałem relacje partnerskie i pozyskiwałem sponsorów.

  • Przeprowadzałeś testy lub wykonywałeś analizy? Oto słowa dla Ciebie:
  • Opracowywałem
  • Mierzyłem
  • Weryfikowałem
  • Interpretowałem
  • Rekomendowałem

Przykład 1. Rekomendowałem działania zwiększające dochodowość grup produktowych.

Przykład 2. Weryfikowałem proponowane rozwiązania.

Przykład 3. Opracowywałem raporty, analizy i statystyki.

  • Masz osiągnięcia? Otrzymałeś wyróżnienie lub nagrodę od swojego pracodawcy lub opiekuna koła naukowego? Wspomnij o tym dzięki poniższym słowom:
  • Usprawniłem
  • Uzyskałem
  • Pozyskałem
  • Doprowadziłem
  • Wdrożyłem

Przykład 1: Doprowadziłem do poprawy rentowności z X% do X%.

Przykład 2: Stworzyłem i wdrożyłem strukturę organizacyjną organizacji studenckiej.

Przykład 3. Otrzymałem nagrodę od rektora za koordynowanie największego koła naukowego na uczelni.

Czasowniki zwiększą swoja moc jeśli dodatkowo użyjesz procentów i liczb w zdaniu. Pamiętaj, że cyfry przyciągają uwagę. Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Czy dzięki Tobie firma/organizacja studencka zyskała/pozyskała środki finansowe? (najbezpieczniej wszystko podawać w procentach)
  • Czy zaoszczędziłeś środki?
  • Czy usprawniłeś jakiś proces? (o ile procent?)

Teraz już wiesz, jakie czasowniki musisz umieścić w swoim CV. Możesz wyeksponować je w podsumowaniu zawodowym, zakresie obowiązków lub w umiejętnościach. Jeśli jesteś studentem, pokażesz pracodawcy, że mimo krótkiego doświadczenia już odnosisz sukcesy. To właśnie odpowiednio opisane osiągnięcia wyróżnią Cię wśród innych kandydatów i zwiększą Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę!

Aleksandra Bończewska. Jestem psychologiem, coachem i konsultantką kariery w Interviewme. Pasjonuje mnie budowanie marki osobistej. W wolnym czasie recenzuję warszawskie "suszarnie" i planuję podróże. Odwiedź bloga InterviewMe i znajdź lepszą pracę.

Komentarze
Ostatnie:
17.08.2016 12:18
Dodał(a): ~adam
Na pewno dobrze przygotowane cv to połowa sukcesu. Ale teraz cv to nie wszystko, jest przecież internet, social media, gdzie pracodawcy też sprawdzają informacje o potencjalnych pracownikach, dlatego warto to wiedzieć: http://blog.impel.pl/marka-osobista-w-internecie-jak-o-nia-dbac/