Sezon letni niebawem w pełni. A wraz z nim ożywienie na rynku pracy. Oferty sezonowe, tymczasowe, na zastępstwo… Portal infoPraca wziął tym razem pod lupę liczbę nadsyłanych aplikacji, czyli jakie oferty pracy cieszą się największym zainteresowaniem poszukujących pracy.
Województwo województwu nierówne
Analizie poddano po 5 ofert pracy w poszczególnych województwach, na które napływa najwięcej odpowiedzi. Dla porównania zebrano oferty z zagranicy. Łącznie na wszystkie najlepsze oferty nadesłano 16504 aplikacje, w tym 1844 na oferty z zagranicy. Najlepiej wypadło województwo mazowieckie - 2602 aplikacje, a następnie śląskie - 2010, małopolskie - 1783 i dolnośląskie - 1576. Znacznie mniej odpowiedzi pojawiło się w województwach: wielkopolskim - 905, łódzkim - 803, opolskim - 730, kujawsko-pomorskim - 727, warmińsko-mazurskim - 705, podlaskim - 656, lubelskim - 607, pomorskim - 436 i zachodniopomorskim - 418. Zestawienie zamykają województwa: lubuskie - 360, świętokrzyskie - 175 i podkarpackie - 167.
Zbieżności i rozbieżności
Nie zdarzyło się tak, by choć jedna oferta z określonej branży w każdym województwie cieszyła się takim samym powodzeniem wśród poszukujących pracy. Wynika to też z tego, że zapotrzebowanie na pracowników poszczególnych branż różni się w zależności od województwa. W czterech województwach dużym zainteresowaniem cieszyły się ogłoszenia dotyczące pracowników biurowych. Zawsze w pierwszej dwójce. Wśród nich najwięcej aplikacji złożono w województwie małopolskim - 682, zaś najmniej w dolnośląskim - 417. Na Mazowszu na pierwszym miejscu magazynier (707 aplikacji). Niewiele mu ustępował pracownik biurowy (622), przedstawiciel handlowy (499), koordynator ds. sprzedaży (456) oraz dostawca/kierowca (318). W województwie podkarpackim, gdzie odpowiedzi było najmniej w całym zestawieniu, listę otwiera telekomunikacyjny przedstawiciel handlowy (45), za nim osoba do wykładania towaru (38) i pracownik restauracji (29). Poszukiwane są pielęgniarki, ale do zatrudnienia za granicą. Na takie ogłoszenia nadesłano 25 aplikacji. W dolnośląskim wysoko uplasował się referent - 252 aplikacje. W kujawsko-pomorskim zdecydowanie największym powodzeniem cieszył się koordynator ds. sprzedaży (456). W lubelskim 103 razy odnotowano zainteresowanie stanowiskiem sprzedawcy w sklepach odzieżowych, w lubuskim zajęcie starszego inspektora ds. bhp i ppoż wybrało 27 osób. W łódzkim osób chętnych do skanowania przesyłek znalazło 153, a 140 zgłosiło się jako spawacze konstrukcji stalowych. Małopolskie przyciągnęło zdalną pracą - zarządzanie bazą klientów (277), opolskie w jeszcze większym stopniu niż łódzkie skusiło specjalistów ds. konstrukcji stalowych - spawaczy, śrutowników i monterów (395). Podlaskie zachęciło 33 koordynatorów ze znajomością języka angielskiego ds. obsługi klientów. W pomorskim 68 osób, a w zachodniopomorskim 38 zdecydowało się ubiegać o pracę rekrutera (włączając w to konsultanta ds. rekrutacji). W zachodniopomorskim złożono 32 aplikacje na asystenta kierownika projektu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W śląskim oferty na 332 kontrolerów jakości przyciągnęły 332 aplikacje, w świętokrzyskim 36 na pracowników operacyjnych w oddziale firmy kurierskiej, i 32 na pracowników hali w markecie budowlanym. W warmińsko-mazurskim uwagę zwraca 37 osób zgłosiło się do prowadzenia sklepu internetowego w branży budowlanej. Księgowość to domena Wielkopolski - w tym województwie ta profesja znalazła się na 5. miejscu z wynikiem 139 zgłoszeń. Nigdzie indziej tak wysokiej pozycji nie zajęła.
A za granicą…
Jeśli nie Polska, to zagranica. Wśród zdecydowanych na taki wariant, 499 złożyło podanie na pracownika produkcji. Powodzeniem cieszą się pracownicy fizyczni (380), szczególnie w branży spożywczej przy przenoszeniu towarów. Niewiele im ustępują pakowacze sałatek (355) i pakowacze tonerów do drukarek (308) oraz cieśle szalunkowi (302).
- Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi wakacyjna praca, co sprzyja ożywieniu w zatrudnieniu. Coraz więcej branż otwiera także swoje podwoje dla nowych pracowników. Analizując najczęściej pojawiające się oferty, widać, że potrzebne są osoby o konkretnych kwalifikacjach, często technicznych, specjaliści w danych dziedzinach. Coraz więcej pracodawców przekonuje się do pracy zdalnej - pracownicy są pod ręką, nie tracą czasu na dojazdy - mówi Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.
Źródło: nifoPraca