Zgodnie z danymi Eurostatu bezrobocie młodych w maju wyniosło w Polsce 24 proc., co w porównaniu z kwietniem oznacza spadek o 0,5 proc. Tendencja spadkowa poziomu bezrobocia utrzymuje się od października 2013 roku. Sukcesywna poprawa sytuacji młodego pokolenia na rynku pracy jest według ekspertów rezultatem zwiększonej skali działań firm na rzecz systemu edukacji.
Bezrobocie wśród młodych (<25 r.ż.) w Polsce w maju wyniosło 24 proc. W porównaniu z kwietniem oznacza to spadek o 0,5 proc., a z marcem - 1 proc. Z kolei, w zestawieniu z tym samym okresem z roku 2013, poziom bezrobocia młodych spadł o 3,3 proc. Coraz bardziej optymistyczne dane dotyczące osób młodych to według ekspertów efekt zwiększonej aktywności pracodawców wobec uczniów i studentów.
- Młodym ludziom brakuje kompetencji odpowiadających wymaganiom pracodawców. Luki kompetencyjne i niedopasowanie podaży do popytu na rynku pracy są przyczyną bezrobocia młodych. Działania firm na rzecz sektora edukacji mają na celu ograniczenie tego zjawiska - komentuje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
Firmy coraz częściej stawiają na samodzielne kształcenie praktyczne przyszłych kadr. - Pracodawcy coraz bardziej świadomie inwestują w kształcenie praktyczne młodego pokolenia, ponieważ mają na uwadze to, że inwestują w potencjalną, przyszłą kadrę firmy. Współpraca ze szkołami i uczelniami, czy też organizowanie rzetelnych programów staży i praktyk sprawia, że młode osoby w większym stopniu spełniają wymagania rynku pracy, co przekłada się na uzupełnianie luk kompetencyjnych tak powszechnych u młodych osób oraz ograniczanie bezrobocia wśród tej grupy - komentuje Mariola Raudo, Kierownik Działu Rekrutacji i HR Business Partner z Nestlé Polska - firmy, która w ramach projektu Europejskiej Inicjatywy na Rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych (The Nestlé European Youth Employment Initiative )planuje stworzyć do 2016 roku 20 tys. ofert pracy, praktyk i staży dla młodych ludzi przed 30 rokiem życia .