Pieniądze czy awans, czyli co motywuje Polaków do zmiany pracy

Dział: praca.studentnews.pl

Co piąty pracownik traktuje awans jako główny motywator do zmiany pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal kariery monsterpolska.pl. Nadal jednak dla większości z nas ważna jest wysokość wynagrodzenia. Dla 78% respondentów czynnikiem determinującym wybór nowej firmy są właśnie atrakcyjne zarobki.

Ważny aspekt finansowy
Nie ulega wątpliwości, że zarobki to jeden z czynników, które przy wyborze nowego miejsca pracy są bardzo ważne i często decydujące. Nie oznacza to jednak, że wyższe wynagrodzenie automatycznie gwarantuje większą satysfakcję z pracy. Kluczem do skutecznej motywacji jest nasze zadowolenie i przekonanie, że jesteśmy wynagradzani odpowiednio do naszych kwalifikacji oraz zajmowanego stanowiska. Sprawiedliwa płaca i jasno określony system motywacyjny sprawiają, że pracownicy szanują swojego pracodawcę, a w razie potrzeby, są skłonni iść na ustępstwa i np. zostawać po godzinach - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Samorealizacja to postawa
Oprócz zarobków, pracownicy chcą się rozwijać i awansować. Zmiana stanowiska na wyższe to okazja do sprawdzenia się w nowej roli i wyzwanie, a to często jest równie ważne jak pieniądze, bo sprawia dużą satysfakcję. Dla większości pracowników rozwój to także szeroko rozumiana możliwość podnoszenia swoich kompetencji - nie tylko dzięki nowemu zakresowi obowiązków, ale także dzięki szkoleniom, kursom i studiom podyplomowym. Najważniejsze jednak jest posiadanie własnej wizji tego, w którym kierunku chcemy się doskonalić i jakie kroki musimy podjąć, by osiągnąć założone cele. Pamiętajmy również, że w perspektywie czasu nawet najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie nie zrekompensuje nam braku perspektyw, czy dobrej atmosfery w zespole - zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl


opublikowano: 2015-02-12
Komentarze
Polityka Prywatności