Stworzenie i wysłanie niebanalnych i zapadających w pamięć dokumentów aplikacyjnych z pewnością pomoże Ci znaleźć lepszą pracę. Może nawet skłonić przyszłego pracodawcę do stworzenia stanowiska specjalnie dla Ciebie. Musisz go tylko przekonać, że jesteś najlepszy w tym co robisz i przyniesiesz firmie korzyści. Poza dobrym CV, może Ci w tym pomóc list motywacyjny.
Szukaj pracy tam gdzie jej pozornie nie ma
Obserwując tylko oferty pracy nie mamy pełnego obrazu rynku. Część stanowisk bowiem obsadzanych jest przy wykorzystaniu systemu poleceń pracowniczych lub wyspecjalizowanych headhunterów. Przygotuj listę firm, w których chciałbyś pracować na określonym stanowisku, dokładnie sprawdź w jakich obszarach działają te przedsiębiorstwa, jakich klientów obsługują i co mógłbyś im zaoferować. Nawet jeśli aktualnie nie szukają pracownika wyślij do nich swoje dokumenty. Pokaż, że dowiedziałeś się wiele o firmie i jesteś zainteresowany pracą właśnie w tym miejscu. W liście motywacyjnym możesz przekonać rekrutera czy szefa firmy, że jesteś osobą, którą warto mieć w swoim zespole. Taka aplikacja zostanie z pewnością zapamiętana i będziesz pierwszą osobą, do której zadzwonią w przypadku pojawienia się potrzeby zatrudnienia nowej osoby - podpowiada Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.
Przełamuj schematy
Wiele osób szukających pracy wpada w swoistą pułapkę - czytają ogłoszenie i odpowiadają w 100% zgodnie z tym, co w nim napisano. Jeśli proszą o CV, wysyłają tylko CV, jeśli proszą o wypełnienie formularza, wypełniają tylko formularz. W efekcie pracodawcy otrzymują plik bezosobowych, podobnych do siebie dokumentów aplikacyjnych, z których trudno jest wyłuskać najlepsze osoby.
Jeśli widzisz ogłoszenie, które Cię naprawdę interesuje zrób coś więcej poza wysłaniem zwykłego CV. Postaraj się zaciekawić odbiorcę już treścią maila, do którego załączasz swoje dokumenty. Możesz też dodatkowo przygotować ciekawy list motywacyjny, którym pokażesz swoje zaangażowanie i powody, dla których to właśnie Ciebie warto zatrudnić. Możesz sobie pomóc dobrym researchem na temat firmy, albo rozmową z jednym z jej pracowników - sprawdź, czy wśród twoich znajomych jest taka osoba. Wiedząc więcej o firmie, łatwiej będzie Ci dostosować formę listu.
Naucz się sprzedawać siebie
Zacznij myśleć o sobie jako o produkcie na rynku pracy. Jeśli produkt jest atrakcyjny, dobrze się sprzedaje. Zrób to samo ze sobą! Dobre CV powinno zawierać podstawowe informacje o tobie, wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie. Postaraj się opisać je tak, aby zaprezentować pracodawcy cechy i umiejętności, które będą dla niego cenne. Do CV warto dołączyć list motywacyjny, w którym masz szansę bezpośrednio "przemówić" do pracodawcy i sprzedać się. Określ jaka rola Cię interesuje i jakie masz do niej predyspozycje. Powiedz czego szukasz i co możesz dać. Staraj się używać języka korzyści - w końcu wymarzona praca ma dawać profity zarówno tobie, jak i twojemu pracodawcy - radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.
Trzymaj rękę na pulsie
Pracodawcy otrzymują dziennie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dokumentów aplikacyjnych. W związku z tym często brakuje im czasu na to, aby zapoznać się ze wszystkimi, a tym bardziej udzielić odpowiedzi. Po kilku dniach od wysłania aplikacji możesz zadzwonić i dopytać czy rekrutacja jest nadal aktualna lub czy twoje CV zostało sprawdzone. Jeśli zostało odrzucone, możesz poprosić o opinię na jego temat, która pomoże Ci w przyszłości stworzyć jeszcze lepsze dokumenty. Wykażesz tym samym inicjatywę i chęć rozwijania się. Pamiętaj jednak, aby nie być natarczywym. Zadzwoń dopiero po kilku dniach, a nie godzinach od wysłania aplikacji i nie naciskaj na wyrażenie opinii na temat swojej aplikacji. Taka postawa mogłaby zostać źle odebrana, a ty możesz trafić na firmową "czarną listę".