Uczestnicy maratonu doskonale wiedzą, że kluczem do przekroczenia linii mety nie jest siła, ale wytrzymałość. To samo dotyczy poszukiwania pracy. To zawsze gra na emocjach. Nie wiesz, czy będzie to sprint, czy też długi maraton. Jeśli przyjmiesz, że będzie to maraton, możesz się nieźle zdziwić, kiedy okaże się, że stoisz na starcie sprintu.
Łatwo jest stracić wytrzymałość i motywację - szczególnie w czasie kryzysu gospodarczego, gdy trudno zdobyć posadę. Przeczytaj więc listę zagrożeń dla Twojej wytrzymałości i porady, jak z nimi walczyć:
Ignorowanie uczuć
Właśnie zostałeś zwolniony? Możesz czuć się zmieszany, zawstydzony, a nawet przygnębiony i smutny. To naturalne. Nie możesz jednak pozwolić tym uczuciom przejąć kontroli nad Tobą. Utrata pracy jest jedną z najbardziej stresujących rzeczy, jakie mogą się człowiekowi przytrafić. Wpływa to negatywnie na Twoją tożsamość i poczucie własnej wartości. Nie udawaj jednak, że nic się nie dzieje i nie jest Ci przykro, ale próbuj małymi krokami podnosić się z tego dołka - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Skróty w dążeniu do celu
Jeśli Twoim celem jest znalezienie jakiejkolwiek pracy, stawiasz się w sytuacji, kiedy każdy dzień bez oferty pracy będziesz traktował jak życiową porażkę. Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się jakaś propozycja. Skup się na aktualnych zadaniach i celach, a poczujesz większą kontrolę nad swoimi działaniami i poszukiwaniami.
Spróbuj tych trików:
Aplikowanie do każdej możliwej pracy
Kuszące jest wysyłanie aplikacji gdziekolwiek, byle tylko szybciej znaleźć jakąkolwiek pracę. Uniknij jednak tej pułapki.
Rekruterzy będą wiedzieli, że nie pasujesz na to stanowisko, jeśli będziesz aplikował dosłownie wszędzie. Więcej osób Ci odmówi, dostaniesz mniej odpowiedzi i będą one prawdopodobnie negatywne. Skup się na swoich celach i szukaj ofert, które naprawdę Cię zainteresują - to klucz do znalezienia wymarzonej pracy.
Nieodpowiedni ludzie
O swoich poszukiwaniach rozmawiaj tylko z ludźmi pełnymi energii i pozytywnymi. Unikaj tych, przez których stracisz chęć do działania i cenną energię. Za to staraj się utrzymywać kontakt z osobami, które w Ciebie wierzą i motywują Cię do działania.
Trzymanie się pracy, której nie znosisz
Nie staraj się zdobyć takiej samej pracy, jaką wykonujesz obecnie (lub wykonywałeś wcześniej), jeśli czujesz, że to nie dla Ciebie. Porzuć przeciętność i rutynę; szukaj czegoś, co będzie Twoją pasją. Nie tylko doda Ci to zapału i energii, ale może zawierać w sobie bonus-niespodziankę: zwiększenie szans na znalezienie tej wymarzonej pracy - zachęca Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Jest wiele osób posiadających takie same umiejętności i kwalifikacje, jakie Ty masz. Dlatego pamiętaj o swojej niepowtarzalnej energii i pasji - będzie Cię to znacząco wyróżniać na tle innych