Wraz za nadejściem cieplejszych dni i wieloma kulturalnymi czy sportowymi wydarzeniami, pracownicy często poszukują sposobu wcześniejszego wyjścia z pracy. Aby nie miało to wpływu na naszą efektywność, warto wcześniej porozmawiać z przełożonym na temat elastycznego czasu pracy. Kilka cennych wskazówek, które pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązania, podsuwa ekspert portalu monsterpolska.pl.
Wiele ciekawych imprez, wydarzeń kulturalnych czy sportowych często odbywa się w czasie godzin pracy. Co zrobić, aby nie wpływały one na jakość pracy i nie przeszkadzały w życiu zawodowym? Pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
Znajdźmy rozwiązania
Przychodząc do szefa z prośbą o wolne, warto zaprezentować nie tylko problem, ale także propozycję rozwiązania. Widoczna chęć osiągnięcia kompromisu ułatwi pozytywne rozpatrzenie sprawy. Jeśli potrzebujemy kilka dni wolnego na aktywności pozazawodowe, a nie możemy wziąć urlopu, zapytajmy szefa, czy nie moglibyśmy rozpoczynać pracy wcześniej lub pracować dłużej w inne dni. Można też zaproponować pracę zdalną - proponuje Małgorzata Majewska, ekspert portalu mosterpolska.pl.
Szanujmy decyzję szefa
Należy pamiętać, że ostateczna decyzja nie należy do nas. Jeśli szczerze powiemy o powodach, szef to doceni i chętniej przychyli się do naszej prośby oraz zaproponuje dogodne rozwiązania. Zachowajmy jednak umiar. Jeśli zbyt często przychodzimy z tą samą prośbą, możemy spotkać się z kategoryczną odmową - zaznacza Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Rozwiązanie nie może narażać firmy na straty. Do rozmowy warto się dobrze przygotować, ponieważ uławi nam to osiągnięcie kompromisu. To klucz do porozumienia.
Nie stawiajmy pracodawcy pod murem
Jeśli dzieje się coś interesującego - ważny mecz czy koncert, najprawdopodobniej nie będziemy jedynym pracownikiem, który chciałby wyjść z pracy wcześniej. Nie naciskajmy jednak na natychmiastową odpowiedź szefa, a cierpliwie poczekajmy na jego decyzję - zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Najlepszym rozwiązaniem jest dużo wcześniejsze ustalenie, którego dnia chcemy wyjść wcześniej z pracy.
Dobry manager potrafi słuchać i rozpoznawać potrzeby swojego zespołu. Powinien więc wykazywać sporą dozę elastyczności i pokazać swoją "ludzką twarz" wobec próśb pracowników.
Doceniaj swoich pracowników
Jeśli zespół ciężko i efektywnie pracuje przez cały rok, okres wakacyjny to idealny czas, aby podziękować jego członkom i docenić ich zaangażowanie. Wyrażenie zgody na elastyczne godziny pracy, może nie tylko wpłynąć pozytywnie na atmosferę, ale także pozwoli wszystkim na złapanie chwili oddechu i efektywniejszą pracę po powrocie.
Bądź fair wobec zespołu
Przy podejmowaniu decyzji o elastycznych godzinach pracy, należy wziąć pod uwagę cały zespół. Jeśli jedna osoba pracuje w danym okresie mniej, inna być może będzie musiała przejąć część jej obowiązków. Organizuj czas pracy zespołu tak, aby każdy pracownik miał w równym stopniu szansę na uwzględnienie prośby o urlop lub wcześniejsze wyjście. Zaprezentuj się nie tylko jako szef, ale także dobry lider, dbający o wszystkie potrzeby zespołu - podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl
Dbajmy o kreatywność
Jeśli czujesz, że Twoi pracownicy są zmęczeni całoroczną pracą i potrzebują nieco oddechu, a nie możesz pozwolić sobie na dodatkowe urlopy, pomyśl jak możesz im pomóc, aby nie wpływało to negatywnie na działalność firmy - radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Rozwiązań jest wiele. Zzaproponuj np. karnety na siłownię, bilety do teatru czy wspólne wyjście na kolację. Pracownicy nie tylko będą mieli szansę na chwilę odpoczynku, ale także budowanie relacji w zespole.
Źródło: monsterpolska.pl